Comunicarea eficienta

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Da Marius,dar ea nu vrea asta..ea vrea sa-si rezolve situatia si sa gaseasca o cale de comunicare cu acest...individ,tatal copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Marius si cristoiu s-au pus de acord

Larasarit, inca un lucru. Accepta orice ajutor ti se ofera, orice mina intinsa ca sa iesi din asta. Si nu amina. E in firea oamenilor sa amine, lasa, ca nu azi, maine, mai rabd un pic pina saptamina viitoare, la anul etc. Si te trezesti ca au trecut 10, 20 de ani si ai trecut pe linga viata degeaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Intrebare: "Ce-ti place la sotul tau?"

Raspuns: "Este bun, inteligent, capabil'

Larasarit, nu reusesc nici cum sa inteleg cum poti sa asociezi aceste calitati cu BRUTA despre care ne-ai povestit ulterior. Din nefericire, cred ca inca ai ochelarii roz pe ochi si te amagesti singura...

Nu crezi ca copilul are dreptul sa creasca intr-o atmosfera plina de iubire si intelegere? Chiar daca numai cu tine? Gandeste-te la el!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

in plus toate mesajele autoarei sunt pline de emoticoane zambitoare, dansatoare din buric etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

sa nu dati cu rosii,ca au histamina.ok?
nici cu spanac sau fructe de padure.idem.
formulele de salut fiind rostite, am de spus urmatoarele:

1. la rasarit,care e raportul dintre salariul lui si al tau,adica cine castiga mai mult?
2. a cui e casa in care locuriti, in acte,concret?
3.fata de copil cum se comporta?
4. infidelitatile au fost motivate de sot?
5. din ce scrii el se comporta ca si cum nu ar mai avea nicio relatie cu tine.tu ai o relatie cu el?adica ea exista doar in mintea ta?
6. familiile voastre stiu de marea iubire si deosebita comunicare dintre voi?
7. te-ai gandit sa imbatranesti langa acest om,cu toate corectiile fizice aferente?
8.ai prietene,un cerc de prieteni, o viata sociala ce se poate separa de a lui?
cam atat am avut a glasui.
nici cu pietre sa nu dati,sau daca nu va abtineti sa fie mici.in fine,accept si cristale swrowski,dar sa nu zgarie.
sensibila de tot ce pot fi azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Da Marius,dar ea nu vrea asta..ea vrea sa-si rezolve situatia si sa gaseasca o cale de comunicare cu acest...individ,tatal copilului.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

Principala si esentiala conditie a unei comunicari este posibilitatea reala de comunicare si un minim de compatibilitate relationala bilaterala.

Aici aceasta conditie nu exista deloc. Ceea ce exista este unilateral sau unidirectional.

Este la fel ca si cum as face afirmatia la ora 12 noaptea ca afara soarele straluceste sus pe cer.

Nu exista nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Da Marius,dar ea nu vrea asta..ea vrea sa-si rezolve situatia si sa gaseasca o cale de comunicare cu acest...individ,tatal copilului.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Este la fel ca si cum as face afirmatia la ora 12 noaptea ca afara soarele straluceste sus pe cer.

Nu exista nimic.



Pai asa si este, el straluceste. Dar in alta parte. Asa si aici. Ei pot comunica minunat, dar fiecare separat cu altcineva. Impreuna e un concept strain cuplului acestuia.

Pacat. Mare pacat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

si totusi copilul acela sufera
daca nu pentru tine macar pentru copil despartiti-va.copilul are dreptul la liniste si fericire, iar tu crezi ca ii poti oferi asta in felul acesta???

din propria experienta iti spun ca vei fi muuult mai linistita.
de cand ne-am despartit, la mine in casa s-a asternut linistea,veselia, si mai ales comunicarea cu copii mei.am invatat sa rad,sa ma bucur din orice,sa fiu o fire vesela, in ultima perioada alaturi de el eram fff trista, ingandurata, si nu aveam chef sa traiesc. in schimb de cand sunt singura as vrea sa traiesc o suta de ani si sa imi cresc si stranepoti

si sigur vei avea o comunicare mai eficienta cu el dupa ce va despartiti.

iti urez tot binele din lume, si sa iei cea mai buna decizie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Lady da, o sa ma duc la psiholog. Am amintit de exa pt ca vroiam sa se inteleaga ca ceea ce face el nu are nici o legatura cu stresul si nici nu e un comportament aparut acum.
Herra era vorba de o injuratura acolo nu de gasit vinovat sau scuza. Nu-s troll, te inteleg, la fel gandesc si eu cand mai vad cate un subiect de user nou in care ceva nu pare in regula.
Cristoiu o limita am trasata, undeva foarte departe. Da, nici eu nu-l pot respecta, sigur ca nu doar o parte e nebuna si cealalta e miel.
Multumesc Marius.
Coraly un om nu-i doar bun sau doar rau, bruta cum zici tu. M-am mintit din prima clipa, apoi a trebuit sa cred ca decizia luata de mine e cea buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Da, in mod sigur are si ceva calitati. Cu ce te incalzesc pe tine insa? Si pe copil?

Te-ai maritat pentru copil sau de ce? Pentru sustinere financiara? Ca doar nu suntem in secolul 19 sa o faci de rusine. Sau ca 'sa aiba copilul tata?' Daca nu exista iubire sau macar respect si prietenie intre voi, nu aveti ce cauta sub acelasi acoperis. Va veti distruge reciproc, dar, cel mai rau, veti face mult rau copilului. Nu stiu de ce te amagesti tu cu calitatile lui, atata vreme cat nu da 2 bani pe tine, nu te place nici fizic, nici psihic. Regaseste-ti respectul fata de tine! Nu sta cu un asemenea om. Ai si tu o sansa la fericire si implinire in dragoste in viata asta, nu crezi? Copilul este fericit cand mama este fericita. Daca tot e asa tata bun, poate linistit sa plateasca pensie alimentara si sa impartiti custodia. Care e problema?
Nu pricep cum poti sta langa cineva care te dispretuieste asa fatis, ca de batut ce sa zic...

Mergi la inceput