Codul muncii 2013 split

Codul muncii 2013 split | Autor: simplyana_m

Link direct la acest mesaj



...asta nu se considera reclama? Intreb si eu, ca sa stiu.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ba da este reclama de ce intrebi?
Fiind un material furnizat de firma mea are partea personalizata. Materialul si suportul juridic este oferit gratuit utilizatorilor acestui site de 11 ani incoace. Nu ai stiut?
Credeam ca ai intrebari legate de aspecte juridice 99,99% din utilizatorii care posteaza aici intreaba asa ceva. Daca nu te intereseaza acest aspect de ce nu postezi la sectiunea potrivita? Sau daca ai intrebari personale de ce nu utilizezi mesageria privata ca toti ceilalti?
Intreb si eu ... ca sa stiu desigur.
Te rog sa respecti formatul acestui forum si cerintele de utilizare ale acestei sectiuni, Ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Ba da este reclama de ce intrebi?
Fiind un material furnizat de firma mea are partea personalizata. Materialul si suportul juridic este oferit gratuit utilizatorilor acestui site de 11 ani incoace. Nu ai stiut?
Credeam ca ai intrebari legate de aspecte juridice 99,99% din utilizatorii care posteaza aici intreaba asa ceva. Daca nu te intereseaza acest aspect de ce nu postezi la sectiunea potrivita? Sau daca ai intrebari personale de ce nu utilizezi mesageria privata ca toti ceilalti?
Intreb si eu ... ca sa stiu desigur.
Te rog sa respecti formatul acestui forum si cerintele de utilizare ale acestei sectiuni, Ok?


Imi cer scuze, nu am stiut ca firma ta a contribuit la Codul Muncii, felicitari! Si nu stiam ca ai contract de colaborare/sponsorizare cu Desprecopii, felicitari din nou!
Am postat acolo unde am gasit articolul si mi s-a ivit intrebarea, de ce sa-i dau mesaj privat lui Desprecopii? Nu mi s-a parut o "problema" privata. Multumesc ca ai mutat intrebarea la sectiunea potrivita.
In ce priveste formatul si cerintele de utilizare, tocmai la asta se referea intrebarea si lipsa mea de cunostinte ce o vroiam completata. Si eu activez intr-un domeniu de interes pentru copii si parinti, dar eu asa am inteles regulile, stramb, se pare, si m-am ferit sa ma popularizez pe-aici. Deci, care e regula, de fapt?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

dupa 11 ani de munca benevola pentru site si ajutat sute de oameni cu sfaturi probabil ca o sa poti sa te popularizezi fara probleme pe aici.
Marius si-a asumat zona legislativelor de unul singur ani de zile fara nici un suport tehnic in spate. Romleas a aparut pe parcurs si este o exceptie acceptata tocmai datorita contributiei aduse de-a lungul timpului.
Popularizarea oricaror alte afaceri trebuie sa urmeze calea oficiala a publicitatii asa cum este descrisa pe site.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Firma nu contribuie ci oamenii din firma.
2. Formatul este livrat de firma mea in mod gratuit catre utilizatorii www.desprecopii.com de 11 ani si ceva si este vorba de foarte multe informatii legislative in cele mai diverse domenii nu doar de ultima versiune a codului muncii. Mai studiaza acea sectiune ca sa vezi cam ce este in spate.
3. Contractele si/sau relatiile mele contractuale nu te privesc sunt chestiuni private - sper ca nu-ti faci iluzii ca m-as apuca acum sa povestesc despre asa ceva
4. Daca ai fi citit informatiile legate de modul de utilizare a sectiunii legislative ti-ai fi putut da seama ca exista niste conditii publicate pe acolo. Daca totusi nu ai facut asta iti recomand sa o faci. Acea sectiune de cand a fost creata de mine are anumite conditii specifice si sunt legate de partea de legislatie. De aceea intrebarile personale non legislative nu au ce sa caute acolo.
5. Felicitarile mele pentru activitatea desfasurata in domeniul similar www.desprecopii.com dar nu vad relevanta informatei in raport cu acest subiect.
6. Daca mai ai si alte nedumeriri te rog sa pui intrebarile de rigoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Multumesc, Marina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Aceasta pagina a fost creata special pt utilizatorii www.desprecopii.com cu 11 ani in urma pentru a avea acces gratuit la informatiile de profil si care informatii sunt pe bani si nu putini in viata de zi cu zi. Asta pe langa asistenta juridica gratuita pe n domenii fiscale, resurse umane, asistenta sociala, somaj, indemnizatii, contributii, salarizare .... sunt mii de pagini in spate. Ai dori sa contribui si tu in mod gratuit pentru un utilizator care pune o intebare specifica si ar dori un raspuns cat mai rapid si cat mai elocvent?
Nu m-as supara nici eu nici utilizatorul. Ce zici?

http://www.romleas.ro/legi/juridic.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

1. Firma nu contribuie ci oamenii din firma.
2. Formatul este livrat de firma mea in mod gratuit catre utilizatorii www.desprecopii.com de 11 ani si ceva si este vorba de foarte multe informatii legislative in cele mai diverse domenii nu doar de ultima versiune a codului muncii. Mai studiaza acea sectiune ca sa vezi cam ce este in spate.
3. Contractele si/sau relatiile mele contractuale nu te privesc sunt chestiuni private - sper ca nu-ti faci iluzii ca m-as apuca acum sa povestesc despre asa ceva
4. Daca ai fi citit informatiile legate de modul de utilizare a sectiunii legislative ti-ai fi putut da seama ca exista niste conditii publicate pe acolo. Daca totusi nu ai facut asta iti recomand sa o faci. Acea sectiune de cand a fost creata de mine are anumite conditii specifice si sunt legate de partea de legislatie. De aceea intrebarile personale non legislative nu au ce sa caute acolo.
5. Felicitarile mele pentru activitatea desfasurata in domeniul similar www.desprecopii.com dar nu vad relevanta informatei in raport cu acest subiect.
6. Daca mai ai si alte nedumeriri te rog sa pui intrebarile de rigoare.


1. Spui ca firma nu contribuie (la Codul Muncii te referi, nu?) ci oamenii din firma. Romleas vad ca e firma de IT, iar cabinetul tau de mediere, care ar iti poarta numele, inteleg ca ca te are pe tine ca angajat. Deci tu contribui la Codul Muncii. Te felicit!

2. Formatul (desprecopii.com sau sectiunea legislative?) este livrat de firma ta de 11 ani (inteleg ca te referi la suport tehnic, la firma de IT, nu? ca cea de mediere fiinteaza de luna asta) si contine multe si diverse informatii legislative oferite gratuit. Si obtinute altfel decat gratuit, nu?

3. Contractele si relatiile tale contractuale inteleg ca sunt private, dar nu inteleg sa fie si secrete. Marina a spus ca exista si sunt o exceptie, inteleg, dar altfel ma priveste faptul ca un moderator, pe baza de voluntariat, ca toti ceilalti moderatori, are privilegii cu beneficii materiale si incalca regulile publice si publicate. De ce te-ai da pe dupa visin, este cunoscuta si acceptata notiunea de sponsor sau colaborator DC? Nu stiu acum cum ramane treaba cu impartialitatea.

4. Te rog sincer sa ma ajuti cu un link la specificatiile respective, nu reusesc deloc sa ma orietez, multumesc. Si mi se pare curios sa ai o sectiune de forum public careia sa-i faci tu regulile, pentru ca tu ai creat-o, iti apartine, dar poate voi intelege dupa ce primesc linkul.

5. Relevanta informatiei este evidenta, am observat exceptia de la regulile cunsoscute mie si m-a interesat suportul. Nu cu asta te ocupi tu gratuit pe forum, cu suportul legislativ si cu respectarea/aplicarea regulilor in calitate de moderator?

6. Multumesc! Mai am o intrebare (si chiar daca esti binecunoscut, scuza-ma ca nu stiu totul despre tine, e lume noua mereu pe forum si nu poti pretinde sa nu deschida gura inainte de a studia arhiva, si nici sa aiba drepturi mai putine decat cei mai cu vechime): care este formatia ta profesionala si ocupatia inainte de a deveni mediator la inceputul lunii februarie? Daca esti o autoritate pe forum, detii si o sectiune intreaga cu reguli proprii si primesti si privilegii in urma serviciilor aduse comunitatii, ar vrea sa stiu si detaliul acesta si fac si eu temeneaua, ca restul lumii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Aceasta pagina a fost creata special pt utilizatorii www.desprecopii.com cu 11 ani in urma pentru a avea acces gratuit la informatiile de profil si care informatii sunt pe bani si nu putini in viata de zi cu zi. Asta pe langa asistenta juridica gratuita pe n domenii fiscale, resurse umane, asistenta sociala, somaj, indemnizatii, contributii, salarizare .... sunt mii de pagini in spate. Ai dori sa contribui si tu in mod gratuit pentru un utilizator care pune o intebare specifica si ar dori un raspuns cat mai rapid si cat mai elocvent?
Nu m-as supara nici eu nici utilizatorul. Ce zici?

http://www.romleas.ro/legi/juridic.html



Cred ca sunt sute de utilizatori care ofera sute de raspunsuri la intrebarile celorlalti, specific si gratuit. Privitoare la bucatarie, la alaptare, ingrijirea copilului, medicale etc. Cine stie, de voi mai fi pe forumul asta peste sase ani si sfatuiesc destula lume, poate imi fac si eu reclama gratis, totul e sa ma organizez din timp, e o investitie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplyana_m
1. Spui ca firma nu contribuie (la Codul Muncii te referi, nu?) ci oamenii din firma. Romleas vad ca e firma de IT, iar cabinetul tau de mediere, care ar iti poarta numele, inteleg ca ca te are pe tine ca angajat. Deci tu contribui la Codul Muncii. Te felicit!

2. Formatul (desprecopii.com sau sectiunea legislative?) este livrat de firma ta de 11 ani (inteleg ca te referi la suport tehnic, la firma de IT, nu? ca cea de mediere fiinteaza de luna asta) si contine multe si diverse informatii legislative oferite gratuit. Si obtinute altfel decat gratuit, nu?

3. Contractele si relatiile tale contractuale inteleg ca sunt private, dar nu inteleg sa fie si secrete. Marina a spus ca exista si sunt o exceptie, inteleg, dar altfel ma priveste faptul ca un moderator, pe baza de voluntariat, ca toti ceilalti moderatori, are privilegii cu beneficii materiale si incalca regulile publice si publicate. De ce te-ai da pe dupa visin, este cunoscuta si acceptata notiunea de sponsor sau colaborator DC? Nu stiu acum cum ramane treaba cu impartialitatea.

4. Te rog sincer sa ma ajuti cu un link la specificatiile respective, nu reusesc deloc sa ma orietez, multumesc. Si mi se pare curios sa ai o sectiune de forum public careia sa-i faci tu regulile, pentru ca tu ai creat-o, iti apartine, dar poate voi intelege dupa ce primesc linkul.

5. Relevanta informatiei este evidenta, am observat exceptia de la regulile cunsoscute mie si m-a interesat suportul. Nu cu asta te ocupi tu gratuit pe forum, cu suportul legislativ si cu respectarea/aplicarea regulilor in calitate de moderator?

6. Multumesc! Mai am o intrebare (si chiar daca esti binecunoscut, scuza-ma ca nu stiu totul despre tine, e lume noua mereu pe forum si nu poti pretinde sa nu deschida gura inainte de a studia arhiva, si nici sa aiba drepturi mai putine decat cei mai cu vechime): care este formatia ta profesionala si ocupatia inainte de a deveni mediator la inceputul lunii februarie? Daca esti o autoritate pe forum, detii si o sectiune intreaga cu reguli proprii si primesti si privilegii in urma serviciilor aduse comunitatii, ar vrea sa stiu si detaliul acesta si fac si eu temeneaua, ca restul lumii.

1. Firma Romleas are mai multe domenii de activitate(IT management finaciar, juridic, resurse umane) scrie pe site. Romleas furnizeaza informatii si suport pentru membrii DC in mod gratuit. Este decizie de firma si nu cred ca e treaba ta.
2. Biroul de mediere www.promediere.com este al meu ce este greu de inteles? Furnizeaza de asemenea servicii si nu e treaba ta in egala masura ce relatii are si cu cine. Curiozitatea asta ...
3. "ma priveste faptul ca un moderator, pe baza de voluntariat, ca toti ceilalti moderatori, are privilegii cu beneficii materiale si incalca regulile publice si publicate"
Am privilegii cu beneficii materiale? Si daca ar fi asa nu ar fi treaba ta dar este gratuit -
Cuvantul gratuit inseamna probono, adica fara bani de la mine catre DC defapt catre membrii DC si asta de 11 ani. E decizia mea sa ajut oamenii gratis. Sau totul trebuie sa insemne numai bani pentru tine? Ei bine uite ca eu o fac gratis, moca. Te roade asta? Iar daca sunt private nu sunt publice. Ar fi si culmea sa imi fac publice informatiile private. Ca esti curioasa e o alta problema care nu ma priveste. Orice relatie a mea ca si firma este si ramane privata nu este publica si nu te priveste. E greu de priceput?
4. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=126679&nm=Reguli-de-utilizare-a-acestei-sectiuni
5. Am mai raspuns - este o relatie privata. Atat este suficient pentru tine sau alte persoane.
6.Sunt informatii personale nu am de ce sa discut cu tine aceste informatii. Nu ti s-a cerut sa faci temenele nimanui. Ai exact aceleasi drepturi ca oricare alt membru.

Daca mai ai nedumeriri intreaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

1. Initial ai spus ca documentul publicat de tine pe DC apartine firmei, drept pentru care e personalizat, iar eu am concluzionat ca firma ta a contribuit la crearea Codului Muncii (de-i apartine si-l da gratis). Nu m-ai contrazis, dar ai specificat ca nu firma contribuie, ci oamenii din ea (si eu te-am intrebat mai exact care oameni). Acum spui ca firma, ea, Romleas, furnizeaza info si suport pt DC, ca e decizie de firma si ca NU E TREABA MEA.

2. Am inteles demult ca biroul de mediere este al tau, stai linistit. OK, furnizeaza si el servicii de o saptamana (cui?), dar eu intrebam cum si ce fel de info si suport furnizeaza firma de IT (Romleas, poftim) de 11 ani, ca mie imi reiese de pe site ca singura ei tangenta cu legislativul este distribuitia si implementarea unui software ce apartine http://www.e-legis.ro/ctce-sa-piatra-neamt (e voie sa pun link?). Este perfect ok daca ofera suport tehnic, multumim, dar e ceva confuz in povestea asta cu uite firma-nu e firma. Deh, curiozitatea, cum zici...Dar scuze, NU E TREABA MEA.

3. Beneficiile materiale constau in publicitate. Si publicitatea costa. Iar tu, aici, o faci gratis. Ori in schimbul unor servicii aduse comunitatii, sau proprietarilor siteului, de ce nu, asta as intelege - dar tu nu, faci totul pro bono, gratis, moca. Inseamna ca e vorba de o recompensa, venita din recunostinta, foarte frumos! Ma gandesc ca ai primit PM din partea DC in care te ruga sa pui cele doua linkuri pe fiecare pagina a documentului cu Codul Muncii si sa deschizi un subiect nou la sectiunea infiintata de tine, de care te ocupi tu cu reguli proprii, dezinteres total si mult zen. Dar vezi, pe mine ma roade ca nu stiu lucrurile astea, ca sunt private si NU E TREABA MEA, si imi inchipui ca regulile sunt aceleasi pentru toti. Si nu ma supar nici daca esti tu exceptia care intareste regula, numai sa stiu si eu asta.

4. Multumesc.

5. Atributia ta de moderator NU este privata. Dar daca "atat este suficient pentru mine si alte persoane", ce mai pot spune?

6. Nu mi se pare acceptabil un asemenea raspuns. Din moment ce dezlegi itele forumului in domeniul legislativ de 11 ani, cum spui, te-ai instituit ca autoritate ce iata, iti e recunoscuta, cred ca vin si niste responsabilitati. Daca cer o parere medicala si, la primirea unor tratamente, cer sa aflu si calitatea in care imi sunt oferite, ca nu mi-e tot una daca vorbesc cu un medic stomatolog, cu un chirurg, cu un energoterapeut, un preot sau un mecanic, primesc acest raspuns, ca "sunt informatii personale", eu am spus LA REVEDERE.
Ma bucur, insa, sa aflu ca amaceleasi drepturi ca oricare membru, desi nu despre drepturile mele ma gandeam ca ar fi deosebite.

Am priceput (greu, intr-adevar) ca acest "daca mai ai nedumeriri intreaba" este o formula de politete, din moment ce la aproape toate intrebarile mi-ai raspuns cu NU E TREABA TA.


Mergi la inceput