A te baga sau a nu te baga...

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Emanouela, acesta este un forum, am deschis o discutie pt a discuta frumos despre un subiect. M-am gandit ca fiind atatia oameni pe aici, fiecare diferit, este un mod frumos de a invata ceva de la altii, de a vedea punctul de vedere al altora si de a purta o conversatie fara ironii si jigniri si mai stiu eu ce(spre exemplu). Pur si simplu o discutie ca la o cafea cu prietenii.
Bineinteles ca aduc contraargumente, ca nu aveti de unde sa visati situatia si nici nu am vrut sa dau detalii exacte, prin urmare daca cineva imi spune ca sunt o romanca tipica, ce intru cu bocancii in viata oamenilor si ca stric familii mi se pare normal sa clarific.



Prin urmare, continui eu cu discutia normala si linistita pe care am dorit sa o am cu oameni care sunt sau nu de acord cu ideea ipotetica.


Nouser, comportamentul lui se schimbase in rau, era tot timpul irascibil, tolera de la ea lucruri intolerabile pt altii si de la altii, se inchideau impreuna in vestiar dupa meci, sau nu se inchideau si cand intram era situatia penibila ca nu stiam cum sa iesim mai repede, cand trecea sotia lui pe acolo evident ne intreba unde e sotul, in ideea daca a plecat ori ba, noi dadeam din colt in colt, amanta lua copilul lor in brate, sau daca aparea sotia imediat disparea din sala si ne spuneau noua sa ii transmitem lui diverse samd.
Nu e vorba de colegi de lucru, ca nu se intamplau acolo lucrurile astea-



Lolita, sotia nu il inselase, el pana acum nu o inselase, nu era genul. Stiu ca stia si omul ce face, dar era in faza in care era luat de val rau de tot.
Pe sotie nici gand sa o informez, mai important era sa isi revina el si sa treaca peste, nu sa le stric eu casnicia. Ca una este sa ii spui elui 'inculpat' care ia decizia sa isi revina sau sa continue, si alta este sa ii spui partenerului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice12 spune:

Nu-i spui nici lui, nici sotiei lui. Nu sunt parte din familia ta, nu sunt nici macar prietenii tai, de ce ai vrea tu sa faci asta? Care este scopul?

Cand se intampla la lucru, e treaba ta numai daca esti seful lor sau daca comportamentul lor public este indecent. Fii profesional, nu te-a investit nimeni sa fii politistul sau preotul colegilor, ca sa-i aduci "pe linia dreapta".

Analizeaza si vezi de ce vrei sa faci asta... dar n-o face, indiferent de motiv. Asa poti sa intelegi adevarata cauza, ce determina in tine aceasta "dorinta de bine" si poti s-o controlezi mai bine. Posibil sa fii geloasa, crezi ca amanta obtine avantaje profesionale din aceasta relatie si tu nu? Posibil ca in secret sa fi vrut ca tu sa fi fost in locul ei?

La lucru se intampla lucruri multe, daca continui sa-ti oferi opinia cand nu este necesar, o sa devii cea care-i judeca pe colegi. In scurt timp vei fi evitatata de toata lumea si vei suferi dpdv profesional. Nu amesteca lucrul cu viata privata a colegilor daca vrei sa ai un viitor acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Alice nu are nici o legatura cu gelozia sau cu altceva, am spus clar ca pur si simplu este o pers. pe care o respect si la care tin, ca e un om bun, si care mi se pare ca luat-o pe aratura.
Nu e vorba de serviciu, e altceva.

Sunt oameni si oameni, am avut colegi d elucru care isi inselau sotiile cu tot ce prindeau, la modul sportiv, si stia toata lumea pt ca faceau avansuri tuturor. Lor nu m-am pus sa le tin morala sau sa ii 'trag de maneca', ca nu avea nici un rost.
Acest om insa este altfel, nu face parte din categrioa mentionata anterior.
Am avut colegi la lucru despre care toti spuneau ca sunt impreuna dar nimeni nu vedea nimic ciudat, erau doar barfe sau erau ei foarte discreti. Treaba lor.
aici dupa cum am spus e insa altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:


XIO, asta cu "nu erau genul" chiar nu e un argument. Sunt f multe cupluri/familii care ascund lucruri care nici nu-ti trec prin cap la prima vedere; si nici la a doua Repet, n-ai de unde sa stii in ce termeni decurge relatia lor.
Daca lucrurile se petrec asa cum ai spus mai acum, ca vine sotia si intreaba de el, iar tu trebuie sa dai din colt in colt ca-i ala cu amanta inghesuit pe undeva, ok, devii indrepatita sa-i spui civilizat omului ca te pune intr-o postura neplacuta, ca n-ai chef sa acoperi pe nimeni si ca planeaza o atmosfera neplacuta, asa ca n-au decat sa mai traga perdeaua daca vor sa continue asa. Pt ca deja te-a amestecat. Desi, a cerut el sa nu-i spuneti sotiei unde e daca intreaba? Ca pana a urma poti sa-i raspunzi si femeii direct la intrebare: e in locul X. Si gata, nu-i problema ta mai departe.
Dar in niciun caz cu lectii de morala. Nu obtii absolut nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice12 spune:

Pai eu ce sa inteleg? "Iti pasa pentru ca e om bun"....eu traduc ca iti place de el si ai fi vrut ca tu sa fii amanta lui. Sorry, eu asta citesc printre randuri.

Daca nu ai avea nici un sentiment pentru el, nu ti-ar pasa ca el are 20 de amante. L-ai respecta asa cum este, presupun ca-l respecti dpdv profesional, nu?

Am avut si eu sef care in fiecare seara mergea in cluburi sa agate femei, se vorbea ca fusese cu o romanca vreo cativa ani, toti vorbeau la lucru despre escapadele lui, CEO-ul stia ca distractia lui favorita este sa mearga la strip clubs...nici nu se ascundea...dar ce-mi pasa mie ce facea el in afara lucrului sau in familia lui? Eu l-am respectat foarte mult profesional, era un sef de nota zece, un om care stia totul in domeniul ala, de la care am invatat mult, dar nu mi-a trecut nici o clipa prin minte sa ma duc sa-i spun lui ca este gresit sa aiba amante sau si mai grav, OMG, sa-i spun sotiei. Viata lui amoroasa imi era egala cu zero...tu esti indragostita de el, de aia iti pasa. Fii sincera cu tine.

El este fericit in situatia asta, nu-l obliga nimeni sa aiba amanta. Daca tu vorbesti cu el, singurul lucru pe care-l vei realiza este sa-l faci sa se indeparteze de tine. Ceea ce va fi in dezavantajul tau, dpdv profesional cel putin. Sa-i spui sotiei? Sa-ti iasa din cap o asemenea prostie. Nu e treaba ta, uita de tatzismele vazute in viata de bloc din Romania.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alice12

Pai eu ce sa inteleg? "Iti pasa pentru ca e om bun"....eu traduc ca iti place de el si ai fi vrut ca tu sa fii amanta lui. Sorry, eu asta citesc printre randuri.

Daca nu ai avea nici un sentiment pentru el, nu ti-ar pasa ca el are 20 de amante. L-ai respecta asa cum este, presupun ca-l respecti dpdv profesional, nu?





Eu chiar ma intrebam cind vor aparea primele concluzii din categoria asta!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

trollii conserva ataca :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice12 spune:

Inseamna ca te-ai gandit si tu la asta, nu? :)

Imi pare rau ca am fost directa dar asa vad eu situatia, mai ales ca am fost in situatia ei si nu mi-a trecut o clipa prin cap sa fac ceea ce vrea ea sa faca. M-am gandit pt o secunda ca poate sa fie si mentalitatea romaneasca de a te crede superior celui de langa tine, de a simti nevoia de a da o lectie de moralitate vecinului. Dar ea e un om educat, mai bine sa rationeze de ce ar vrea ea sa faca un asemenea gest inainte sa-l faca. Daca e indragostita de el, mai bine merge si ii spune direct decat sa-i tina lectii de moralitate. Faptul ca vrea sa-i spuna sotiei, e de domeniul incredibilului. De ce s-ar gandi cineva la un asemenea gest daca nu ar avea sentimente pentru persoana respectiva? Vrei sa-i dai o lectie pana la urma...nu-ti pasa de sotie, vrei sa-l pedepsesti pe el. De ce sa pedepsesti pe cineva pe care respecti dpdv profesional? :)
Opinia mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alice12

Inseamna ca te-ai gandit si tu la asta, nu? :)

Imi pare rau ca am fost directa dar asa vad eu situatia, mai ales ca am fost in situatia ei si nu mi-a trecut o clipa prin cap sa fac ceea ce vrea ea sa faca. M-am gandit pt o secunda ca poate sa fie si mentalitatea romaneasca de a te crede superior celui de langa tine, de a simti nevoia de a da o lectie de moralitate vecinului. Dar ea e un om educat, mai bine sa rationeze de ce ar vrea ea sa faca un asemenea gest inainte sa-l faca. Daca e indragostita de el, mai bine merge si ii spune direct decat sa-i tina lectii de moralitate. Opinia mea.


Alice,eu nu stiu daca mie mi te-ai adresat,insa eu nu-s de acord cu logica ta.

Eu intzeleg foarte bine ce vrea sa spuna Xio,eu o intzeleg ca e dezamagita de comportamentul lui,fara sa fie indragostita de el sau sa-si doreasca sa-i fie amanta!

Ma repet,insa daca mi-ar fi prieten eu nu as baga sub pres mizeria pe motiv ca nu ma priveste.Eu tzin asa la moralitate si dreptate in general...ce sa fac asa e firea mea,si nu as putea tace,daca ar fi vorba de un prieten,pe cale sa ma dezamageasca!

editez sa precizez ca nu i-as tzine lectzii de morala,as spune doar cum vad eu situatzia,iar cu sotzia...n-as avea nicio discutzie,daca nu mi-e prietena nu ma vad obligata s-o instiintze in vreun fel de aventurile sotzului cuceritor.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


XIO, eu nu as face nimic in toate sensurile : nici sa discut cu cine este (el, ea, prietenii) si mai ales, nici sa-l acopar. La intrebarea nevestei "unde este" spui ca nu stii si o lasi sa descopere cu ochii ei (shocul ar fi acelasi).



Mergi la inceput