Dieta hiperproteica ???

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

szivarvany,
lista mea e la fel cu a ta,
eu nu am putut renunta la cafea , daca simtit nevoia de dulce dupa ce terminati dieta puteti consuma putina glucoza eu o cumpar de la farmacie de la produse pt diabetici, orcum nu abuzati eu impart o tableta in jumate,
sotul meu acum 2 ani a ales dieta calorica + sport (el are probleme cu tiroida ia tratament)bine el poate face sport, la servici are sala de fitnnes, e ca un hamster,a reusit sa slabeasca reducand la greu portia calorica de mancare nu zic si prin sport dar nu mai reuseste parca sa lovit de un zid de un an de zile cantarul nu sa mai miscat e foarte frustrat bine, lui nui prea place carnea si dieta lui 80% e cabs, si daca ati vedea cat de mult face sport aproape in fiecare zi aerobic + forta si nimic , acum a inceput si el sa-si schimbe dieta a realizat ca nui ajuta la nimic dar e inca un procent destul de mare carbs nu poate renunta la prajituri si fructe dupa care e inebunit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

pe lista mea foarte important uleiul de cocos extras la rece, si uleiul de masline

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:


Si la tine cand apare laptele fermentat (iaurt/lapte batut) ?
Ce seminte consumi de obicei ?

(eu zi nu am pofta pe nimic, dar pe absolut nimic, nici ce am cu mine in caserola)


Mult succes sotului tau, cred si eu ca e si greu regimul, dar frustranta mai e plafonarea :( Nu-i place WW ? Mie ww(weight watchers) mi s-a parut deosebit de uman, cand faceam si sport si ma si porceam in weekend cu ceva dulce, pt suflet.
Mai era superdieta, daca el nu e cu carnea, cu care au slabit multe fete



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

eu am intoleranta la lapte si gluten din pacate,
in moderatie migdale si lapte din migdale neindulcit la cafea, eu le cantaresc am un cantar in gramaj si adun carbs sa nu depasesc 10 grame pe zi la seminte cas periculoase rau, citesc eticheta si adun si calculez pe zi cam 10 sau 20 g depinde mie imi mai plac si pecans un fel de nuci , am observat cashews imi fac rau desi imi plac a doua zi ma simt rau, si semintele de dovleac mai sant bune dar tot asa citeste eticheta si aduna carbs sa vezi ce cantitate pe zi ai voie,
daca iti face bine laptele prins de ce nu,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

un tabel pt calculat carbs/proteins nutrition e super

http://quicknutritionfacts.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buna dimineata, ziua 10 :-)
Multumesc BellaDonna pt ajutor


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Buna dimineata, ziua 10 :-)
Multumesc BellaDonna pt ajutor


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Bravo!
Cit ai dat jos pina acum?
Eu credeam ca maninc bine ,dar de fapt prea mult iaurt si brinza cu smintina ,deci depaseam 20 carbohidrati.
Incerc sa reduc,dar cu carnea sint certata.
Am inteles ideea si se poate tine.
Cum te simti? Vreo durere ,ameteala,reactii adverse,lipsa de energie,depresie?
Eu ma scol cu un gust si miros aiurea in gura,desi ma spal bine seara si asta dupa numai 2 zile.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

NU ma cantaresc, eu am zeci de kg de dat jos, asta ca sa oripilez lumea sensibila :D, am mai scris asta, vreau sa incap intr-o pereche de blugi pana pe 1 martie, asta e primul mau targhet, apoi urmeaza un alt targhet pana in 1 aprilie, apoi altul pana in 1 mai si tot asa :-)
Nu simt nimic dubios, nici macar foame nu imi mai este. Beau ceai cald.
Cu dintii, as manca si eu un tic-tac, dar ma spal pe dinti de cate ori simt nevoia, am adus cu mine la servici ustensilele :-)



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Buna!
Mi-am insusit sugestia cu iaurt/brinza de vaci/smintina si am trecut pe cascaval.Oferta e limitata ,ca n-am decit delaco care e infiorator de sarat asa ca maninc gouda.
Asta inseamna ca maninc acum,fiindca simt ca mor de foame.
Miine o sa trag o fuga sa iau niste somon,conserve de ton ,ceva de genul asta ,sa mai variez.
Scrieti va rog ce mincati ,cit mincati ,ca sa inteleg si eu mai bine.
Ma cintaresc nonstop.Evident ca am dat putin jos ,mai ales ca am venit dintr-un weekend cu un soi de all inclusive romanesc ,adica mincare neaosa autohtona, care s-a depus integral.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

hai sa va povestesc cum am ajuns yo la dieta asta, acu 2 ani ne hotaram sa slabim eu si consoarta si hai sa margem la doctorul endocrinolog specializat pe metabolism, ok ne pune el la inceput pe metformin sa ne dea un bust cu slabitul ne facem o dieta un plan si hai la munca, eu pe atunci mancam foarte putina carne cum cu sportul la mine e foarte greu doar mers , ceva yoga, doctorul mia zis ca nu am de ales si mai tarziu o sa ajung la proteine la care eu nici nu am vrut sa aud,
bun sotul perfect el a inceput bine cu sport controlat portia , la mine a mers ok macar cantarul nu mai urca foarte putin am slabit daca sa cunoscut ceva, asa ca tot la sfatul doctorului am ajuns la dieta de care am fugit da a avut omul dreptate,


Mergi la inceput