Comunicarea eficienta

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Poti Selene sa nu dai credibilitate povestii, e dreptul tau.
Dupa ceva ani te obisnuiesti si nu-i nimic anormal sau de facut caz pe asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Hai ca am citit (am incercat sa citesc sa intzeleg ca nu stiu felul cum s-a scris la subiectul asta...mi-a creat o irascibilitate).

Deci voi v-atzi casatorit ca erai tu insarcinata,nicidecum ca exista o iubire,reltzie de respect intre voi,efectiv atzi fost "silitzi" s-o facetzi.

Ca atare parerea mea e ca nu avetzi nicio sansa ,nici acum ,nici in viitor,in timp probabil ca va ve-tzi scoate mai tare si mai puternic ochii,tu nu simtzi absolut nimic pentru el(se vede din ce scrii),el probabil te vede ca "piatra de moara pe gitul lui",asa ca mai bine va vedetzi fiecare de drumul lui.

Nu cred ca ...copilul ala de aproape 4 ani nu vede circul mascat dintre voi si nu sufera din cauza asta,asa daca va despartzitzi,macar avetzi custodie comuna si va bucuratzi fiecare in parte de copil.

Exemplul tau de viatza imi demonstreaza mie inca odata ca un copil facut asa...nici nu stiu cum sa explic fara sa fiu (iar)intzeleasa gresit),pe principiul"lasa vedem noi cum ne descurcam dupa"are doar sanse de nereusita,frustrare si de-o parte si de alta,iar cel ce sufera intotdeauna e copilul.

Deci ca o concluzie personala(da,am mai spus stiu)vedetzi-va de vietzile voastre separat ca impreuna nu cred ca avetzi vreo sansa,nu avetzi niciun scop,interes comun.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui larasarit

avea un program normal, daca vrei sa banuiesti ca mai era vorba de altcineva, acum nu, de-a lungul timpului a fost, nimic prea important sau de luat in seama

Nu la asta m-am gandit. Ci la solicitarea lui profesionala. Ce job are cat il solicita, ce stress ii confera, daca reuseste sa faca fata cu succes jobului, daca jobul nu ii confera modificari comportamentale si daca da, de care....

Mai are frati si/sau surori?
Care este hobbyul lui sau ce anume ii face placere?
Ce nu ii place deloc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Citat:
citat din mesajul lui marius

Hmmm uneori(de multe ori) cuvintele exprima partial continutul gandului iar alteori total diferit. Sunt oameni care vor sa exprime ceva si nu reusesc, sau sunt confuzi.
De cate ori nu citim sau nu auzim expresii de genul "nu asta am vrut sa spun?"
In plus asa cum spuneam acelasi cuvant are semnificatii sau sensuri sau incarcatura mult diferita pentru diferite persoane.
Pentru tine e grav asa cum percepi tu din punctul tau de vedere conform experientei si viziunii tale. De aceea nu se poate cataloga.
Sa-ti dau un exemplu scurt.
Daca maine copilul tau ti-ar spune "nu te iubesc" l-ai crede?


Copilul mi-a si spus asta, ba si speculeaza, "nu ma mai iubesti pentru ca... (nu-mi cumperi nu stiu ce)".

E o MARE diferenta, subiectul e despre comunicarea in cuplu, nu despre comunicarea cu copilul.



Si adultii spun multe....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Da andacos, asa e, ai perfecta dreptate

Exemplul tau de viatza imi demonstreaza mie inca odata ca doi copii facui asa...nici nu stiu cum sa explic fara sa fiu (iar)intzeleasa gresit),
pe principiul"lasa vedem noi cum ne descurcam dupa"are doar sanse de nereusita,frustrare si de-o parte si de alta,iar cel ce sufera intotdeauna e copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

tocmai mi-am amintit:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=127469&whichpage=13
sunt total descumpanita:conceptiile ei ma aduc in imposibilitatea de a mai gasi "remedii" acestei relatii,...
iubire -nu,
respect-nu,
de inselat-da
corectii fizice-da
paharu' s-a umplut de mult,parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Nu poti repara ceva ce nu a functionat niciodata si ne trebuie doar intelepciune sa ii fie cat mai usor copilului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui larasarit

Poti Selene sa nu dai credibilitate povestii, e dreptul tau.
Dupa ceva ani te obisnuiesti si nu-i nimic anormal sau de facut caz pe asta


Ba, e o prostie sa gandesti asa. "Te obisnuiesti". Praf ti-a facut increderea in tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Repara vreun moderator pagina asta lataaaaaaaaa?

Multzumesc anticipat!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui larasarit

Da andacos, asa e, ai perfecta dreptate
Exemplul tau de viatza imi demonstreaza mie inca odata ca doi copii facui asa...
nici nu stiu cum sa explic fara sa fiu (iar)intzeleasa gresit),pe principiul"lasa vedem noi cum ne descurcam dupa"are doar sanse de nereusita,frustrare si de-o parte si de alta,iar cel ce sufera intotdeauna e copilul.



Larasarit,nu am intzeles exact ce ai vrut cu quote-le la mesajul meu,insa cu interventzia ta in el.

Adica evorba de doi copii?

Dana

Mergi la inceput