fertilitate dupa chimioterapie

fertilitate dupa chimioterapie | Autor: ravic

Link direct la acest mesaj

considerati ca poti deveni tatic/mamica dupa ce ai facut citostatice?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Depinde la cat timp dupa tratament, depinde de ce chimioterapice s-au folosit, pe ce durata.E mult prea sumar pusa intrebarea ca sa primesti un raspuns pertinent.

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Pe forumurile de profil pe care am umblat sunt femei care au (avut) cancer la san, au facut chimioterapie si au avut copii ulterior.Fie si-au prelevat inainte ovule si le-au folosit pe alea, fie organismul si-a revenit singur si s-a intamplat totul ''natural''
Dar trebuie mai multe informatii, intr-adevar...

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ravic spune:

in urma cu 2 ani am fost diagnosticat cu seminom testicular stadiu IIb. am urmat 3 luni de tratament cu citostatice - cisplatin, etoposid si bleomicina. tratament intensiv, 5 ore/zi, 5 zile pe saptamana, cu pauza intre cure de 2-3 saptamani. inainte de inceperea citostaticelor, am depus probe la banca. prietena mea m-a parasit, pentru ca-si doreste copii, dar nu vrea sa incerce sa faca copii cu mine, considerand organismul ca fiind foarte afectat. de fiv nici nu a vrut sa auda... si as vrea sa stiu daca mai cunoasteti cazuri similare - supravietuire / facut copii. respectiv sfaturi, recomandari. va multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Am gasit acum la o cautare rapida asta http://www.cancer.gov/cancertopics/pdq/treatment/testicular/HealthProfessional/page1 in care spune despre sansele de fertilitate.

Am incercat sa caut forumuri sau comunitati de suport pentru tipul asta de cancer si nu am gasit inca. Cred ca de acolo se pot afla si de cazuri reale, nu doar teorie.
Mai caut si in masura in care gasesc ceva, voi scrie aici.

Numai bine si multa sanatate!

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

http://seminoma.wordpress.com/

poza raspunde singura la intrebare
Am citit acum pe diagonala, si spune de intrebarile pe care le-a pus doctorilor in privinta fertilitatii, raspunsurile lor, eforturile pe care le-a facut si ...rezultatul

Sa auzim de bine!

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ravic spune:

multumesc mult, tzitziri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

ravic,
Este pe forum un caz similar: userul este elena74. Sotul ei a facut chimioterapie, dar, dupa o perioada (ceva mai indelungata) de tratamente, au reusit sa aiba un baietel prin FIV.
Uite aici un link cu povestea ei pe scurt:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=169206&whichpage=2
Ma gandesc ca daca ii dai mesaj privat, te poate ajuta cu ceva sfaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ravic spune:

multumesc, elbereth! am sa-i trimit un pm. deci au obtinut prin fiv. probabil cu probele depuse la banca, inainte de chimio... problema e ca a mea m-a lasat pentru ca nu este de acord sa-si supuna organismul la fiv sau sa incercam pe cale naturala, dupa ce am trecut prin chimio.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

Ravic,
Imi pare rau ca prietena ta a actionat asa. Poate e foarte speriata si nu stie ce presupune FIV-ul, poate se ingrijoreaza prea mult de posibilele efecte secundare sau ii e teama de nereusita.. Nu stiu ce sa zic :(

Despre elena74, din cate am inteles eu a facut fiv la cativa ani dupa chimioterpia sotului si nu cu sperma congelata inainte. Uite, redau aici o parte dintr-un mesaj al ei (sper sa nu se supere nimeni, incerc doar sa ajut):
"Sotul meu a fost aproape azoo, a facut si chimioterapie, am asteptat 4 ani, a facut tratament administrat de mine cam 3 ani aproape 7-8 luni pe an cu napraznic min 6 cps/zi, multi maca, si f important cu pycnogenol astfel incat chiar daca la momentul fiv concentratia a fost foarte mica < 100.000 /ml a avut mobilitate A =9% si din 9 ovocite fertilizate am obtinut 5 blastocisti.
La al doilea et (FET) am reusit si acum avem un baietel.
Noi am fost la Innsbruck, am vazut ca medicul de acolo recomanda Profertil, este mai complex dar tot pe perioade mari de timp ca sa aibe efect.
....

Pentru ca erau totusi putini sotului meu i s-au recoltat 3 probe inainte de fiv( s-au congelat si folosit in ziua punctiei) plus proba din ziua punctiei.

In conditii de probleme cu calitatea spermei sau a ovocitelor conteaza foarte mult calitatea laboratorului si experienta embriologilor, parerea mea personala este ca la noi e cam greu de gasit asa ceva.
Cu drag Elena."



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ravic spune:

poate mai stiti si alte cazuri de la noi, care s-au aflat in aceeasi situatie. multumiri!

Mergi la inceput