Strugurasi de Septembrie-Octombrie 2011 *8*

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

CAMADY multa sanatate Evei
Noi suntem mai bine. Am fost la dr de familie si ne-a diagnosticat cu rino-faringita (parca sa). Printre altele cred ca ceapa pusa in patut a facut minuni. Am dormit neintorsi.
Despre mancare....in general ii dam piticului ce mancam noi. Si datorita unor evenimente neplacute in familie incercam sa mancam sanatos cat de cat. Fara sa fim exagerati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Klau cum ai pus ceapa?
In pat, la o distanta mai mare pusa pe ceva in camera? Taiata si desfacuta, curatata? Sa nu radeti de intrebarile mele dar vreau sa incerc si eu la ce noapte am avut cu Eva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Lena: Stiu ca exista ciocolati si fara E-uri. Dar exista si cu E-uri. E ca cu mancarea, nu tot ce e ciocolata e sanatoasa si nu tot ce e ciocolata e nesanatoasa. Evident ca fiecare si-asuma ce consuma. Eu de pilda zilele astea am facut o pasiune pentru Ritter Sport cu mousse de ciocolata. Nu are E-uri. Daca avea, cautam una fara. Sunt multe tipuri de ciocolata care-mi plac. Daca nu exista nici un fel de ciocolata fara E-uri cred ca mancam oricum. Chit ca se poate face si de casa si atunci stii sigur ce are. Dar trebuie si timp si eu nu prea am asa ceva.
Lena: De la ce vine DA? Dermatita atopica? Dani a avut si parea ca e de la banana. E dificil sa iti dai seama care e alimentul vinovat cand mananca diversificat, ca o zi mananca ceva, in alta altceva, si problema poate fi de la ceva ce-a mancat cu 2 zile in urma de pilda. Chiar si 3.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salu


Oana, eu cred ca am facut in ultima luna sute de perisoare ca fetele mananca numa ciorbe cu perisoare. Le fac mici si fara ou ca Zoica e alergica.

De mancat eu le dau din toate insa 99% mananca chestii ok, dar au halit si ciocolata si slanina si pufuleti, inclusiv organici de la organix si alte prostii. Io ma feresc mai mult de aluaturi (biscuiti, eugenii, paine din comert) si creme (de la prajituri din comert, eugenii, biscuiti cu crema) pentru ca nu pot fi reproduse nicicum. Mezeluri nu luam, in schimb mai iau muschiu/sunc afumata de la tarani, dar nici asta nu e buna pentru copii. Mai nou, mancam fenicul, andive, spanac si gramezi de brocoli, pe care mai am putin si il dau crud, acum suntem la al dente. Ieri le-am facut o tarta cu peste. Mai inainte au avut musaca. Carne nu iau din comert, sau rata am mai luat si ficatei, dar rar. As lua si gasca daca as gasi. Peste le dau, dar prefer de captura. Asa am facut si la Sofia, asa fac si la Zoe, le dau de toate si or manca ele ceva. Acu' vreo doua zile am facut paste de fasole mung cu legume, brocoli in principal. Se chinuia Zoica sa bage cite un pastoi in gura, mai mare rasul insa, mai conteaza si gena. A sora'mii a bagat numa pui cocorico pana acu vreo 2 ani (are 4 ani si ceva), mancare nediversificata si ea fiind cam fixista, ba luni de zile numa dovleac, luni de zile numa carne, ani de zile numa ou, manca daca ii dadeai 2-3 oua zilnic, de trebuia sa ne anuntam cite oua a mancat sa nu-i mai dam si in concluzie, e sanatoasa bine merci, a ratat o sapt de gradi. Ea a inceput gradi odata cu Sofia, in toamna trecuta. Sofica sta acasa in octombrie iar Nora merge zilnic. Plus ca baga dulciuri la greu. Mai conteaza si cum e omu' ca asa poate sa manance numa'frunze si apa de izovr daca e sa crape crapa, acu'nu inseamna ca trebuie sa mergi pe linia de tren sa vezi daca te'o calca dar nici sa dai in depresie daca sterpeleste ala micu'ciocolata cu sau fara euri sau stiu io alta minunatie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

ah si eu stiu ca cioco e buna contra alergiilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lena, era vb de tipa de pe blogul "emigrant in Tenerife". pe ea am avut-o in minte cand am scris postul ala...

imi pare rau ca ai crezut ca era vb de tine. nu era..:-/


Cred ca trebuie sa imi iau iar o vacanta ca vad ca iar se interpreteaza ce zic...

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Oana, np, vina mea

Mihaela, da Dermatita atopica
mi-a facut bubite si de la peste
apropo ige a iesit in norme
deci ati avut dreptate...

Ooka, cioco pt alergie? ma duc sa ii dau o patratica :))

Klau, eu de la rittersport pap cu martzipan, fun declara
mai nou imi cumpar alba ca sa pot manca mai mult
k sunt si pe tratament homeopat, deci am voie doar o patratica cu cacao pe zi :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Oana, adica a mea nu e destul de inteligenta ca merge s-o pacalesc?
glumesc!!! :P

Lalli, nu vrea.... dar eu mai insist :D mai am cativa ani :))

tipa aia cu Tenerife mi se pare exagerata.
mai ales cu faza ca il pune pe fii-su sa faca pipi pe unde il apuca dar asa ostentativ, nu stiu cum sa spun.
am vazut niste poze pe la ea pe acolo.
naturel naturel, dar cu un pic de decenta si limita.
va spun sincer daca ar fi langa mine pe plaja si l-ar ridica de picioare in sus sa faca pipi, as face urat.
nici nu vreau sa ma gandesc cum face kaki copilul ala.

cum am mai spus eu sunt impotriva exagerarii de orice fel.
moderatie nene.

nici eu nu-i dau prostii sa manance lu' fii-mea de obicei.
dar mai ii scap vreun cartof prajit sau alte chestii care n-ar fi chiar potrivite pt ea.
sunt impotriva mezelurilor, carnii de la McDonalds, cremwustilor.

cine zicea ca mielul n-ar fi ok pt copii?
eu ii dau mereu miel. mai ales ca e preferatul nostru.
aici se recomanda de la 7 luni.
de ce n-ar fi bun?

racheel, da mp sa-ti dau add pe facebook :D




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

carei faza cu pisu, ca eu nu stiu...?

eu i-am dat si miel si ii dau si iepure :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

buna,

ma bag si eu in discutie:)

eu nu sunt bio-maniaca si nici nu caut produse pure organice, ca nu le gasesti la vremea asta decit cerealele, nici brocoli, nici varza nimik nu cred ca sunt organice fie ele si de la tarani cumparate....acum si taranul sa invatat minte sa fie bisnitar, asa ca folosesc tot felul de pesticite etc ca sa creasca legumele fructele si sa le vinda ca na omu sa faca si el un ban...

toate bune si frumoase atunci cind nu se exagereaza cu nimik, eu nu ii dau carne fetitei pentru ca nu am asa zisele "surse sigure" cum este in trend sa vorbesti acum sau oua, sau multe altele, noi cred ca suntem cele mai nediversificate din grup, pentru ca Lera are in meniu, cam aceleasi feluri de mincare in fiecare zi, nu pot sa i introduc nimik nou, si imi scuipa daca ii fac ceva nou...asa ca pa pa am zis pentru o perioada...pina se va adapta.
Si eu sunt de acord cu Sei, nu pot sa ii dau ceva fetitei ceea ce mie nu imi place, am luat amaranth bio am dat o gramada de bani si sta in dulap ce e bleah la gust, nici eu nu l maninc dapai fetita...
nici Lera nu a mincat ciocolata ca nu are la vedere si nu cere, dar piine....parca e fomista secolului, sa i dau piine toata ziua altceva nu o intereseaza, asa ca de la piina cu drojdie am trecut la cea cu hamei nu ca sa fiu in "trend" dar asta noi mincam in familie si mi se pare mai usoara decit cea cu drojdie...eu tot ce pregatesc in bucatarie ii dau sa guste, ii place ii mai dau nu..o las, ii dau mincarea ei bebelusheasca.
Ea si acum maninca lputine egume fierte ca la 8 luni, dar cu putina sare si inancrita cu bors, ca sa i dea gust, o perioada ii gateam pui, insa am zis sa o las mai moale ca nu e okay sa manince numai pui, carnea de vita din comert o luam o gatesc dupa reteta spusa de dr alergolog, si slava domnului totul e bine DAR ea maninca fr rar carne ca nu i place...si ce fac rau? nu cred... ea isi ia tot ce are nevoie din putinele alimente zilnice care le papa, atit timp cit analizele sunt bune nu imi fac probleme.
Mie imi place moderatia si nu "trendurile" ii dau ce consider eu ca e bine pu ea, acum cind eu pot sa hotaresc pu ea ii dau, cind ea va fi mare va hotari singurica ce e bun pu ea si ce e rau.
O alta chestie cum poti considera mincare sanatoasa cind stim fr bine ca toate legumele pe tot parcursul anului sunt pline de pesticide etc
nu cred ca o mamica poate fi judecata prin felul de as hrani copilul, sau ca sar peste ea ca de ce face asa si nu cum fac eu? mi se par absurd si incorect. Mie nu imi place sa contrazic mamicile care fac anumite lucruri care eu nu le fac copilului meu gindindu-ma ca sunt gresite sau nu sunt okay...mai la urma urmei fiecare isi creste fr bine copilul in felul sau.
eu admir mamicile care au taria si abordeaza subiectele cu intelepciune si nu ca asa este in "trend"

am un exemplu, vecina de linga mine a nascut copilul de la 3 luni maninca bors ca cica ea nu mai are lapte, si a zis cum o vrea cel de Sus, spera sa fie sanatos, evident ca eu mam "revoltat" dar in mintea mea si nu in glas tare....asa ca e mai bine sa acceptam toate lucrurile cum sunt, ca de altfel se cam strica relatiile pe aici in ultimul timp.

in cap trecute undeva am mai zis ca nu imi place sa mi cresc copilul dupa carti si sfaturi etc, cel mai bun sfatuitor e instinctul matern si cel mai intelept.

am scris deja prea mult imi place subiectul dar nu si polemicile care se creeaza pe seama fiecarei mamici
va pup mergem la o zi de nastere cu 11 pitici, o sa fie fr fine pu Lera mai ales ca am ft racita si o perioada lunga nu am iesit sa socializam.

Sanatate tuturor puiutilor


Mergi la inceput