LMA Fluturasi minunati !!! 2011 (43)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui simonacip

Mada...e ciudat, nu am legea acum si mi-e lene s-o caut. Stiu insa sigur ca inainte se incepea urmatoarea zi implinirii varstei de 2 ani.
Fetelor, voi deja va intelegeti cu copiii, n-aveti probleme. Arsi nu prea comunica. Nu stiu, o fi vina mea ca prea-i vin in intampinare in loc sa-l las sa incerce sa spuna...nici animalele nu le spune pe toate...ce s amai vb de altele. Spune insa cateva propozitii Mai vreau, Nine-i ala? (ma intreaba personajele din carti) Une eti?

Simona, mami de baieti David, Matei si Vlad Arsenie
"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."
"Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui"


aa, nici andra mea..ce animale, ea daca spune asa cate ceva, restul pe limba ei..si cantaaaaa..pana te oboseste dar nu deslusesti nimic din ce spune ea acolo..
a mea doar mami, tati ( f f melodios il pronunta si parca i se lumineaza fatuca ), apoi, numara de la 1-10, caca, pipi, papa, miau..si face ca animalele, muuuu, beeee, cla cla cla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

Simo citisem undeva ca un prag pshihologic este atunci cand spune "mai" mai multe, ca inteleg notiunea. Eu ca sa zic, Cristi nici atat nu spunea la 2 ani...mama, tata, api(la apa) niam-niam la mancare , da si nu De asta sunt eu uimita de cate spune Cata

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!


aa, nu stiam asta..andra are notiunea de "mai multe" lucruri, insa le numara pe toate cu unu colo, unu colo, unu ici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

ionales chiar..tu mergi de mult la servici, ai vechime deja s-o fi imunizat si puiul sau a vazut ca mergi full-time la servici ce-o fi zis, sa stea si el full-time la cresa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioanales

buna dimi devreme...numai eu bantui pe forum ca cel mic iar se foieste din cauza nasucului mai aveti idei-miracol pentru desfundat nasul?
Sanatate multa la puiuti

eu m-am intors la lucru de cand avea puiul 1 an, de-aia am si disparut de pe forum, vorba vine, ca mai lucram de acasa, prin email, telefon, in fine, ceea ce a fost bine pentru el, pt. ca-l duceam 1-2 zile la cresa si apoi era racit. Mie mi-a fost foarte greu anul trecut, stres mult, pierdeam noptile sa recuperez pentru ca daca ai un copil marait, nu te poti concentra, stai cu grija, te chinui cu lucrul.
E altceva sa stai acasa, sa ai ajutor, sa te poti ocupa si de tine.
Din sept. merg la birou full-time si el merge la cresa tot timpul, chiar nu am mai avut probleme, in afara de mucii obisnuiti, s-o fi imunizat?
Mi-am adus aminte ce vroiam sa scriu: pana acum i-am dat doar din octombrie vitamine (B, Ma, Ca, vit C..)+
Synflorix-ul l-am facut in mai multe doze intre un an-2ani, ca stiam ca intra in colectivitate : i-am facut un set de analize gat/nas, n-au gasit nimic, asa ca nu i-am dat antibiotic pana acum deloc (n-a facut febra deloc din toamna) dar ne chinuim cu desfundatul, urasc mucii!
M-am obisnuit si cu lucrul,curaj mamicilor ce incep lucrul, o sa fie bine cu puii si cu noi, chiar daca mai (trebuie sa) facem compromisuri cu soacre/mame


Mami de Ioan



ai incercat cu aerosoli ? picaturile de nas gen vibrocil inteleg ca nu mai merg ?
eu le faceam sauna in baie, cu apa fierbinte sa iasa vaporii..puneam uleiuri esentiale de menta, eucalipt, etc..sare grunjoasa in apa si stateam acolo cu ei..dupa aspirat si pus picaturi gen vibrocil ,asta mi se parea mie ca desfunda cel mai bine.acum a aparut si olynth xilo pt copii
si am mai citit undeva ca hreanul face minuni..un sfert de lingurita de hrean ras cu o lingura de miere ..numai sa reziste puiutul sa-l ia cica desfunda tot...si fluidifica mucozitatile ca sa l;e elimine..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Buna dimi

Noi suntem mai bine. Adik doar lucas a mai facut o singura data temp aseara, nu mare, 38.5 iasmi nu a mai facut de ieri noapte. Ar tuseste ceva de groaza.
Am hotarat sa ii mai tin acasa pana vineri cred. Deci daca ma suna cei de la interviu iarasi nu pot merge...

Mada, miki, stati clame, nu va agitati de pe acum cu clasa 0 , se schimba atatea de la an la an....nici noi care incepem in toamna nu stim sigur nimic

Su lucas doarme seara de la 21, 21.30 si 22 doar atunci cand dimi se trezeste dupa 9 si la amiaza doarme peste 3 ore.....

Roxy, bravo ca ai gasit o modalitate de a o adormi la pranz pe anastasia.

Merg sa trezesc copii si sa le pregatesc micul dejun!
Ne auzim apoi.

Simo, ce dor ne este de tine!!!!!

Delia, bestiala andra cum vorbeste!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

deci,
am dormit pana la 3, dupa care m-a luat durerea de cap si nu puteam sa iau nimik, azi am fost programata la analize. La 6 s-a trezit Andra...
Am plecat cu totii sa o ducem pe Maria la scoala, afara ninge , rau, se pune si ingheata jos ....La analize erau vreo 4-5 copii mici carora le-au luat sange... Mai aveam un pic si plangeam si eu de mila lor de cat plangeau saracii .
Acum mi-am facut o cafea si ma duc sa iau o pastila de cap, una tare poate imi trece..
Eu cu Andra cu animalele am avut 2 carti mari groase cu sunete. Ferma o stim pe dinafara... La cele salbatice mai avem probleme ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Neata!

miky, nu de toamna asta vorbeam, de toamna viitoare, cand va avea 5 ani si 5 luni, pt cls 0 nu cls I. Hai ca vb pe privat de asta, sa nu ametim fetele.

delia, cand ai rezultatul analizelor?

yasmi, ma bucur ca sunt mai bine colipasii

somleac, nasol daca incep toti sa faca febra...inseamna ca se va tot amanana perecerea la bazin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

La multi ani, Ina !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi


Mada, miki, stati clame, nu va agitati de pe acum cu clasa 0 , se schimba atatea de la an la an....nici noi care incepem in toamna nu stim sigur nimic

mamica implinita cu 2 comori: printesica si junior !!


ba da, trebuie sa ma agit Ca sa iau o hotarare buna cand va veni timpul, trebuie sa fiu informata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

cred ca azi dupa amiaza mada, dac ajunge sotul sa le ia... ca ninge....

ina LA MULTI ANI!

Mergi la inceput