Comunicarea eficienta

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui larasarit

Nu poti repara ceva ce nu a functionat niciodata si ne trebuie doar intelepciune sa ii fie cat mai usor copilului


Nu inteleg de ce tragi de relatia asta, sa nu zici ca pentru copil ca suna horor.
Te bate, te jigneste. Niciun copil nu atinge fericirea si armonia intr-un mediu in care tatal isi cafteste mama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui larasarit

Deci, ce nu-i place la mine..corpul (kg in plus, vreo 8, nu 40), moaca, nu-s gospodina din reviste, nu-s elegantisima, nici doamna, nici opusul doamnei deci numai "nu sti", "nu vrei", "nu esti in stare" si nici nu execut comenzile primite (cat tupeu pot sa am!?). ultima "cerinta" primesc si corectii fizice



observ ca subiectul a luat o intorsatura dramatica. daca ieri aveam impresia ca e doar o problema de comunicare, astazi citesc altele.

in fine, larasarit, raspunsurile tale sunt destul de sumare si lipsite de continut, inteleg totusi ca traiesti intr-o casnicie de comromis.

din cauza neclaritatilor din raspunsurile tale, nu prea stiu ce sfat sa-ti dau. daca intradevar toate franturile ce le-ai spus sunt adevarate, atunci e grav si de rau. trebuie sa faci ceva ptr tine, si mai ales ptr copilul tau. nu vreau sa intelegi ca pun la indoiala ce ai spus tu, insa sunt informatii alambicate si putine.

esti intr-o relatie toxica, care iti distruge viata. mai ales pe a copilului.

edit, mai vreau sa spun legat de titlu, comunicarea intr-un cuplu nu apare peste noapte. este un aspect ultra important si se cultiva de la inceput.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Nu are frati, nu e in nici un fel stresat, doar in pc

Da

Si nu sunt nici prima si nu o sa fiu nici ultima, imi povestea mandru cum pe o exa a trebuit sa o stropeasca cu apa ca sa isi revina dupa o lovitura si bineinteles si motivul pentru care merita lovitura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui larasarit

Nu are frati, nu e in nici un fel stresat, doar in pc

Da

Si nu sunt nici prima si nu o sa fiu nici ultima, imi povestea mandru cum pe o exa a trebuit sa o stropeasca cu apa ca sa isi revina dupa o lovitura si bineinteles si motivul pentru care merita lovitura


Suna extrem de grav ce scrii tu aici!
De ce simti nevoia sa dai aici detalii despre parte agresiva a sotului tau? Am inteles ca te bate, de ce te tot agati de asta?

Mai bine orienteaza-te spre ce vei face tu!
Marius te-a invitat la un dialog sincer despre tine, tu continui sa ne povestesti despre el, mai exact despre agresivitatea lui.

N-ai raspuns, esti pregatita sa mergi la un psiholog ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

Citat:
citat din mesajul lui larasarit

Deci, ce nu-i place la mine..corpul (kg in plus, vreo 8, nu 40), moaca, nu-s gospodina din reviste, nu-s elegantisima, nici doamna, nici opusul doamnei deci numai "nu sti", "nu vrei", "nu esti in stare" si nici nu execut comenzile primite (cat tupeu pot sa am!?). Pentru ultima "cerinta" primesc si corectii fizice
Nici la IQ nu ii da cu plus sau la cunostinte generale
Si banuiesc ca stiti si vinovatii pt toate astea..mama si inaintasii ei decedati


din cele de mai sus eu trag concluzia ca esti intr-o relatie abuziva. ai gasit si vinovatul sau scuza - mama, inaintasii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Atunci scapa de el in secunda doi.Toate pana aici.Pana aici.
Risc sa-mi iau rosii,sau ce-o mai fidar scapa de el.Daca problemele de comunicare pot fi rezolvate(trebuie sa vrea amandoi),asta cu bataia....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

Citat:
citat din mesajul lui larasarit

avea un program normal, daca vrei sa banuiesti ca mai era vorba de altcineva, acum nu, de-a lungul timpului a fost, nimic prea important sau de luat in seama


iar din asta deduc ca nu poti cere respect de la el, daca nici tu nu te respecti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Off Topic: ce e frate cu pagina asta?

On topic: Larasarit, sa intelegem mai bine. El foloseste termenul de "moaca"? Primesti corectii fizice inseamna ca te cafteste? Eu intelesesem deja ca nu te respecta, pentru ca modul in care iti raspunde, saritul din papuci pentru orice si expresiile pe care le listasesi sunt clar din gama lipsa de respect si proasta crestere. Dar daca te abuzeaza psihic si fizic e clar ca nu comunicarea e problema voastra. Mie imi este indiferent cit stres are la servici, chiar daca ar avea intreaga lume in circa precum Atlas, tot nu se justifica felul lui de comunicare. Niciodata nu ar trebui sa permiti nimanui sa iti vorbeasca in felul asta.

Deci sunteti casatoriti pentru copil. Pai daca chiar nu vezi alta iesire, despartirea nu e buna, eu iti sugerez alta solutie. Nu cladit, ca nu ai ce cladi de una singura si nici nu e bine sa cladesti nimic cu un om care te uraste si te abuzeaza. Eu iti sugerez ca va puteti desparti frumos, pe hirtie, ramineti in aceeasi casa dar fara sa impartiti nimic, nici macar vesela si isi vede fiecare de viata cum vrea. El oricum o face, doar te-a inselat si o va mai face probabil fiindca nu exista alte consecinte pentru asta decit ca tu ai invatat sa taci si sa accepti. Deci acum in lumina noilor dezvaluiri zic si eu ca poti sa uiti de cina. Aici nu e vorba decit de cum sa ii comunici tu lui ce ai de gind de acum inainte sa accepti si ce nu. Cum ii vei permite sa te trateze si ce consecinte vor urma daca continua sa se poarte cu tine ca si cu o cirpa de sters pantofii. Si pe urma sa te tii de cuvint.

Deci gindeste-te bine ce vrei, daca vrei sa continui relatia cu el cum ai vrea sa arate ea si pregateste-te sa ii comunici asta in mod eficient astfel incit sa inteleaga ce trebuie sa schimbe daca vrea sa isi pastreze copilul in acelasi domiciliu.

In acelasi timp cauta-te si pe tine insati de greseli, nu cum il provoci adica sa te cirpeasca, ci daca si tu nu cumva arati aceeasi lipsa de respect fata de el. Nu ai spus asta, dar din experienta mea cind se lasa cu asemenea comportamente in casa, in general nu doar o parte este nebuna si celalalt miel. In nici-un caz nu sugerez ca i cauti sau meriti corectia aia fizica, asta trebuie sa inceteze in orice varianta de actiune alegi

Iti doresc multa putere si vointa. Cu vointa te poti schimba pe tine si atitudinea ta fata de ceea ce se intimpla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui larasarit

Nu are frati, nu e in nici un fel stresat, doar in pc

Da

Si nu sunt nici prima si nu o sa fiu nici ultima, imi povestea mandru cum pe o exa a trebuit sa o stropeasca cu apa ca sa isi revina dupa o lovitura si bineinteles si motivul pentru care merita lovitura


Poftim??? Si tu stai si povestesti DEGAJATA chestia asta?

Deci ala i-a tras una uneia de a daramat-o si e mandru de asta?



Iar tie ti se pare normal sa stai langa el si sa incerci sa gasesti cai de comunicare?

Wake up, nu faci decat sa ingrosi randul femeilor pe care pana si alte femei le considera proaste, ce sa mai zic de barbati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

E destul de clar ce ai scris.
Am o singura afirmatie de facut.
Categoric vezi-ti de viata ta fara aceasta persoana.
Nu este nimic de negociat, nimic de corectat. Este o relatie toxica de la un capat la cealalt si un nonsens.
Du-te mai departe doar e drumul tau.
Este tot ce pot sa spun.

Mergi la inceput