Scandalul carnii de cal

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Hamsterii sunt extrem de dragalasi (si eu aveam o alta parere pana sa iau primul hamster, el face in curand 2 ani si curand ne parasi, pt ca nu traiesc mai mult de 2-3 ani; am mai avut un hamster "adoptat" care a murit anul trecut si am plans mult dupa el-am fost si la doctor, dar nu au mai avut ce sa-i faca, era in varsta; Marcia ii spune si acum noapte buna si vorbeste cu drag de el). Noi avem 2 hamsteri pitici (unul dungat si unul Campbel) si un hamster auriu (teddy - au mai mult par decat hamsterii aurii normali). Teddy hamsterul, fetita, e ft sociabila, nu musca, o poti lua in mana si te juca cu ea. Hamsterul dungat e si el sociabil (cand il ia Marcia din cusca o linge pe degete). Singura problema e ca hamsterii sunt activi noaptea, asa ca ziua mai mult dorm (ies din culcus doar daca le e foame ).

Aici majoritatea copiilor au crescut/cresc avand un hamster (sau alt rozator), o pisica sau un caine. Sau toate la un loc. In Elvetia exista momentan 1.3 mil pisici si 0.5 mil caini. Asta la o populatie de 8 mil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Marcia, de hamsteri vb. din experienta, nu din auzite. Ani de zile a avut o verisoara mai multi hamsteri (cred ca lua tot aceeasi rasa dupa ce mureau ceilalti, ca eu nu-i puteam deosebi si a avut muuulti ani deci nu puteau fi aceiasi) si cind ma duceam la ea numai cu hamsterii ma trata. Si aia nu stateau deloc, dar deloc la mine, doar la ea. Si apoi se plicitseau si fugeau mai repede decit putea sa-i prinda. Ii mai momea ea cu cite o bucatica de fruct sa iasa de pe unde se bagau sau nu ieseau deloc si ma linistea ea ca o sa-i scoata mai tirziu. Pe unii nu i-a mai gasit, i-au gasit uscati la curatenia generala. N-as putea sa am asa animalut miiiiic, nici nu te poti practic juca cu ei. Cobai am avut inca din facultate, un dragastos cum nici la ciini n-am vazut, dar asta poate pt. ca era singur, nu avea companion, noi eram familia lui. Venea cind il strigai pe nume, de oriunde era prin casa. Umbla liber si venea cind vroia in casuta lui la pipi sau sa pape. Un scump. A trait peste 4 ani, deci cam putin, a facut o tumora saracutul. Prima oara l-a operat un doctor veterinar prieten apoi un chirurg de oameni Care-si opera si proprii catei cind aveau vreo problema chirurgicala. Dar dupa a doua operatie nu a mai dus-o decit citeva luni.


Mada, am mincat si eu caprioara, prea tare pentru gustul meu, chiar daca era delicioasa. Si o data cerb tinar, vita e moale ca puiul pe linga ala, cel putin asa mi s-a parut mie.









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Simina, probabil ca vanatul nu a fost pregatit bine. Se tine o zi cel putin la marinat intr-un "bait" ca sa se inmoaie. Si ei mei au primit si gatit de mai multe ori carne de vanat si imi amintesc ca le-a iesit excelenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Ei, a venit si randul vegetarienilor sa inghita cu noduri, la propriu:
in Germania au fost gasite in pungile de Tortelloni (marca Iglo) cu branza si smantana bucati de metal.

Acu' na, cu potcoavele ce era sa faca?!

http://www.express.de/gesundheit/metallstueckchen-iglo-ruft--viva-italia-tortelloni-kaese-sahne--zurueck,2490,21983296.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Siminaf

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Pai sa maninci Simina, ca e foarte sanatos si nu ala de crescatorie, ci ala salbatic, din Pacific e cel mai bun. Si porcii mistreti nu prea maninca (,) carne asa ca poti sa papi si de-aia.



Sarcasmul mi se pare total nelalocul lui. Eu nu iau in ris pe cei care maninca pisici sau ciini, doar mi se pare groaznic. Dar fiecare cu cit poate...

Fyi, somonii de pe piata sint de crescatorie. Cu toate dezavantajele lor, macar nu sint rezervoare de mercur. Vinat nu mi-a placut niciodata. Dar de ce nu incerci tu carne de urs, e prea scump un steak?







Eu nu stiu ce te-a apucat, ca nu era nici urma de sarcasm in mesajul meu. Somonul contine acizii omega foarte necesari corpului, e o sursa importanta si e recomandat sa consumam de doua ori pe saptamina. Somon si sardele. Iar somonul din crescatorii nu e deloc, dar deloc mai sanatos decit cel salbatic, din cauza hranii care ii este distribuita si a spatiului locativ. Cumpar si eu de-ala de crescatorie ca e mult mai ieftin evident, dar cel din Pacific e categoric superior calitativ. Se si simte diferenta la gust.

In ceea ce priveste porcii mistreti, au carnea foarte buna si mai sanatoasa decit a porcilor de crescatorie, iarasi, ma gindesc la ce maninca si cum cresc, porcii mistreti in libertate fata de porcii grasi din tzarc. Eu chiar maninc vinat, si porc, si caprioara, si iepure. Sunt gustoase si mult mai sanatoase. Fara hormoni de crestere, mai bio asa.

Deci era pe bune o sugestie, nu sarcasm si pe bune iti spun din nou sa maninci somon ca e necesar organismului si din suplimente nu se absorb acizii aia omega asa de bine ca din hrana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui lavi02

Simina, probabil ca vanatul nu a fost pregatit bine. Se tine o zi cel putin la marinat intr-un "bait" ca sa se inmoaie. Si ei mei au primit si gatit de mai multe ori carne de vanat si imi amintesc ca le-a iesit excelenta.


Nu numai asta, trebuie lasat la fezandat, e o parte esentiala si am aflat-o abia dupa ce am stricat o caprioara transind-o prea repede. Si carnea e foarte tare, daca o lasi la fezandat se fragezeste. Si daca nu o gatesti cum trebuie poate avea un gust neplacut. Prima oara cind am gatit caprioara pe linga faptul ca am uscat-o de ziceai ca mincam fringhie impletita mai si avea un miros de mi se parea ca imi da cu coada pe la nas in timp ce maninc. Dupa ce am invatat sa o gatesc, e absolut delicioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Fiind vanator,probabil nasul meu stia ce are de facut,ca friptura si mancarea rece si ce a mai facut el erau absolut....minunate..se topeau pur si simplu in gura....a avut atunci caprioara ,mistret si iepure...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marcia03

Hamsterii sunt extrem de dragalasi (si eu aveam o alta parere pana sa iau primul hamster, el face in curand 2 ani si curand ne parasi, pt ca nu traiesc mai mult de 2-3 ani;


Nu gandi asa. Si eu am avut hamster si a trait mai bine de 4 ani. Cand am fost la veterinar si am spus ca are 3 ani mi-a spus ca poate nu mai stiu eu de cand il am (culmea ca normal ca stiam, ca era cadou de ziua fii-mii, ), ca ei nu traiesc mai mult de 2-3 ani .
In plus avea si o labuta rupta, de la un accident (care pana la urma s-a uscat, sau si-a ros-o, nu stiu, dar ideea era ca nu mai avea o labuta).

Nici macar nu a murit acasa. M-a apucat renovarea si il mutasem la o buna prietena, a fost ingrijit acolo cum nu a primit el asa un tratament din partea mea toata viata lui, de parca l-as fi trimis la Spa ... dar intr-adevar era batran, ce mai. Bine ca a murit fericit si rasfatat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Citat:
citat din mesajul lui lavi02

Simina, probabil ca vanatul nu a fost pregatit bine. Se tine o zi cel putin la marinat intr-un "bait" ca sa se inmoaie. Si ei mei au primit si gatit de mai multe ori carne de vanat si imi amintesc ca le-a iesit excelenta.


Lavi, am mincat la restaurante (o data in Poiana Brasov, am uitat numele) si toti ceilalti le-au laudat cit sint de bune. Mie nu mi-au placut in mod deosebit, dupa citeva incercari nu am mai mincat.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui karula

Acu' na, cu potcoavele ce era sa faca?!



Genial!

Practica etichetarii e mai larga. Ma intreb cate alte chestii se mai descopera:

http://www.gandul.info/international/carne-de-peste-etichetata-gresit-o-treime-din-pestele-pe-care-il-cumparam-nu-este-ceea-ce-credem-10625499

Mergi la inceput