Asp opt! (819)!Felicitari sweet_dreams!!!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angy_angela spune:

pentru ca dupa tratamentul injectabil pe care il voi face sapt viit si poate urmatoare luna(depinde cum va fi dupa prima serie) doctora mi-a spus ceva de o analiza de permeabilitatea trompelor..si citind pe net am gasit hsg si instilatii..eu credeam ca e una si acelasi lucru,dar vad pe net k n-ar fi chiar acelasi lucru..si vreau sa ma asigur dinainte care ar fi mai ok si care se recomanda inainte sa nu ma las chiar asa pe mana doctorei fara sa ma asigur si eu intre timp(am mai avut patanii de genu asta si am zis sa ma asigur si eu cat de cat inainte de orice analiza mai complicata inainte)..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy_angela spune:

maria,mealex mutumesc mult si scuze daca va zapacesc,dar sunt al icneput de drum si as vrea sa-mi iau niste masuri de siguranta,mai ales ca voi ati trecut prin mai multe(din pacate)
caresse bine ai venit O sa vina CM mai ai putina rabdare,mie mi-a venti la fix 40 de zile cand a fost cu,chiuretajul..deci timp mai este sa vina. Mult succes pentru olimpiada la care te pregatesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rxx spune:

Draga Angy,
HSG este metoda radiologica prin care datorita substantei de contrast introdusa se observa permeabilitatea trompelor si se vizualizeaza si interiorul uterului.Despre asta stiu ca trebuie facut in prima parte a CM (dupa ce se opreste sangerarea si pana la ovulatie asta datorita radiatiilor care nu fac bine intr-o eventuala sarcina)Mai stiu ca e bine sa se fi facut inainte analizele secretiei de col+vaginala sa nu fie vreo infectie care o data cu substanta de contrast sa se raspandeasca.In afara de asta e bine de luat inainte un Antiinflamator sau un Nospa injectabil pt ca e o senzatie de la jena pana la durere, depinde de fiecare cum simte, de obicei daca trompa nu este f permeabila se injecteaza cu o presiune mai mare si de acolo poate aparea durerea.pt instilatii se introduce un cocktail de antiiinflamatoare si antibiotice ca si tratament.Cel mai bine este sa clarifici cu dr inainte de a incepe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy_angela spune:

rxx multumesc . Din cate am inteles si eu indicata ar fi prima data HSG-ul si din cate am citit pe net legat de dr mea vad ca ea cam face instilatii fara un hsg inainte.. O sa vad ce o sa fac ca in mom asta numai situ pe mana cui sa ma las.. multi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Angy cum spune Rxx , HSG se face imediat dupa terminarea CM , pana in ziua 10-12 a CM. Eu cand am facut nu m-a durut deloc , simteam doar o usoara jena , si am luat un No spa cu 30 min inainte. Eu nu vad logica de ce instilatii inainte de HSG?

Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot.
12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rxx spune:

Angy,
Logic ar fi intai HSG ca si daca se vede pe eco trompa inflamata nu are de unde sa vada daca e si permeabila..sau face instilatiile strict ca tratament al inflamatiei despre care ti-a spus..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rxx spune:

Maria esti o norocoasa..eu am vazut "stele verzi " de dureree drept ca aveam infundata trompa stanga, dar din ce am citit si vorbit am inteles ca instilatiile sunt ok , dar Angy sa ne tii la curent cu ce faci pana la urma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Rxx mai rau ma doare cand imi ia cineva sange , eu am simtit doar o usoara jena , eu vedeam pe monitor cum introduce substanta de la cap la coada . , daca stai sa te gandesti ca o trompa e subtire cat un fir de par, iar daca e obstacol presiunea cu care introduce substanta doare

Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot.
12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Bine ati revenit fetelor S-a mai animat formul nitel.
Eu m-am relxat la cumparaturi azi, am prins niste balerini la reducere si bineinteles ca nu m-am putut abtine sa nu-mi iau si ceva carti.
Mai pic si eu in depresii ce sa fac, dar incerc diferite modalitati de revenire.



Gena MTHFR Mutatia C677T - genotip heterozigot; Factorul XIII mutatia V34L - genotip heterozigot; tiroidita Hashimoto
mamica de ingeras Eva 38+ s
"Cand iubesti o floare adapostita de o stea, privesti cu drag spre cer pe inserat" (Antoine de Saint-Exupery)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Unii zic instilatii la substanta de contrast introdusa, dar nu e exact. Eu credeam ca e vorba de metoda de diagnosticare, nu ma gandisem si la instilatiile cu antibiotice, amtiinflamatorii.

Mergi la inceput