Abdomen Extraplat (59)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Allure, merci!

Deci 10% sunt grasimi, 80% sunt fructe? si restul 10 proteine?

Eu nu cred ca mananc grasimi prea multe, deci nu stiu cum m-ar ajuta low fat diet sa scap de candida. Mananc doar 2-3 oua pe sapt, unt ocazional si rezonabil, carne de 3-4 ori pe sapt dar nu grasa. Si mi-a iesit un colesterol total f mic la analize. Deci ce grasimi sa reduc? si cele 'bune'? Ca mananc nuci, ulei de masline, avocado si seminte.

Eu cred ca la mine sunt defapt alti factori care mentin candida, respectiv dezechilibrele din organism legate in principal de stres si de lipsa de somn. E adevarat ca inainte sa ajung la acest dezechilibru am schimbat si alimentatia in rau, adica am mancat mai multe dulciuri ca inainte si mai multa carne. Toate astea probabil au lucrat impreuna. Dar totusi, vorba ta, nu as putea tine o viata dieta anticandida, si nu neaparat pt fructe (pt ca dupa perioada de stabilizare se pot consuma lamai, lime, mere verzi, pepene rosu, fructe de padure, pere verzi...) Sunt si alte restrictii, inclusiv la legume.
In cazul meu insa nu vad cum ar putea sa fie grasimea in exces de vina. Mi-am amintit ca mananc si branza telemea sau cas, banuiesc ca si asta e o grasime de luat in calcul. In mod sigur nu mananc doar 10% pe zi grasimi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

daca asculti filmele alea, acolo explica ce face grasimea...
dieta 80/10/10 este supranumita "high fruit raw vegan", deci fara produse animale de nici un fel.

pai carne si dulciuri "mai multe" asociate cu stres si lipsa de somn inseamna boala la sigur.e clar ca ai nevoie de detox.

dieta anticandida n-as putea tine nici macar o zi, darmite saptamini in sir.

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Coraly pentru candida incearca si niste probiotics bune, de la cel putin 10 bilioane in sus sau picaturi pe limba cu tinctura de propolis, seara inainte de culcare, sau dimineata pe o bucatica de paine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Allure, am ascultat filmele, dar in timpul ala mai faceam si alte chestii si mi-au scapat multe amanunte... In cazul asta e mai greu sa tin dieta asta, inca nu am conditii si nu-s pregatita sa mananc 100% raw-vegan.

Loma, merci. O sa iau oricum si probiotice, ca fac parte din programul de curatare. A mai intrebat parca cineva care sunt mai bune. Inafara de numarul de bacterii mai stiti si alte criterii? Eu citisem mai demult ca o combinatie intre Acidophillus si Bifidum este cea mai eficienta. Stiti vreo marca despre care se stie/spune ca e ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Coraly, Candida exista in mod fiziologic in organismul nostru, doar cand se inmulteste peste masura apare Candidoza.

La diabetici excesul de zahar poate provoca aceste candidoze recurente.
Ca si cauze sunt o multime, printre care lenjeria intima lycra, raporturile sexuale samd.

Ce ai mai incercat pana acum?
Dietele de care vorbiti ori le tineti o viata intreaga si SCADE riscul sa faceti candidoza, in nici un caz nu dispare, eventual apare mai rar daca adevarata cauza este alimentatia, ori le tineti 5 saptamani si dupa alte 3 apare iar Candidoza, pt ca, repet, cauze sunt multe si frecvente si comune, alimentatia e doar o mica particica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Xio, nu ne referim aici doar la candidoza vaginala, cel putin eu nu despre asta vorbesc. Ma refer la inmultirea excesiva a candidei in tractul digestiv si in rest, la candidoza sistemica. In aceasta privinta alimentatia e cruciala. Stiu ca exista candida in mod normal in organism, si are rolul ei bine stabilit. Problema e cu inmultirea peste normal. In mod normal o dieta anticandida se tine pe perioada lunga. In dieta pe care am tinut-o eu, se incepe cu o saptamana de detox, apoi 2 saptamani de dieta stricta - eliminarea(cand se scot carbohidratii din alimentatie si candida moare), concomitent se iau probiotice, si daca vrei e bine sa asociezi si cu un antifungic general(care poate fi natural sau medicament clasic). Urmeaza 2 saptamani in care anumite alimente sunt reintroduse in portii mici, respectiv legumele cu amidon si carbohidrati mai multi (morcov, radacionoase, cartof), porumb, etc. Oricum per ansamblu ideea e ca timp de 6 luni sa nu mananci zahar, grau, drojdii, bauturi alcoolice, branzeturi fermentate, muraturi, mustar si alte alimente deloc. Ultima data cand am tinut-o nu am respectat termenul, dar oricum dupa o luna de la incepere eram ca noua, disparusera toate simptomele.

Si mai e si dieta doctorului Young care are la baza ph-ul alimentelor, ea in sine e o dieta anticandida, asa cum spune chiar doctorul, insa e raw-vegana, deci mai greu de tinut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Coraly, eu din astea iau de vreo 5 ani si sunt SUPER multumita

http://www.nfh.ca/en/product_info/ProBio%20SAP.pdf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

coraly, vad ca esti bine informata despre candida si tratamente...
de unde stii ca ai cadida sistemic? teoretic simptomele alea pot fi de la o mie de alte chestii

xio, asa ziceam si eu ca nu-si are rostul dieta anticandida...daca nu respecti niste reguli ajungi la yo-yo. adica te intorci de unde ai plecat.
tot dieta si clean lifestyle for life te salveaza.
si grija la ceilalti factori care contribuie...

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Pai daca ai candidoza sistemica trebuie sa stii de la ce e, ca de la alimentatie sunt sanse mici sa fie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Pai nu am zis ca am candidoza sistemica in sensul clasic, caci aia e deja destul de grav. Candidoza are mai multe stadii. Eu zic ca la mine e mai mult digestiv. Normal ca sunt si alti factori, cred ca stresul si somnul insuficient sunt factori agravanti, dar alimentatia e esentiala. Pt ca pe fondul unui organism obosit si stresat, daca mananci si mancare acida si zahar, ai sanse mari sa inmultesti candida mai mult decat ar trebui. Normal ca cel mai bine ar fi sa fii echilibrat, sa dormi suficient, sa nu te stresezi, sa faci sport, astea sunt obiectivele logice, dar pe termen scurt o dieta din asta te ajuta sa inlaturi mai rapid efectele inmultirii excesive. Daca intrati pe vreun forum cu oameni care au suferit de pe urma candidozei, veti vedea ca din punct de vedere medical aceasta nu prea e consierata o afectiune serioasa (atata vreme cat nu e la un nivel care ameninta viata si nu e asociata cu alte afectiuni grave). Sunt persoane care s-au chinuit multa vreme cu tot felul de simptome suparatoare fara sa stie de la ce, sau cu doctori care nici nu luau in serios o asemenea afectiune (cazurile erau din afara tarii.

Mergi la inceput