FIV cu Dr. Dragos Albu 74

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Da, Arabella, de fapt 46... si beta ala are acum 3kg si ceva .

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza26 spune:

Buna ziua fetelor, felicitari si sanatate pentru burtici!Stiti daca se face fiv la dr dragos albu cu ovule donate?cam cat v-a dus procedura pe voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

alynutza da, se poate face conform legii din Romania, sa vii tu cu donatoarea de mana, ea sa declare ca nu primeste compensatie banesca si sa intruneasca anumite conditii: sa aiba sub 35 de ani, sa fi nascut si copilul sa fie in viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cumintzica12 spune:

fetelor!
am fost aseara pe la dr white. cred ca a fost un record, am asteptat mai mult de 2 ore. eu eram pregatita, deci calma...dar erau multe doamne f nervoase acolo (comenta cineva ca "doar n-a venit sa sf. petru")...era o fata, saracutza statea de 4 ore (din cate auzeam, fusese o incurcatura cu programarile, nu era pe lista si intra dupa toti ceilalalti pacienti), dar si ea era linistita...
in fime, stiti si voi, sunt zile si zile la dr white...

dar, fetelor, intr-o saptamana o sa povestesc cum am suportat prima injectie de menopur (in sfarsit pot incepe tratamentul de IA, ne-au iesit analizele premergatoare ok...v-am povestit eu: am amanat 2 luni pt ca ne-am trezit cu ceva infectii )
m-am dus cu listuta de intrebari (altfel uit), iar dr white ne-a raspuns, ca de obicei la toate . cred ca era saracul de mai bine de 12 ore acolo (am intrat pe la 20 si ceva...), dar a si glumit cu sotul cand a vazut un teanc se spermograme (sotul a tot repetat spermocultura, din cauza infectiei, dar daca tot facea...recoltarea, a facut de fiecare data si spermograma) si a zis ca poate-l facem donator

o zi minunata fetelo


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cumintzica12 spune:

aa,si sa stiti ca nu sunt chiar off-topic ca scriu de IA, dr white mi-a explicat ca in functie de evolutie, nu e exclus sa-mi propuna un FIV (daca de ex am avocite bune, dar pe partea care nu ma avantajeaza, adica unde am trompa nefunctionala), dar care ar fi la un pret mult mai scazut decat normal...nici nu am intrebat cat, in momentul asta sunt dispusa la orice cheltuiala
eu merg cu incredere mai departe
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaE spune:

Heee Cumintzica ma bucur mult ca te-ai apropiat de momentul acesta frumos. De menopur nu-ti mai zic ca nu trebuie sa te stresezi, o sa vezi ca o sa fie doar joaca si mult amuzament. Prin octombrie stiu ca s-a scris mult despre cum se fac injectiile, fara stres (Crystyne iti va confirma probabil).

Da, Doctorasul nostru e uimitor cata rabdare are cu noi atunci cand il atacam cu intrebarile. Important am observat e sa-i pui tu intrebari, ca altfel el nu zice prea multe - urmareste din punct de vedere profesional ce-l intereseaza pe el ca sa-si faca treaba bine si te ajuta sa fii fericita - atat cat tine de el.

Ref IA transformata in FIV -stiu ca a mai fost o fata d'álba puternica, ce a scris pe acest forum, intr-o situatie asemanatoare cu a ta - se intampla in seria din octombrie sau in cea din decembrie - poate chiar o sa te citeasca aici si o sa-ti confirme ce zic eu. Stiu ca se pregatise pentru IA si pana la urma i-a facut direct FIV si s-a lasat cu un Betahcg foarte frumusel. Deci fii optimista si lasa-te pe mana Albisorului.

Referitor la pret - imi imaginez ca daca iti va face FIV, va avea in vedere tariful pentru FIV pe ciclu natural. Asa procedeaza de exemplu si in cazul in care urmareste procedura clasica de FIV precedata de AC si stimulare, respectiv iti face punctia obtinand mai multe ovocite dar din care rezulta un singur embrion (si acesta folosind ICSI). Astfel in loc de 9.130 te costa 4.560 (am avut in vedere preturile de pe prima pagina - cred ca mai sunt inca valabile). Si in plus foarte important - sa-ti faci cardul de reducere (dar vazandu-ti istoricul cred ca deja il ai) - si atunci mai ai 6% reducere din 4.560 si din pachetul de monitorizari (si la IA se fac asa-i?), etc.

toate fetele .... ce frumos ca a iesit soarele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cumintzica12 spune:

ella
da, cred ca eu sunt cea care a intrebat ultima oara despre facutul injectiilor (prin decembrie ca eram sigura ca incep tratamentul in ianuarie), si toate fetele m-au incurajat ca le pot face singura sau de catre sot cred, cred, insa, cel putin pt inceput ma voi duce la medlife sa le fac (poate o vad ca e usor si nu e mare branza, dar, nu vreau sa ma stresez cu asta acum, si cum, medlife-ul e in drumul meu spre casa...)
abia astept oricum, ca parca prea am batut pasul pe loc in ultimele luni
asa e, parca ceva de jumatate de pret a zis si dr white...nu prea-mi pasa de bani in momentul asta...macar sa fie cu rezultatul dorit

ai dreptate, dr white nu spune prea multe daca nu-l intrebi, in schimb, daca ai intrebari,iti raspunde la oricare f detaliat - asta ii place foarte mult sotului, ii inspira incredere.dar am fost pe la doctori care nu-ti spun prea multe nici daca ii intrebi (si de fiecare data imi amintesc de atitudinea faimosului tutunaru )

nu-mi amintesc cine a trecut prin IA tranformat in FIV, desi sunt din octombrie pe forum si citesc totul (indiferent daca mai intervin ori ba in discutii)...o sa reiau, m-am babit, ce sa fac...

la toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cumintzica12 spune:

si ela da, mi-am facut si card (mai mai, ce memorie ai)
de fapt am completat formularele de pe site, si eu si sotul si le-am depus la medlife...ni se aplica deja reducerea , dar nu am primit efectiv un card...
ma intreb cum functioneaza treaba asta la farmacie (ca parca reducerea ar trebui sa fie valabila si la farmacia lor), daca nu am card sa arat...au baza de date a clinicii oare? aveti idee?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marystrumf12 spune:

Salut toate fetele albe, chiar daca nu am mai scris de ceva timp va citesc in ficare zi.
Cumintzica eu am facut Fiv in loc de Ia pentru ca foliculii erau pe ovarul de pe partea care tompa nu e functionala.
daca dr A iti propune sa faci FIV nu ezita nici o clipa la mine a fost un adevarat succes. in legarura cu banuti costa exact cat costa un Fiv pe ciclu natural.Pe mine ma costat 4200 lei iar acum este 4560.
Mult succes si sa vii cu vesti bune!!fete albe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dellya86 spune:

Buna fetelor

Cumintzica mult noroc, sa dea Dumnezeu sa ai rezultatul mult dorit

Eu astept urmatoarea menstruatie, poate luna asta o sa ma opereze si pe mine dr. White. In legatura cu asteptatul...inseamna ca am avut mare noroc. Eu aveam programare la 16.15 dar am ajuns in jur de ora 15.00 acolo. Era prima data cand mergeam acolo si am zis sa merg mai devreme ca poate nu gasesc. Si, cum am ajuns, l-am vazut si pe doctoras pe hol, a intrat o fata apoi a inceput sa strige lista de programari si am intrat eu...nu-mi venea sa cred ce repede am intrat

Inca ceva, m-am dus la dr de familie sa-mi iau trimitere. dar dr mi-a spus ca daca e spital privat nu am ce face cu ea ca oricum platesc tot. Am sunat la medlife si mi-au spus ca nu lucreaza cu casa mea de asigurari OPSNAJ, deci asta inseamna ca o sa platesc pretul intreg pt laparoscopie Off si cati bani dau la sanatate

Mergi la inceput