Strugurasi de Septembrie-Octombrie 2011 *8*

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Apropos de ce mananca copiii...noi ne ascundem cand mancam ciocolata. ne simtim niste tradatori dar asta e alta discutie. figim in bucatarie , luam o patratica si venim ca si cum nu s ar fi ntamplat nimic inapoi. intr o zi, Cateri l a vazut pe ta su ca molfaie ceva. s a urcat calare pe el, i a desclestat gura, a bagat mana si a luat o bucatica si si a bagat o rapid in gura. era megaincantata de gust! ...concluzia: am subestimat o crezand ca o pacalesc. e mult mai inteligenta de atat. acum cand ne vede ca molfaim , obligatoriu ne deshide gura sa vada ce si cum. intr o zi i a luat lu tat su din gura un cartof prajit...

in alta zi mi a furat o gogoasa...pana am gasit o eu luase cateva imbucaturi.astea sunt intamplari inevitabile...pana nu o patesti trambitezi sus si tare: copilu meu nu mananca prostii!...cand o patesti ori taci malc...ori varianta 2 care nu o mai zic:d.

eu tac. nu mai zic nik. am ales varianta 1 :)

Apoi ...am mai patit o chestie. intr o discutie cu o mamica am facut o gafa monumentala povestindu i ce carne/ peste mananca fii mea. ea nu isi permite eco/bio & co...si dupa ce ca are frustrarea asta i am mai rasucit si eu cutitul in rana. de atunci ma abtin cat pot de mult de la discutii pe tema asta. ma simt si acum vinovata...

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

aaaah am mai vazut aparatul asta de aerosoli, cred ca tot aici mi-ati pus link. Dupa cate scrie la descrieri e pt probleme respiratorii serioase, nu pt o tuse sau un muc. fiecare faca ce poate/vrea atat cu aerosolii, cat si cu porcu, ciocolata&co.
Ce mi se pare ´`fain´ este ca vb de cartof prajit sau o faramitura de ciocolata ca de verde de paris

Cetish un citat fain zilele astea pe fb cred:

daca vrei ca al tau copil sa fie cu picioarele pe pamant, pune-i o responsabilitate pe umeri. Cateodata prea ii invaluim intr-o bula de cristal...

sau

fa-i un bine omenirii: mai spune-i si NU copilului tau.

coincid in idea mancarurilor de care eu veci n-am mancat, am mai mentionat eu aici faptul ca mi se pare inutil sa dai copilului fructe exotice(coapte in camion) cand tu veci n-ai cumparat asa ceva...idem cu peste, quinoa si alti fulgi.INSA fac tot posibilul ca ai mei copii sa nu manance rahaturile care-mi plac mie.ex. cola, cafea, dulciuri, grasimi saturate, etc...

camady sanatate Evei!

seidana eu stiam ca cata vreme alaptezi ai nevoie de ceva suplement. nu vitamine in nestire, dar ceva fier si inca ceva nu mai retin...toti anemicii care-i cunosc sufera de oboseala cronica, asa ca...in linte, alune, nuci spanac si peste cu tine vezi ca cafeaua impiedica absorbtia fierului si-a calciului.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Eu consider ca este un foarte mare pas facut inspre sanatatea copiilor mei daca nu mananca la fel de gras ,sarat si cu zaharcum am mancat eu. Mananca peste macrou pentru ca il gasim cel mai aproape de casa,la magazin, dar nu mananca prajit,il facem la cuptor. Mananca legume de care se gasesc in piata, cartofi dar nu prajiti decat rar. In ultima jumatate de an daca am prajit de trei ori, atunci cand am prajit au mancat si ei. Ciocolata avem rar in casa,si cand avem mancam cu totii , nu pot manca pe ascuns. Cand erau mai mici ii pacaleam cum spune si May , eu aveam "gustarea " mea,ei pe a lor. Acum le dau si lor,dar nu in cantitati industriale. Mai ling si cate o acadea si nu pentru ca mananca toti din parc, ci pentru ca eu consider ca face parte,ea ,acadeaua,din placerile copilului. Stiu ca zaharul ala nu ajuta cu nimic,doar poate la agitatia de imediat dupa ,ori la gust, dar la 2-3 acadele pe luna cate mananca ei e nimic pe langa cele multe aproape zilnic cate mancam eu. De cipsuri exact ca si Michella, cand era nepotica mica manca.Acum nu mai mananca pentru ca nu ii plac astea care sunt pe piata acum . Cand manca nu manca o punga de 300 gr zilnic, ci poate una de aia minuscula la o saptamana poate doua. Si sunt sigura ca nici McDonald's-ul nu ar ingrasa atatia oameni daca ar fi consumate produsele de acolo rar.
Asa ca Sei nu te simti mamico nicicum, cred ca toate am facut pe naiba in patru si am dat cat mai curat cu putinta sa manance copiilor pana li s-a dezvoltat bine sistemul digestiv. Dar odata maturat acesta ,mai toti incep sa manance ce mananca si adultii. Eu ma refeream strict la produsele care nu sunt pe gustul parintilor si acestia nici nu incearca sa vada daca au si copiii aceasi parere. De aia am dat si exemplul propriu.

May,proiectul bebe 2 tot nu s-a aprobat ?

Fetelor, v-as pupaci pe toate,pe fiecare in parte,dar ma intorc la cusut. Am croit si acum cos un costum de caine[D]. Abea astept sa vad finalul. Cele care ma au in lista de fb au vazut caul cainelui aproape terminat.

Va puuuu[.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Sei cred ca 90% dintre mamici suferim de oboseala cronica si ne "adunam dupa jos" in multe momente din zi . Curaj si ia suplimente care sa ajute organismul sa reziste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salut

Raluca, as fi vrut sa ii mai dau chestii de genu: fripturica la cuptor, sufleuri, ceva diferit... mai vad eu :)

Camady, sanatate piticei !

Sei, eu intr-adevar de cand am ramas insarcinata mi-am schimbat mult regimul. Dar eu inca mananc prostii. Dar Maiei ii fac mancare separat
eventual fac pt ea si pt mine. Sotul mananca in oras, seara isi face el mancare, sau cand mai reusesc fac eu.
mie quinoa mi se pare genial de buna :D
am facut o data quinoa cu mar copt cu magiun fistic si nuci, o nebunie, as fi mancat tot eu :)
tb sa mai fac :)

Lali, bun exemplu. Mamei mele nu ii place deloc hrisca, deci eu am mancat hrisca la soacra mea prima data.. si ma gandeam acum: de ce mama mea nu a gatit hrisca pentr noi fiind atat de nutritiva... nu era nevoie sa manance si ea. Nu o acuz, dar ma gandeam si eu asa... retroactiv :d
Lali, nu imi trimiti si mie niste sunca din aia? Eu nu mananc deloc mezeluri, dar sunca asta suna a good stuff :D


Michela, mi-ai facut pofta de tarta de mere, am o reteta... yammy, tb sa o fac... sper sa reusesc azi sau maine :)

Sei, nu exista nici o carte (cel putin eu nu am vazut) in care sa spuna sa nu spui deloc NU, tot ce se spune este sa minimalizezi NU-urile la strictul necesar, adica il spui doar cadn este nevoie
eu am o problema cu NU-urile de genu... nu fugi, nu sari, nu te du acolo, nu te intoarce aici, nu respira, nu etc... cand spui 30 e nu-uri in 5 minute :) si da, exista asa ceva, am vazut multe in parc :)
Instinctul nostru, este tare alterat de societatea in care traim si de tot ce vedem in jur, presiunea societatii este mai mare decat credeti.
Pe mine nu ma deranjeaza sa fiu vazuta ca o ciudata atata timp cat eu simt si cred ca fac bine si atata timp cat nimeni nu imi aduce un argument solid ca ceea ce fac eu este gresit.

Oana, daca la mine te referi :D
cand o sa manance Maia prima data junk promit sa scriu aici. Nu acuz pe nimeni, deci vreau sa nu fiu acuzata de modul cum imi hranesc copilul :)
La noi nu a fost cazul sa manance cioco sau alte chestii pentru ca nu avem asa ceva la vedere, si eu mananc o patratica inainte de a ma culca (inca am probleme de pe vremea cand a aavut DA si imi spunea medicul k face pt ca mananc eu ciocolata, asa mancand nu se transmite si ei, pentru ca o alaptez dimineata tura urmatoare)
Oricum si acum ii e fundul plin de DA, nu mai stiu ce sa ii fac...:D
Sper ca nu te-ai suparat ;)
Da, Oana, trebuie sa fii atent cu cine si ce sa vb... eu permanent tatonez terenul, nu raspund decat daca sunt intrebata.
Dar, cum spunea si Lali, nu bio/organic conteaza. E important sa incerci sa alegi produsul fara E-uri, sau cu mai putine E-uri, sa gatesti sanatos. Eu nu cred ca fructele si legumele locale sunt asa de scumpe. Oricine isi perminte sa cumpere cateva lazi de mere toamana si sa le depoziteze, primavara, vara si toamna poti sa mananci foarte bine si sanatos si foarte ieftin.

Eu sincer nu ma supar, desi simt ca toate replicile sunt indreptate spre mine... problema este ca nu stiu daca ma mai incadrez... si atunci nu stiu daca mai are sens sa bat campii pe aici :)

Si chiar nu inteleg de ce e rau sa nu ii dau zahar, ciocolata si alte chestii?

Better safe, than sorry :)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Nu vreau sa intru in polemici pe tema cat de ok e sa manance copilul ca adultul. Dar am o chestie mica de tot de zis: din ce stiu eu, ciocolata e sanatoasa (acum depinde ce E-uri contine si aia). Dar agita. Deci pentru ca am un copil greu de culcat, nu ii dau deocamdata. Insa daca ar fi mai usor cu culcatul Dani ar papa chestii cu cacao in ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

M-a pus naiba si mi-am facut cont pe fb.

Buna, buna


Sei, si eu i-am dat Anastasiei varza calita, ciorba de fasole uscata sau consrva de peste in sos.Intr-o vineri am plecat la tara si soacra-mea ne-a facut varza ca;lita si era cu carne de porc.Carne nu i-am dat ca nu se omoara dar varza i-a placut.
Intr-o duminica cand ne-am intors de la tara la Craiova si nu am avut nimic gatit, i-am luat o conserva de peste si i-am dat.A mancat-o toata.
Ieri i-am facut ciorba de fasole ca nu stiam ce ciorba sa-i mai fac.
De Craciun i-am dat cateva zile bomboane din brad.


Oana, mie mi-a luat guma de mestecat din gura.Ea tot imi deschidea gura si imediat mi-a si luat-o.

Recunosc ca si eu m-am ascuns de ea, dar acum ii dau si ei o bucatica....oricum nu o mananca.Inca Dar bomboanele de pom i-au placut.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Mihaela, sunt ciocolate fara e-uri :)
Lindt de exemplu ;)
Si da e buna ciocolata, cea adevarata http://www.astrologyzine.com/healthy-chocolate.shtml


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Fetelor dar ce aveti?
Parerea mea este ca nimeni nu are cu nimeni nimic.Fiecare ne expunem experientele care e normal sa fie opuse unora dintre noi.Asta nu inseamna ca vrem sa criticam pe vreuna din noi.Hai sa ne revenim.
Va pup pe toate.

Jade, zubi pe unde mai sunteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Pentru a descreti fruntile http://img.izismile.com/img/img6/20130205/640/failwin_picdump_377_640_03.jpg

Mergi la inceput