Abdomen Extraplat (59)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioachim spune:

Si eu vreau masaj!

Cat ai stat in consultanta, Caro? Mie imi place pana acum, dar e stresant. Orele nu ma deranjeaza asa de tare, dar stresul e mare, asa cum sunt sigura ca iti amintesti. Adica totul trebuie perfect si facut acum.

Acum tu ce faci?

In weekend nu munecsc chiar mult asa ca imi ramane timp pt. boyfriend si prieteni. Dar de asta imi e greu sa fac si sport. Cred ca trebuie sa il implic si pe boyfriend mai mult la sport, ca atunci le combin

Oricum, imi propun de aici inainte macar 1 data sau de 2 ori sa ajung la sala. De mers pe jos, merg ceva - cam 20 minute pe zi. Nu e super, dar nu e nici chiar de neglijat, adica se acumuleaza

Panseluta - cred ca depinde de varsta si de conformatie. Eu la 163 as spune ca greutatea "normala" ar putea fi oriunde intre 45-63, in functie de muschi, varsta, constitutie osoasa, estetic, etc. Dar nu sunt medic, e doar parerea mea.

Eu la 52.5, clar nu sunt grasa, dar imi place mai mult de mine la 50.

Eu sunt insa in general adepta unui ritm de viata relativ sanatos (whoops, in ciuda lipsei mele de sport ), si nu a dietelor. Asa ca eu imi propun sa dau jos astea 2.5 kg cam in 2 luni. Ca sa intelegi ca merg ca melcul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Ioachim - 3 ani. Apoi am plecat ca m-am maritat cu un coleg, el a ramas, eu am plecat ca eram pe niveluri diferite si nu era voie. Editez sa-ti spun ca daca iti activezi PM iti zic ce fac acum.

Panseluta, eu cred ca daca ai 1.63 si esti fit (sau vei fi dupa P90X) daca ajungi la 58 e bine. Vei avea suficienta masa musculara slaba ca sa arati bine. Depinde si de conformatie insa. Daca cele 58Kg sunt distribuite uniform arata bine. Daca ai insa partea de sus slaba si jos groasa sau invers: burta mare, sani mari si picioare subtiri atunci cred ca nu mai e asa de bine...

E foarte relativa chestiunea asta. Eu nu prea ma iau dupa nr de kg, ca sa fiu sincera. Mai degraba dupa forma si "densitatea" corpului.

Allure, yoga faci acasa, banuiesc, nu? Dupa ce program?

Marina, unde esti? Te ascunzi?

Eu abia astept sa se faca mai cald sa se deschida sezonul de role/bicicleta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Tot sportul il fac acasa ori afara la alergat, pe timpul verii. Am citeva programe care contin diverse rutine de yoga, mai mari sau mai mici. P90X are o sedinta de 90 min care e hardcore. Chalene are si ea citeva mai scurtute in programele ei: in TurboFire e una de 40 min care imi place foarte tare, in Chalean Extreme are una super scurta de 20 min si mai am DVD-uri cu Rodney Yee.

Panseluta, n-am inteles, tu vrei sa slabesti sau sa te ingrasi/ faci masa musculara cu sportul?
Nici pe mine nu ma intereseaza kilogramele, e o tampenie cintaritul si nevrozele declansate de acumularea a "500 gr" de la o zi la alta, cum vad pe aici destul de des
Poti sa ai niste kilograme in plus si sa arati bestial daca ai format proportionat si nu ai celulita sau piei atirnind si faci sport bineinteles
Daca ai constitutia de endomorf (tipul para cu solduri mari) nu vei fi in veci slaba de la talie in jos, nici daca faci foamea. Etc, etc... sint multe "daca" de luat in calcul.

Si eu astept sa se faca mai cald sa pot sa ies din casa fara o mie de straturi de haine.

Am inceput sa citesc despre dieta 80/10/10 din pura curiozitate si mi-au stirnit interesul citeva idei. Cred ca la vara o sa incerc acest mod de alimentatie (80% carbohidrati din fructe si verdeturi exclusiv - no starches, 10% proteina vegetala si 10% grasime din nuci/seminte)
Cu scopul de cleanse bineinteles.

Sabina, tu ce mai faci?

Caro, cum te mai simti dupa cele 2 cleansinguri?


"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

salutare, nu m-am ascuns, abia astazi am ajuns inapoi la munca. 7 zile superbe la ski :) acum ma omor sa-mi citesc mia de emailuri, cred ca le sterg pe toate si zic ca mi s-a stricat PC-ul :)
Ma apuc sa citesc din urma dar nu prea am timp astazi.
V-am pupat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

am uitat sa va dau un tabel bun cu clasificarea alimentelor in functie de ph...nu m-am gindit ca si condimentele si uleiurile intra in categoria asta.

http://www.erichsenwellness.com/wp-content/uploads/2012/01/Balance-Ph-with-Foods-Chart.pdf

de la dreapta la stinga: foarte bun, bun, mai putin bun si rau...

Marina, asteptam povesti de la ski

"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

chiar ,a gandeam la voi, rusine mie ca de o saptamana n-am mai facut sport organizat.
Doar am mers pe jos mult in fiecare zi pana azi, cate o ora jumate chiar, dar azi am intrat la programu de compus,am un deadline, asa ca nici atata n-am facut.
Poate reusesc maine sa ma sui pe banda 20 de minute inainte sa ma asez pe scaun.
dar n-am abandonat lupta :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

Allure, tu vii tot timpul cu info super-faine!
Poate stiti si acest site? Cu atatea info citite, nu mai stiu daca nu cumva tot de aici am linkul. Insa e f.bun, se merita citit, tot pe aceiasi tema.
http://www.energiseforlife.com/wordpress/2011/01/18/alkaline-diet-recipe-102-chickpea-kale-rolls-with-tomato-salsa/

Allure, eu vreau sa slabesc! dar nu asa, prin diete, ci prin sport, asta ca sa fie clar odata pt totdeauna! Daca ar fi altfel, nu vi-as fi aici "colega" pe forum, ci m-as muta pe alte subiecte, nu?

Multam si fetelor de info pvd Kilogramele, pana una alta m-am mai lamurit si eu. Nu este un subiect complicat de altfel, puteam sa googlesc si eu inainte de a va intreba pe voi.
Este adevarat insa ca nu numai varsta, ci si constitutia e un factor in evaluarea greutatii.
Imi aduc aminte si acum, in 2009, la cei 163 cm ai mei si 57 kg eram f,slaba, mai aveam putin si intram pe calea cealalta (anorexie), imi pierdusem orice chef de mancat...Da a trecut.

Hai ca bat campii, fug la treaba.
pup y si dau de veste cand incep P90X. Abia astept!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Da, stiu yoga de la P90X si intr-adevar e dura si e un program lung! De la Chalene eu am numai programul Turbo Jam si n-are yoga:(

Ma tot uit pe youtube, dar nu stiu ce sa aleg. Mi-ar placea un program de 30 min pe care sa-l pot face oricand. Any ideas?

Dupa cleanse am observat mai multa energie. Desi am 2 nopti dormite pe sponci (cred ca o medie de max 5 ore pe noapte, ceea ce pt mine e departe de a fi suficient) totusi nu ma simt obosita sau nervoasa.

Acum am o alta problema. Am renuntat la gluten, dar sunt mai lejera la capitolul dulciuri-zahar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Panseluta, atunci felicitari si bafta! Esti pe drumul cel bun.

Asta cu dulciurile e boala grea...maninca fructe proaspete! E unul dintre motivele pt care m-a interesat dieta 811 pentru ca da voie la fructe engros si nu ingrasa daca e tinuta ca la carte, dimpotriva. Dupa ce am citit si vizionat niste prelegeri scurte mi-am schimbat opinia despre subiectul candida si nevoia de candida cleanse care m-a bintuit in ultimiii 2 ani dar n-am avut curajul sa fac pt ca mi se pare criminal sa nu maninc nici un fel de carbs...efectiv te urci pe pereti de pofta, e mai rau ca renuntatul la fumat.

prelegerile de mai jos va vor lamuri.
http://www.youtube.com/watch?v=VsmcYRSvwGM (scurt si la obiect)

http://www.youtube.com/watch?v=iNGPA_1Y2Xk
http://www.youtube.com/watch?v=WkytjxPtTWE

p.s. - I don't know what's up with his freaky finger

The jury is still out on this subject Pina nu citesc tot, nu ma pronunt cit de buna e aceasta dieta. Pina acum mi se pare informativa.

Caro, yoga pe youtube mie imi place de la tanti Eckhart, ca e o dulcica si face programele bune.
Am gasit asta, dar poti sa cauti si tu ca are multe videos:

http://www.youtube.com/watch?v=42GQqftRmeY

http://www.youtube.com/watch?v=roeBEk6x5l8

Ma duc sa-mi fac portia de miscare pe ziua de azi.


"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"You aren't going to get the butt you WANT by sitting on the one you HAVE"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Am fost la Pilates si la masaj. Mmmm, heaven

Mergi la inceput