Strugurasi de Septembrie-Octombrie 2011 *8*

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Sei, nu mai pune la suflet.

nu stiu daca am judecat pe aici sau daca am postat ceva mai aiurea, cert e ca azi o colega mi-a zis ca ia premergtor pt fii-su si reactia mea a fost: aoleu, nu lua asa ceva!
mi-am dat seama imediat ca am exagerat :D si am incercat s-o dreg.


mikka, ma bucur ca e micuta mai bine.

cu aerosolii, mie mi-a zis dr pediatru sa nu abuzez, mai ales sa nu folosesc ventolin asa de capul meu.
stii ca nu trebuie sa fie nicio picatura de apa pe acolo, da?
apa are o gramada de bacterii si daca e inhalata prin aparatul ala poate duce la chestii nashpa.
de aia se pune apa distilata acolo sub capacel sau apa fiarta si racita.

ideea e sa nu se abuzeze, adica, asa cum a zis si Lena, nu una doua la aerosoli.
eu ii fac doar daca tuseste si nu-i mai trece dupa vreo 4-5 zile.
astia de aici nici nu-ti dau sa faci

Lena, ma bucur ca au iesit analizele bine.

eu ma chinui rau de cateva seri cu adormitul...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Neata mamicilor.

LenaC vrei sa mai diversifici? Al meu nu mananca atat de variat nicicum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neatza..

Multumesc fetelor.. nu ziceam ca arunca imediat cu piatra cineva, ci doar se poarta discutii inspre asa nu...

Am fost la medic.. pe langa super raceala, abces dentar (astea le stiam).. oboseala cronica , nu e de 1-2-3 zile .. ci de la nesoomnul noaptea.. adik vreo 1 an si 5 spre 6 luni .. vitamine odihna hidratare.... analize complete...

Lena felicitari, te consider o mama super .. insa eu nu as putea si vrea.. pt ca inainte sa fac ceva pe copilul meu ar trebui sa adopt si eu(stil de viata sanatos) , insa stiu ca tu ai adoptat viata sanatoasa... Imi place cat te ocupi de Maya.. nu numai educatie ci si alimentatie...

Mie mi-i se pare absurd sa ii dau ei quinoa.. cand mie mi-a venit sa vars cand l-am gustat, sa ii dau nu stiu ce cand mie mi-i se pare groaznic..
Insa nici nu ii dau cola si cafea doar pt ca beau eu...Intelegeti?

Si mai cred in ceva.. vrem noi sa e protejam copii si sa ne fie sanatosi.. ei eu cred ca DD are planuri cu noi indiferent cat incercam noi sa fie altfel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna dimineata !

Ma bucur ca v-ati inalnit fetele din Bucuresti, s-au pus poze pe grup cu intalneala ? Eu nu am apucat zilele astea sa intru prea mult pe nimic, am avut o gramada de treaba ,drumuri multe de facut.


Fetelor discutii in contradicotriu vor fi mereu pe subiectele controversate. Sunt convinsa ca in casele in care parintii mananca nesanatos si copiii vor manca la fel , cel mai probabil toata viata,sau pana vor vrea ei sa schimbe ceva. Sa ii dai doar copilului sanatos dar sa te ascunzi cand mananci produse naspa mi se pare aiurea. Ai mei mananca de toate ce am eu in casa in afara de cafea ,alcool . Si incerc pe cat posibil sa ii las pe ei sa isi stabileasca alimentele care le plac si alimentele care nu le plac. Mama mea nu manca deloc ciorba de burta , spunea ca e scarboasa ,ca nu e buna deloc . Pana acum ceva ani cand mi-am facut curaj sa gust aveam fix aceeasi idee. De atunci pana acum am devenit experta in facut ciorba de burta ,si reala si falsa. Ideea e ,Seidana,ca daca tie nu iti place un aliment poti avea surpriza ca Elei sa ii placa la nebunie ,dar daca tu te strambi cand ii dai sigur va avea de la inceput ideea ca e cah mancarea respectiva, si ca e un sacrificiu sa o mananci. Poti avea si invers surpriza ,ca tie sa iti placa raaau ceva,si ea sa se scuture toata cand gusta . Eu am reusit sa o fac pe soacra-mea sa renunte la sintagma " nu stii ce-i bun!" . I-am explicat ca ceea ce pentru mine e foarte bun,pentru ea poate sa fie al naibi de naspa,si atunci eu nu ii spun ca nu stie ce-i bun, ci ii accept optiunea . Cand mai faceam noi experimente si luam diverse sortimente de ciocolata, ea se stramba ca toate alea,pentru ca ei ii place doar cea amaruie.Mi-a luat foarte mult timp sa o fac sa nu ii mai spuna lui Paul " nu manca din aia ca nu-i buna!" ,in loc sa il intrebe daca lui ii place, ca ei nu ii place gustul. In fine, mai nvart in jurul subiectului [D:]. Ideea este ca nu toata lumea are aceleasi gusturi , si acestea pot diferi foarte mult in cadrul aceleiasi familii. Ai mei acasa nu puteau intelege cum mananc eu spanac in salata,cum mananc spanac fiert in apa cu sare,doar cu lamaie si usturoi deasupra. Sa mai spun cum se uitau sotul si cumnatul cand mi-am luat hrisca prima data si am facut cu lapte si miere? Acum sotul imi spune mereu sa fac,si sa pun dulceata de portocale in ea si nuca de cocos. Paul are acum o perioada in care nu vrea nici un fel de carne pentru ca m-a vazut cand am gatit-o ,si nu ii place carnea cruda. Nu il pot obliga sa manance pentru ca imi refuza total mancare apoi. Apropos de sunca,Teodora mananca sunca ( de la porcul taiat la sora-mea, facuta in zeama de varza,si unsa cu boia dulce si usturoi de mine) cu ceapa. A mancat si carne de porc, si de vita, si de pui ,si de iepure ,unde sunt controverse ca la miel, ca unii spun sa dai doar dupa trei-patru ani.

Seidana te inteleg perfect cu sensibilitatea ,a sa am fost eu dupa subiectul cu sora-mea. ASa de mult simteam nevoia sa imi descarc sufletul si sa mi se spuna "ai dreptate!" de nici nu iti imaginezi. Acum am trecut de starea aia , dar ceva vreme nu am fost in stare sa ma calmez ,eram numai nervoasa ,irascibila si trista tot timpul. Sper sa iti revii cu sanatatea si analizele sa iti iasa bune.
Eu am simtit o perioada ca ma ia ameteala rau de tot,unghiile imi erau casante , si pielea cenusie ,asa,ciudata,si m-am apucat iar de mancat verdeturile mele. Acum imi e mai bine. Vezi poate poti regla din laimentatie carentele. Mie personal mi se pare mai uros asa,desi acum din ce in ce mai multe persoane aleg suplimentele alimentare .

May si eu lucrez cu mine sa nu mai am reactii ca tine la auzul cuvantului "premergator" . E greu,dar pana la urma reusesti sa ii lasi pe altii sa isi faca propriile alegeri. Eu am de lucru mult pentru ca vad des oameni care dau sfaturi foarte proaste legate de alimentatia bebelusilor , genul prietenei mele czre cand Teodora avea cam cinci luni a vrut sa ii dea sa guste din dresingul salatei, ulei otet si sare. Ma gandesc mereu de ce nu se gandesc sa le dea o leguma din salata aia. L-am auzit si pe tata de revelion cand i-a pus felia de salam Violetei in mana " ia si papa sa te faci mare ", apoi castravetele i l-a luat din mana ca nu are inca dinti sa il mestece. Dar pentru slaam avea. E,eu acolo vreau sa reusesc sa ma abtin, sa ii las in pace ,sa nu le mai spun ca nu e bine, ca de aia am eu sanatatea pe care o am [D:]. Cine ma ajuta [D:]?

Revin dupa ce ii fac baie Teodorei. A prins pensula cu care a vopsit Vali picioarele la o masa, si e vopsita alba pe maini . Cum ajunge la ele oare ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

buna dimineata!
va las o tarta cu mere si cafele bune!
sei draga de tine! pai eu ce sa mai spun la capitolul alimentatie . ca gatesc de obicei dupa retetele lui radu anton roman
in rest, citesc asa cum a spus si lena, unele informatii sunt utile, altele mi se par de rasul curcii, nu de alta dar nu stiu care studii sau cercetari anterioare ne demonstrau negru pe alb exact contrariul.
sa va mai spun ca acum 12-14 ani cand s-au nascut nepoatele mele (si am participat destul de activ la cresterea lor) premergatorul era la loc de cinste. si? nici una nu are mers stalcit, pozitie incorecta samd. povestea ca 40 si de ani va avea probleme cu coloana ... nah, as aduga si alti factori concurenti, daca va fi sa fie. ce sa mai zic de chipsuri?! pe vremea aia stia naiba la noi in tara ca nu sunt ok. mancau. nu au fost niciodata, vreuna dintre ele macar spre limita superioara de greutate pentru varsta lor. sunt copii (acum preadolescente) perfect normali. ah, nici macar acum 6 ani cand am nascut-o pe Teodora nu multe dintre informatiile de acum. deci multe din cele cu "asa nu" eu le-am aplicat la ea. .
sigur ca nu traim in preistorie, dar nici unele din exagerarile actuale mie nu mi se par deloc ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Neata ,

Apropos de ce zice Lali cu placutul mancarii. I-am facut fetei acu 2 zile varza. buna rau. iti venea sa mananci si castronul..

Cateri a mancat asa ...ca si cum era ultima mancare de pe lume si ea era mega lihnita de foame. Imi venea sa o bat! Am stat o ora dupa curu ei sa manance un pic.

Cu nautul facaluit...la fel. demential la gust (desi pe mine m-a balonat si mi-a fost f rau de la el) ...nici nu a vrut sa puna gura.... Si lista poate continua.


Azi vreau sa ii fac ciorbita de perisoare si nu stiu sa fac perisoarele. tre sa sun la mama.

ma duc sa fac si eu un pic de curatenie cat nu are chef ea sa stea numa in brate...ca dupa aia nu mai apuc..

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Neata.
Raportam si noi o fetita racita.Are nasul infundat tare si febra.Azi noapte deja o lua cu frisoane ca nu i-am dat nimic.I-am pus repede un supozitor cu paracetamol ca frigea rau.Am dormit de la ora 4-7 noaptea, atat.Azi sunt cheauna.Si o noapte inainte cam la fel.......si vb lui Sei de 1 an si 5 luni nu mai am o noapte dormita intreaga si serviciu si, si.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

neatzaaaa

mie mi-e usor sa-i dau lui Bibi mancare gatita pentru ea, fiindca am bona si eu sunt doar cu indicatiile pretioase

noi suntem un exemplu de familie care mancam cam nesanatos dar Bibi mananca f sanatos :D

eu nu i-am dat porc (nici noi nu mai mancam porc de cativa ani), cioco (nu prea mancam cioco, iar ei nu-i plac dulciurile :D), si in general nu-i dau decat sanatos.
cat oi mai putea :D
ca vine vremea cand o sa traga de mine la McDonalds.

eu nu ii dau ce mananac eu daca nu e bine pt ea, de ex salam. intinde mana sa-i dau dar ii atrag atentia cu altceva. sau ma fac ca-i dau ce mananc dar ii dau doar paine de exemplu.
inca mai pot fi pacaliti :D eu asa zic.

recunosc ca-s un pic cam exagerata cu alimentatia ei

mi-a fost greu de exemplu sa nu comentez cand imi povestea bona ca la grupurile alea le da ca gustare la copii paine prajita, la mame biscuiti de aia ieftini si prosti, iar bona ii da mereu si ei un biscuite ca a vazut ca-i plac :D
n-o sa moara din 3 biscuiti pe saptamana

si mai vroiam sa zic ceva dar imi musc limba


Lalli, eu am avut de furca la bona sa o fac sa inteleaga ca nu-i bine sa ii dea salam, cremwusti etc.
si i-am explicat cam ce contin.
acum sper ca nu-i da pe la spatele meu :))


soacra-mea e invers fata de taica-tu.
aoleu, cum sa duci fetita la gradi. aoleu dar cum ii dai mar asa in manuta, pai isi rupe dintii; aoleu dar cum ii dai mancare de fasole ca se baloneaza, aoleu aoleu si lista ar putea continua :D


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Lali.. stai sa ne intelegem.. ii fac si am incercat sa-i fa mancare sanatoasa.. naut, qoinou, retete bebelusesti.. insa reactia a fost de un lasa-maaa.. ideea e ca nu ma apuc sa-i fac X sau Y doar de experiment (gen am luat quinoa bio, am dat vreo 30 lei pe ea.. si a sfarsit in gunoi) , doar pt ca asa e la moda..
Ii dau peste desi eu sunt certata cu el..insa mananca si sotul, ii fac brocoli pt ca-l mananca.. insa nu-mi bat capul toata ziua sa inventez mancare sanatoasa, si eu bag tone de ciocolata.. Si nicidecum nu zic ca eu stiu ce e bun.. e bun pt mine, insa si pe ea, si pe sotu ii incurajez si ii vor incuraja mereu..
Vitamine inca nu iau , astept analizele..Daca am lipsa de calciu.. ma impusc ca eu sunt pe lactate in mod intens.. si pun pariu ca am ...

Eu reactii nu mai am ... spun eu nu am facut asta pt ca asa am auzit..

Michela da.. mi-a ramas in minte si cred in ce a zis o mamica .. nu mai stiu care : copilul vine neajutorat si acum e o moda sa-l lasam asa.. nu erau aceleasi cuvinte insa ideea e aceeasi.. Acum sa cresti un copil e o intreaga teorie.. e deja comert ... insa dupa miile de carti, sutele de teorii.. bunul simt si instinctul e cel mai bun.. Am citit si eu carti in care era expusa ideea de good parenting.. la inceput eram wow .. apoi trecand prin filtrul ratiunii.. mi-i se pare o idiotenie sa nu imi laud copilul, sau altele.. inclusiv sa evit folosirea Nu mi-i se pare o prostie.. ii spun eu Elenei ca pe mami o doare daca ma must etc.. pana nu zis un Nu ridicat inainte nu are efect.. O fi copila mea mai .. ciudata

Vb Oanei as vrea si eu un copil model.. insa nu am ... e doar perfect nu e model

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Camady.. sanatate micutei .. si odihna tie :)


Mergi la inceput