Asp opt! (819)!Felicitari sweet_dreams!!!

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mimi32 spune:

Felicitari, Angy! Sa fie intr-un ceas bun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Angy, Doamne ajuta! Le luam pe rand, da? Baga beta maine, apoi sambata. Se recolteaza si la Medlife si la Synevo sambata, vezi unde iti convine ami mult. Pentru ecografie, poti spera undeva la 6 saptamani, se poate si un pic mai devreme dar depinde de cat de performant e ecograful.

Ai un trifoi de noroc de la mine!

Iarina, multi medici recomanda Femibion (daca nu ai probleme cu tiroida si ai interdictie, altfel poti comanda Medyn pe net, contine tot B-uri dar e mult mai concentrat si se ia 1 la 2 zile, in sarcina se alterneaza cu Elevit, de exemplu). In rest, medicii dau acifol.
Un trifoi si pentru tine! Hai, ca dupa vizita la dr. asta, iei o pauza de respirat! Nu avem ce face, depindem de dr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicutza spune:

felicitari angy!!!sa fie intr-un ceas bun!!!
iarina am citit ce ai facut la U, si eu la fel sunt , un pic cam dezamagita de toata situatia, dar nu avem ce face, decat sa gasim cat de cat toate posibilitatile ce ar fi putut determina aceste tragedii, si la urmatoarea sarcina sa speram ca le vom putea tine sub control.
si eu astept sa fac 6 luni de la nastere, sa merg sa imi fac un papanicolau, si la fel ca tine vreau sa vad cum stau cu uterul,cu cicatricea..
eu voi merge la Hamid la Medicover.e ultima speranta.
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Angy Felicitari, sarcina usoara si bebele sa stea la caldurica pana la termen.

Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot.
13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Multumesc MeAlex, o sa incerc sa-l caut. Elevit nu am luat nici in sarcina, nu am avut nevoie, nu am avut anemii, toate analizele au fost bune pe tot parcursul sarcinii. Se pare ca asimilez bine din alimentatie tot ce am nevoie. Si doctora mea s-a mirat, dar asta e deocamdata ma ajuta organismul. Insa acid folic o sa iau, femibion nu pot lua ca am tiroidita autoimuna. La mine B 12 e in limita superioara, iar folatii serici sunt la jumatate intre cele doua limite.

Am cautat pe net medynul forte, vad ca tot afara se gaseste. Anyway metafolin vad ca este forma asimilata bine pentru persoanele care au mutatiile genei MTHFR, metafolin care se gaseste in femibion, dar femibion contine iod, asa ca pas. Ce am mai citit pe forum ca exista femibion fara iod, dar tot in Germania, tara asta de origine. Oare noi n-om fi in stare sa-l aducem si in Ro, sa se gaseasca mai usor si penru noi fetele cu mutatii si probleme de tiroida.



Gena MTHFR Mutatia C677T - genotip heterozigot; Factorul XIII mutatia V34L - genotip heterozigot; tiroidita Hashimoto
mamica de ingeras Eva 38+ s
"Cand iubesti o floare adapostita de o stea, privesti cu drag spre cer pe inserat" (Antoine de Saint-Exupery)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Citat:
citat din mesajul lui valicutza

felicitari angy!!!sa fie intr-un ceas bun!!!
iarina am citit ce ai facut la U, si eu la fel sunt , un pic cam dezamagita de toata situatia, dar nu avem ce face, decat sa gasim cat de cat toate posibilitatile ce ar fi putut determina aceste tragedii, si la urmatoarea sarcina sa speram ca le vom putea tine sub control.
si eu astept sa fac 6 luni de la nastere, sa merg sa imi fac un papanicolau, si la fel ca tine vreau sa vad cum stau cu uterul,cu cicatricea..
eu voi merge la Hamid la Medicover.e ultima speranta.
va pup

-------------------------------------------------------------
In 2013 imi doresc o pereche de gemeni sanatosi.Doamne ajuta!
mami de Dienutza 5 ani
si mami de ingeras Razvan-Mihai (29.09.2012)-cezariana la 35+ saptamani


Da Vali speram ca o sa fie bine in cele din urma. Tu esti cu un CM inaintea mea. Cine stie poate ne vedem la odisee impreuna. Ne auzim pe pm dupa ce vin de la Iasi, poate imi mai zice ceva dr. Dumitrascu.

Am auzit ca e destul de atent dr. Hamid in ingrijirea pacientelor lui. Te gandesti sa te duci la el si pentru supravegherea sarcinii sau numai pt controlul de rutina?



Gena MTHFR Mutatia C677T - genotip heterozigot; Factorul XIII mutatia V34L - genotip heterozigot; tiroidita Hashimoto
mamica de ingeras Eva 38+ s
"Cand iubesti o floare adapostita de o stea, privesti cu drag spre cer pe inserat" (Antoine de Saint-Exupery)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicutza spune:

da, pentru supraveghere sarcina vreau sa merg la el, am mai fost la el si inainte si mi s-a parut cam dur , atunci ma speriase cu rh-ul negativ, ca bebe poate sa nu supravietuiasca intrauterin , ca e grav cu rh-ul negativ..dar de fapt asta a fost o problema minora in sarcina ..adica nu am avut nici o problema de rh, am facut 2 vaccinuri, unul la 7 luni si unul dupa nastere, deci sper sa nu am probleme nici la a 3-a sarcina.
deci am fugit de el, dar tot la el voi ajunge..ironia sortii.

cat despre cm inainte..sa stii ca nici eu nu ma grabesc f tare , pana nu am ok-ul lui ca e uterul bine nu ma apuc de nimic, si eu oricum am ramas greu..dupa aproape un an..deci nu am prea mari sperante

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuali spune:

Felicitari Angy,ma bucur din suflet pt tine,sa va dea Dumnezeu sanatate si o sarcina usoara si la termen...a crescut inima in mine cand am citit vestea ta...ce sentimente incerci acum...multa fericire iti doresc...
Spune-ne cum ai aflat vestea,ce emotii te-au incercat...si sa ne tii in continuare la curent...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuali spune:

A... si am vazut ca a mai ramas o fata...criss83...felicitari si ei...si sa ne trageti si pe noi dupa voi cat mai curand...multi pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy_angela spune:

multumesc ptr urari fetelor va cu drag!!!
mealex le iau pe rand,maine si sambata voi face beta,nu stiam ca synevo recolteaza si sambata..tocmai de aceea ma indreptam catre medlife,,cel putin pe site scrie program de luni-vineri..La doct as vrea la 6 sapt sa ajung daca beta este in regula (o voi suna si p doctora sa-i spun valorile cand le voi avea).
bubuali am incercat un test la insistentele cumnatei mele..imi venise acum 2 zile 3 picaturi d maroneala ieri mai putin si azi nimic,mai ales k eu trebuia sa ma internez si ma dadea peste cap la munca daca nu venea sapt asta :) Dar uite ca tot rau spre bine (sper).Astept cu sufletu la gura beta. Mai nou am un junghi in spate in partea stanga pe la mijloc si logic ca am citit pe net ca extrauterina mai da si dureri de umar..si mi-e frica si mai mult.. :)

Mergi la inceput