A te baga sau a nu te baga...

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Saskia, n-am inteles exact cu ce nu esti de acord.
Ibidem si Emanouela.
Asta spun si eu: s-a degradat enorm spiritul de ajutorare asa cum era tipic poporului roman. Acum a ajuns doar o incalcare flagranta a intimitatii sub stindardul de facere de bine si interes pur "fratesc". De fapt multe dintre faptele de ajutor sunt doar "bagare in seama", "bine cu de-a sila si necerut", curiozitate morbida, interesul de a "indatora" persoana etc.
Am spus ironic intrucatva popoare "reci si nepasatoare", pentru ca pentru noi, o lunga perioada de timp era un soi de lauda faptul ca noi nu suntem asa. Ei bine, vorba ta, Emanouela, a cam venit timpul sa mai imprumutam si ce e civic si civilizat de la altii, adica sa ne mai vedem si de ograda noastra, nu numai de capra vecinului.
Nu mai vorbesc de faptul ca e tipic doar natiilor mai inflacarate sa te-ntrebe cand, cum si cati copii faci, fara sa le pese ca:
1) e strict problema cuplului
2) e necivilizat sa intrebi lucruri atat de intime (mai ramane sa intrebi si cu ce frecventa se intampla actele, vezi Doamne exista si aici un sfat dezinteresat care sa se aplice la fix problemei)
3) poti face mult rau cu acest soi de intrebare, care, poate tie iti satisface curiozitatea patologica, dar persoanei in cauza ii poate declansa o depresie serioasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

ei, da cum...eu am primit si intrebarea aia, "de cate ori va iubiti, muica?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

ei, da cum...eu am primit si intrebarea aia, "de cate ori va iubiti, muica?"

Prea des noi ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii. John F. Kennedy




Asa suntem noi, mai "dashchisi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Daca oamenii ar fi facut asta in intimitatea lor, adica s nu stiu si sa nu ma afecteze pe mine sau pe altii, era o treaba.
Dar cum au facut-o deschis, afectandu-i si pe ceilalti, si cum omul nu mai sesiza ce se intampla, mi s-a parut ca cineva trebuie sa il traga de maneca. Deci pe el si doar pe el, ca tot repet asta de la inceput. Nu e vrba de intrat cu bocancii in vietile altora, toti stiau ce se intampla, toti erau dezamagiti de actiunile acestui prieten, dar pt ca nu doreau sa strice relatiile cu el nu spuneau nimic. Cum relatia mea cu el e una strict amicala, din pctul meu de vedere nu aveam nimic de pierdut. Ca daca ii spuneam si el nu mai vorbea cu mine dar isi dadea seama ca deja e prea mult ce face, eu eram bucuroasa si multumita.
Povesti s-au auzit si despre altii din grup cu care sunt prietena, dar nu le-as fi spus niciodata nimic pt ca nu s-au afisat, nu s-au dat in spectacol.

Am mai avut 2 prieteni care erau impreuna de ceva ani si el o insela cand gaea vreo fata dornica. Nimeni nu a spus nimic, desi si fratele ei era in cercul nostru, tocmai pt ca relatia lor era una buna, erau fericiti impreuna. I-am spus doar lui ca o sa ii para rau cand o sa i se sparga oalele in cap.
Am mai discutat dsepre aceste aventuri si cu un alt prieten casatorit, caruia i-am spus ca nu inteleg cume atat de inconstient sa isi insele sotia si cum nu s egandeste la ce consecinte poate avea. A fost o discutie foarte destinsa in care eu eram omul matur si el imi spunea cat sunt de naiva si cum mai trebuie sa cresc. Intre timp a divortat.

Ideea este ca nu sunt nebuna care intra cu papucii in viata altora, stiu cand e bine sa spun ceva si cand nu e bine, in cazu de care am intrebat nu am spus tocmai pt ca era la limita.Nu eram prieteni atat de buni incat sa avem astfel de discutii, el nu e tipul de om care isi inseala sotia (ma rog, nu era), dar in acelasi timp era prea deranjant si prea penibil pt ceilalti ce se intampla.



Si acum ma tot gandesc daca trebuia sau nu trebuia sa ii spun LUI.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

A, si mai e ceva. Ne mananca si limba. Da' rau de tot. Adica cu mare greutate tinem ceva ce stim si e "juicy" pentru noi.
Am un case study pe pielea mea. Sotul meu se tot gandea ce sa-mi cumpere de ziua mea. Intamplator cu ceva vreme in urma fusese martor la o discutie a mea cu o prietena de-a lui ajunsa si prietena mea intre timp despre posete care ne plac mult.
**************

Inainte cu o zi de ziua mea ma suna nasa noastra de cununie sa ma intrebe ce mai fac, dar am simtit-o din voce ca o arde sa-mi spuna ceva, dar ezita. Am intrebat-o ce are pe suflet si a tabarat pe mine cu o tirada binevoitoare ca nu ar face asa ceva in conditii normale (?), dar e nasa noastra, parinte spiritual vorba ceea, are indatoriri fata de cuplu si-n fata Celui de Sus (aici exagerez eu, de dragul naratiunii ), drept pentru care imi va spune: fara sa vrea a fost martora infidelitatii sotului meu, miselul, pe care l-a vazut intr-un mall cu o tipa bruneta si frumoasa la "raionul" de genti. Acu' zi si tu: putea rata asa poveste???? Pai nu e ma, mama, ma, mana cereasca sa te afli omul potrivit la locul si momentul potrivit? Numai soarta a fost cea care- prin intermediul ei-a lucrat cum numai ea stie sa descurce itele.

Sigur ca m-a dus mintea ca sotul meu fusese cu prietena noastra sa-mi cumpere poseta dorita (mi-a spus imediat dupa ziua mea). A fost foarte uimit si "incantat" sa afle ca deja aflasem.
Ce-ar fi putut sa iasa....you do the math.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Xio, esti majora si vaccinata, ai intrebat, ti s-a raspuns....decizia o gandesti ori ba si o iei singura. Daca la toate argumentele aduse vii cu contraargumente, e discutie de dragul discutiei....ce leg are fatpul ca se afiseaza cu intimitatea si viata personala a fiecarui individ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Violeta...cate fapte din astea "pavate cu bune intentii" au adus dezastre, nu doar in casnicii ...ci in vieti, in general....pf, mi se face pielea de gaina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NoUserName spune:

Xio, am si eu doua intrebari pentru tine. Doar de curiozitate, nu ca as vrea sa-ti spun in vreun fel ca e bine sau nu ca ai vorbit cu el. Eu unul nu vorbesc neintrebat cu nimeni despre asa ceva si toti prietenii si cunoscutii imi stiu parerea despre asta; adica stiu ca daca le-as vedea partenerul sau partenera de cuplu in asemenea ipostaze nu le-as spune nimic despre asta din proprie initiativa si nici cu ei n-as deschide subiectul in cazul in care i-as surprinde calcand pe alaturi. Fac asta deoarece cred ca fiecare decide ce-i mai bine pentru el si nu-i treaba mea sa-mi ofer ajutorul cu forta. Deci eu unul n-as fi vorbit nici cu nevasta-sa, nici cu el, nici cu amanta.
Hai sa ajung la intrebari: in primul rand, cum a ajuns sa fie penibil pentru voi, colegii? Ce se intampla in prezenta voastra astfel incat sa va simtiti lezati? Si daca ar fi facut exact aceleasi lucruri in prezenta voastra cu nevasta-sa, ar fi schimbat cu ceva penibilul situatiei? Iar in al doilea rand, care a fost reactia lui cand i-ai spus? Presupun ca i-ai spus ca stii ca nu-si vede de sotie (ceea ce si pentru el era evident din moment ce nu se ferea de voi, colegii) si ca i-ai spus si parerea ta desre asta (pe care, desigur, nu cred ca ti-a cerut-o). Pentru ca reactia mea, daca as fi fost in locul lui si ai fi tinut tu mortis sa-mi tii prelegeri despre insemnatatea familiei si eventual a religiei, ti-as fi multumit pentru timpul acordat si ti-as fi spus ca de acum inainte voi fi mai discret in legatura cu ceea ce fac in prezenta ta. Nu-mi lua in nume de rau afirmatiile si intrebarile pentru ca nu reprezinta o critica la adresa ta ci pur si simplu cu totii avem de invatat din intamplarile vietii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

A te baga sau a nu te baga...aceasta-i intrebarea?
De aici si proverbul cu "Nu te baga unde nu-ti fierbe oala!"
No more comment!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Cred ca raspunsul la intrebarile in astea depinde de potentialul raspuns la intrebarea "ce beneficiu aduci?". Adica, un individ isi insala nevasta in vazul lumii, tu te gandesti sa-l "tragi de maneca" desi sunteti doar amici. Pai cu siguranta omul stie deja ca nu face ceva bun, nu e in bula lui in care crede ca adulterul e cel mai bun lucru din lume. Deci, n-are nevoie de tine sa-l informezi. O face public, inseamna ca nici rusine nu-i e, deci nu vad cu ce l-ar misca 3 vorbe de la tine. Sau poate-i e, dar e intr-o faza in care nu se poate controla. Cu atat mai putin n-o sa aiba o revelatie dupa ce vorbeste cu tine. Sunteti strict amici, deci nu ai mare influenta asupra lui. Rezulta ca interventia ta nu ar schimba absolut cu nimic situatia, ai face-o mai mult pt tine decat pt el.
Eu as fi avut mai degraba dilema daca s-o informez sau nu pe sotie cumva. Adica, eu as vrea sa stiu , mi se par atat de triste situatiile in care partenerul inselat afla ultimul. Insa, nu ai de unde sa stii care sunt coordonatele lor, ce-si permit si ce nu. Poate l-a inselat ea prima si el se razbuna, iar ea inchide ochii pt ca se simte cu musca pe caciula....un prim exemplu real care mi-a venit in cap. Sunt n variante de relatii de cuplu si daca nu sunteti apropiati e foarte usor sa vezi doar schema clasica "el porcul adulterin, ea victima inocenta". Uneori lucrurile sunt mai complicate de atat.

Mergi la inceput