Comunicarea eficienta

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Deci, ce nu-i place la mine..corpul (kg in plus, vreo 8, nu 40), moaca, nu-s gospodina din reviste, nu-s elegantisima, nici doamna, nici opusul doamnei deci numai "nu sti", "nu vrei", "nu esti in stare" si nici nu execut comenzile primite (cat tupeu pot sa am!?). Pentru ultima "cerinta" primesc si corectii fizice
Nici la IQ nu ii da cu plus sau la cunostinte generale
Si banuiesc ca stiti si vinovatii pt toate astea..mama si inaintasii ei decedati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Care este ocupatia lui (profesional discutand)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

pai de ce te-a mai luat, fata draga, daca nu-i place nimic la tine ?

Din tot ce povestesti tu, nu cred ca mai ai ce salva...

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Chiar si-a dorit copilul.

sales representative

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cat timp este plecat de acasa din 24 de ore in 7 zile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Hmmm uneori(de multe ori) cuvintele exprima partial continutul gandului iar alteori total diferit. Sunt oameni care vor sa exprime ceva si nu reusesc, sau sunt confuzi.
De cate ori nu citim sau nu auzim expresii de genul "nu asta am vrut sa spun?"
In plus asa cum spuneam acelasi cuvant are semnificatii sau sensuri sau incarcatura mult diferita pentru diferite persoane.
Pentru tine e grav asa cum percepi tu din punctul tau de vedere conform experientei si viziunii tale. De aceea nu se poate cataloga.
Sa-ti dau un exemplu scurt.
Daca maine copilul tau ti-ar spune "nu te iubesc" l-ai crede?


Copilul mi-a si spus asta, ba si speculeaza, "nu ma mai iubesti pentru ca... (nu-mi cumperi nu stiu ce)".

E o MARE diferenta, subiectul e despre comunicarea in cuplu, nu despre comunicarea cu copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Mie mesajul cu "daca nu execut comenzile, primesc corectii fizice" nu-mi suna bine deloc. Dar ceea ce nu-mi suna chiar "si mai deloc bine" e degajarea cu care e scris.

Mai ca nu mai dau credibilitate povestii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Larasarit, ultima ta postare ma face sa cred ca, dincolo de iubire si comunicare, nu exista nici respect. Mai mult, din ceea ce ai povestit, pare ca nu a fost niciodata la un nivel suficient incat sa sustina o relatie pe termen lung.

De acord cu Marius, iubirea poate imbraca multe forme de manifestare, insa nici una dintre acestea nu este compatibila, in opinia mea, cu lipsa de respect.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

avea un program normal, daca vrei sa banuiesti ca mai era vorba de altcineva, acum nu, de-a lungul timpului a fost, nimic prea important sau de luat in seama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui larasarit

Vroia copilul.




Cum adica voia copilul?

Dana

Mergi la inceput