fertilitate dupa chimioterapie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elena74 spune:

Buna Ravic,

Imi pare rau ca a trebuit sa treci printr-un tratament de chimioterapie, dar sper ca acum esti bine.

In primul rand te sfatuiesc sa fii foarte consecvent cu urmarirea postchimioterapie : analize markeri tumorali, CT si radiografii pulmonare asa cum sper ca ti le-a prescris medicul.

Asa cum ai vazut mai sus, si sotul meu a facut chimioterapie exact cu ce ai facut si tu, 3 serii a cate 5 zile doze f .mari

El nu a avut nimic congelat inainte de tratament, dar am reusit prin fiv ( nu a fost necesara nici macar punctia testiculara) la 4 ani de la chimio .

Foarte multe informatii utile gasesti aici:

http://www.tc-cancer.com/forum/forum.php

Aici am vazut cazuri de persoane care au devenit natural tatici intr-un interval mai scurt sau mai lung de la tratament.

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ravic spune:

multumesc, elena74! va cunosc de mult povestea, de pe softpedia. ceea ce scriai acolo mi-a fost de mare ajutor. dar am observat ca tu ai fost un motor pentru sotul tau, te-ai agitat, l-ai sustinut in permanenta, ai scris, te-ai zbatut. ai ramas langa el si ai fost de acord sa faci fiv. felicitari tie! dar nu in toate cazurile se intampla asa...
bun, am citit despre tatici din literatura internationala. vroiam sa stiu daca voi cunoasteti, printre prietenii vostri, cazuri concrete.
va multumesc, mamicilor, pentru insufletirea si dorinta de a ajuta, asa cum poate fiecare, dupa cum am observat citind paginile acestui forum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena74 spune:

Ravic,

Nu cunosc personal pe nimeni care sa aibe copii dupa chimioterapie,
in timpul in care am umblat prin spitale am fost focusati pe problema noastra, si nu am avut timp sa "socializez" cu alte cazuri, iar in viata personala ma confrunt , din pacate, foarte des cu cazuri de probleme oncologice, dar nimeni care sa se confrunte simultan si cu probleme de fertilitate.

Cat ai acum FSH? , sotul meu avea la data Fiv-ului de 3 ori limita maxima si tot s-au gasit cativa " luptatori"

Iei cumva supliment de testosteron? este total contraindicat in cazul oligo si azoospermiei.


Din cate am citit cam dupa 3 ani de la chimio incepe spermatogeneza sa-si revina cat de cat.

Si DA, pe noi ne-au incurajat numai studiile si cazurile gasite pe net in literatura de specialitate.

Mergi la inceput