Asp opt! (819)!Felicitari sweet_dreams!!!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angy_angela spune:

corina ,imi pare rau. Eu chiar nu ma pricep la capitolu spermograma,inca n-am ajuns acolo(sper sa nu ajung), si nu-ti pot raspunde daca este sau nu ok analiza..Las fetele care au trecut prin asa ceva sa detalieze. Din cate stiu exista tratament cu BU care ar da roade la barbatii care au probleme cu spermatozoizii..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Citat:
citat din mesajul lui angy_angela

iarina mom nu fac nimic pentru relaxare.. :))) nu ma pot relaxa cand stiu ca sapt viit incep seria de analize,tratam etc..Eu stau cam prost al capitolul relaxare,mai ales ca in preajma mea am deja 2 prietene insarcinate..poate mai la vara ma relaxez,ca mai fac plimbari,concedii, pana atunci citesc tot ce se poate :)) Sincer la ce vreme e afara nu ma mir ca nu iesi..este urat si frig,brr.. Fa ce-ti place tie mai mult.eu citind ma relaxez

Stiu cum e. Si eu am 2 prietene cu sarcina si pe care trebuie sa recunosc ca dupa tragedia mea le-am evitat pana in urma cu 2 saptamani cand am reusit sa vorbesc cu amandoua. Asta e ce sa-i faci, dar o sa fie bine sper.
Indiferent de situatie (cald, frig, munca multa, agitatie ) dr. mea endocrinolog mi-a spus ca trebuie si relaxare, stresul fiind inamicul nr. 1 si in conceptie dar si in cazul bolilor de tiroida (asta am eu dar cred ca e valabil si in alte boli). Asa ca anyway trebuie gasit cate un moment pentru sufletel

Si eu citesc cu placere. Am vazut ca si pe forum este un capitol dedicat http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=176093



Gena MTHFR Mutatia C677T - genotip heterozigot; Factorul XIII mutatia V34L - genotip heterozigot; tiroidita Hashimoto
mamica de ingeras Eva 38+ s
"Cand iubesti o floare adapostita de o stea, privesti cu drag spre cer pe inserat" (Antoine de Saint-Exupery)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Citat:
citat din mesajul lui corina.ion

Buna fetelor, eu sunt din ce in ce mai suparata, am primit rezultatele la spermograma sotului si e un dezastru.

Rezultate (Valori normale)
pH 9 (7.12-8)
Volum 4.5 ( 2-5 ml)
Culoare galbui(Alb-Opalescent)
Vascozitate moderat crescuta cu foarte numeroase leucocite, numeroase macrofage, prezenta de trichomonas vaginalis
Forme normale 50 (80-100 %)
Mobilitate 30 (60-100 %)
Numar 5 (20-100 106/ml)
Off, pana marti cand avem programare la dr. cred ca o sa innebunesc. Si mereu m-am gandit ca problema este la mine dar pana acum mi-au iesit analizele bune, decat un streptococ beta hemolitic, in rest nimic.

Dintre toate zilele, pierduta este aceea in care n-ai ras!



Corina sotul tau are o infectie cu tricomonas cum scrie si in buletinul de analize, insa cred ca va trebui sa repete spermograma dupa terminarea tratamentului. Incearca sa nu te panichezi, ai putina rabdare pana ajungi la medic, daca o trateaza cred ca si spermograma se va normaliza. E o infectie care nu e foarte grava, se poate trata (de catre ambii parteneri) si daca nu e asociata cu alte cauze sotul tau va avea "gigei" numa buni de trimis in vizita



Gena MTHFR Mutatia C677T - genotip heterozigot; Factorul XIII mutatia V34L - genotip heterozigot; tiroidita Hashimoto
mamica de ingeras Eva 38+ s
"Cand iubesti o floare adapostita de o stea, privesti cu drag spre cer pe inserat" (Antoine de Saint-Exupery)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina.ion spune:

Bubuali spermograma a fost facuta la mediurg, singurul loc unde am gasit sa o putem face seara, sotul lucrand in afara localitatii pe timpul zilei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuali spune:

Cum spune si Iarina cred ca acea infectie e mai grava restul se poate remedia.Conteaza mult si starea de sanatate a sotului atunci cand ati facut analiza adica sa nu fi fost racit sau sa fi luat vreun tratament ceva si bineinteles pauza de sex cu 2 zile inainte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy_angela spune:

superr...habar nu aveam de topicul respectiv. ms O sa vina si vremea relaxarii ai sa vezi..eu astept vara,asta ma relaxeaza mult.. :) pe vremea asta nici la munca n-as veni,dar trebuie . Invingem noi toate obstacolele anu asta,chiar daca e cu `13 in coada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui corina.ion

Buna fetelor, eu sunt din ce in ce mai suparata, am primit rezultatele la spermograma sotului si e un dezastru.

Rezultate (Valori normale)
pH 9 (7.12-8)
Volum 4.5 ( 2-5 ml)
Culoare galbui(Alb-Opalescent)
Vascozitate moderat crescuta cu foarte numeroase leucocite, numeroase macrofage, prezenta de trichomonas vaginalis
Forme normale 50 (80-100 %)
Mobilitate 30 (60-100 %)
Numar 5 (20-100 106/ml)
Off, pana marti cand avem programare la dr. cred ca o sa innebunesc. Si mereu m-am gandit ca problema este la mine dar pana acum mi-au iesit analizele bune, decat un streptococ beta hemolitic, in rest nimic.


Tricomonas si restul se rezolva cu tratament de la ginecolog (daca are sotul sigur ai si tu tricomonas si atunci mergi tu la medic si iti da tratament si pt el).
Formele normale sunt in numar foarte bun (50% e super ok), la mobilitate se mai poate imbunatati situatia precum si la nr total. Nu e insa un dezastru, nici pe departe. Trimite-l la un urolog sa ii dea niste vitamine (C, E), minerale (Zinc) si aminoacizi (L-Carnitina, L-Arginina), vitaminizeaza-l si tu cu salate de fructe cu fructoza si sucuri naturale de fructe si o sa fie si mai bine.






Dintre toate zilele, pierduta este aceea in care n-ai ras!


32+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina.ion spune:

Multumesc fetelor pt raspuns. M-am mai linistit acum. bubuali mie nu mi-a iesit trichomonas la analize. Numai la a lui a iesit si la momentul analizei nu era racit si avea o saptamana de abstinenta.Sper sa se rezolve cu tratament si sa reusim sa avem bebelul mult visat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Citat:
citat din mesajul lui angy_angela

superr...habar nu aveam de topicul respectiv. ms O sa vina si vremea relaxarii ai sa vezi..eu astept vara,asta ma relaxeaza mult.. :) pe vremea asta nici la munca n-as veni,dar trebuie . Invingem noi toate obstacolele anu asta,chiar daca e cu `13 in coada


Incerc si eu pe cat pot sa ma relaxez. Inca mai am concediu medical pana la sf lui martie, apoi as putea sa-mi iau zilele de concediu de anul trecut si as mai intarzia la munca o sa vad cum ma simt. Pana una alta planuiesc o vacanta la mare in vara, ca anul trecut am evitat din pricina sarcinii si tot atunci daca ne da voie doctora poate ne facem curaj pentru o noua sarcina.
Nu stiu ce ati facut voi fetelor care ati trecut prin aceeasi situatie, dar mie pe masura ce trece timpul mi se face tot mai frica de eventualitatea unei noi sarcini.



Gena MTHFR Mutatia C677T - genotip heterozigot; Factorul XIII mutatia V34L - genotip heterozigot; tiroidita Hashimoto
mamica de ingeras Eva 38+ s
"Cand iubesti o floare adapostita de o stea, privesti cu drag spre cer pe inserat" (Antoine de Saint-Exupery)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuali spune:

Da Corina la infectia sotului ma refeream iar cand am zis ca ,,ati facut analiza,, la spermograma ma refeream...scuze daca nu m-am exprimat bn.
Si cu analizele astea nici eu nu prea am incredere decat daca sunt repetate si iese acelasi lucru pt ca m-am cam convins si de laboratoarele astea(mie mi-au cam facut praf niste analize de aproape 1000 de lei din cauza incompetentei lor si acum ca sa fiu sigura ar trebui sa le repet dar chestia e ca nu prea ma scot banii afar din casa;dar sigut trebuie sa repet macar una din ele cat mai curand la insistentele d-nei dr U....

Mergi la inceput