Pro sau contra chirie

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Mickyyy, eu, in locul tau, as apela la absolut toate resursele: parinti, socrii. Mi mi se pare o risipa de bani after si bona cand o ai cel putin o bunica disponibila. Vacante se fac si la bunici, excursii m-as gandi de doua ori inainte sa le las singure (bine, eu sunt mai paranoia, caci vad tot felul de porcarii facute de copii in asa zise tabere de la munte si mi-am jurat ca al meu copil nu va ajunge asa), extra otionalele se pot face si la Palatul Copiilor. Haine reciclate avem si noi, nu-i nicio rusine in asta!

Eu ti-am mai spus si ma repet: nu-i o rusine sa te muti dintr-un loc prea scump! La veniturile voastre ati trai ca in paradis in Brasov (un exemplu), nu inteleg ce va tine legati de capitala. Eu nu zic sa nu vindeti si sa va mutati in alt loc al vostru, fara frustrarile de-acum. Eu sunt insa complet impotriva ideii statului in chirie cu copii. Mai merge in haiducie, la douaj' de ani, fara responsabilitati. Insa cu copii mici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zala spune:

Fiindca am citit mesajul scris de ina.click dupa mine, mai mentionez un lucru privitor la acte: eu am domiciliu stabil aici, unde stau cu chirie, adica nu am mutatie pe CI, ci la adresa este specificata pe CI adresa unde stau cu chirie. Proprietarii au fost cu mine la politie pentru declararea domiciliului cand le achitasem doar jumatate din chiria pe o luna, atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Zala, ai verificat ca proprietarii sa nu aiba vreun copil adolescent/nepot din provincie? Ca atunci asa se schimba toata buna lor credinta de acum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0
Eu sunt insa complet impotriva ideii statului in chirie cu copii. Mai merge in haiducie, la douaj' de ani, fara responsabilitati. Insa cu copii mici?



Mai aveai putin si ziceai ca esti iresponsabil daca faci copii fara sa fii proprietar...


B.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zala spune:

Au doi copii mici si ei stau cu parintii sotului - teoretic ar fi o situatie mai mult decat nesigura :) Ma indoiesc insa ca nepotul/varul/unchiul din provincie sau din alta parte le-ar plati chirie, ar suporta cheltuielile de intretinere ale imobilului, ar investi ceva bani in casa si-ar intretine-o ca si cum ar fi a lui. Si sa pierzi un venit suplimentar cand ai doi copii mici, sunt convinsa ca nu convine nimanui. Pana la terminarea crizei, puterea e a chiriasilor, nu a proprietarilor.

Pe de alta parte, intreaba un avocat cat de usor e sa dai afara un chirias cu domiciliul stabil in locuinta inchiriata si care are si contract incheiat la notariat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Bedrosmart, daca citeai mai atenta un pic mai sus...

Am spus ca am stat cu copil mic in chirie si a fost rau, tare rau. Nu a contat, a tb sa eliberam cand ne-a anuntat proprietarul cat de repede posibil. Si nu mi s-a intamplat odata, ci de doua ori.

Mai imi pui cuvinte in gura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Eu sper ca e evident ca fiecare dintre noi isi expune punctul propriu de vederem, subiectiv, derivat din experientele personale.
Mickyyy le poate citi si poate estima, tot subiectiv, cam care sunt sansele sa dea peste proprietari minune sau proprietari ciuma si care sunt sansele sa evite anumite situatii.


De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

Si daca nu platesti rata la banca, nu, nu zbori la fel de repede ca in chirie! Conceptie gresita. Dureaza o gramada de timp pana sa te dea banca afara din casa(uneori si ani), pe cand spui Bogdaproste daca te lasa proprietarul o saptamana pt mutat. Stiu ce vb, am avut la dispozitie 3 zile (prima oara) si o saptamana (a doua oara), in conditiile in care aveam mobila/electrocasnice si copil mic.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Ceea ce tu vezi ca un avantaj pe mine m-a adus la sapa de lemn, tocmai pentru ca banca nu m-a dat afara cand am intarziat cu prima rata. Am imprumutat sa platesc ratele mai departe, si iar am imprumutat, si m-am indatorat peste cap ca sa nu trec de 90 de zile sa ma execute, pe langa banii imprumutati au aparut si penalizari, si unde am ajuns?!
Nu mai bine vindeam eu de atunci, cand nu aveam atatea datorii??

Uite, un aspect la care nu m-am gandit e cel legat de domiciliu si inscrisul la scoli sau orice alte chestii care depind de domiciliu. Dar tinand cont ca si eu si barbatul avem buletine de bucuresti (al meu expira peste vreo 8 ani), si ca nici nu ma gandesc sa inchiriez fara contract inscris la administratia financiara sau autentificat la notar, nu cred ca mai e o asa de mare problema.

Sunt constienta ca in chirie nu poti modifica mare lucru la apartament, tocmai de asta il vreau din start pe placul meu. Nu vreau sa-l iau ieftin si prost amenajat/mobilat (de fapt il vreau nemobilat) ca apoi sa imi fac nervi ca nu ma simt comod acolo.

Si eu am stat cu chirie cand erau fetele mici, cand am ramas prima oara gravida stateam in chirie, abia cand a implinit mijlocia 1 an ne-am mutat, asa ca stiu ce-nseamna chiria. Dar atunci era un jaf de apartament, plateam 100 eur chirie, si nu carcoteam prea tare, ca ma gandeam ca mai rabd un pic si o sa ma mut la casa mea.
Acum e exact invers.

Cat despre mutat in provincie, o fi usor teoretic, dar practic daca ne mutam de unde joburi?? Ca poate eu m-as transfera pe un post mai naspa tot in cadrul bancii, e posibil, dar barbatul nu cred sa mai gaseasca prea usor job. In conditiile astea sa plec in provincie la ce? Sa am venituri la mai putin de jumatate cat am acu? nu cred ca viata in provincie e cu 50% mai ieftina ca in bucuresti, orice-ati zice voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

[quote]

Eu nu inteleg de ce unii considera chiria ca fiind o dovada de inconstienta. Si daca faci credit imobiliar pe 30 de ani esti mai sigur pe ziua de maine? Ca daca nu platesti rata la banca (din diverse motive total NEPREVAZUTE, somaj, boala, moarte, ca nimeni nu stie ce-l asteapta), zbori din casa "proprietate" (cu ghilimele, ca esti proprietar peste 30 de ani, acuma e proprietara banca) la fel de repede cum zbori si din cea "chirie". Ma rog, si eu asa vrea sa le las ceva copiilor, da n-am inventat eu capitalismul salbatic si economia de piata si nici criza finanaciara, asa ca asta e, sanatosi sa fim...

[quote]

In mod normal creditul presupune automat o asigurare de boala, somaj,, invaliditate si deces. Noi am facut credit pe perioada foarte lunga (25 ani) si avem asigurare care include si decesul prin suicid (ceea ce mie mi se pare macabru).
Motivul pentru care noi am facut credit pentru propietate: sa ramana ceva de pe urma acelor bani pe care ii dadeam oricum pe chirie. Si la batranete, daca nu ajunge pensia pentru a ne intretine, vindem si ne cazam la casa de batrani. Dar ideal ar fi sa lasam mostenire copiilor si sunt convinsa ca bine le va prinde un ban in plus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Mickyyy, eu as vinde.

In 2-3-5 ani, cand bancile "uita" istoricul prost de plata, m-as orienta pt un credit, daca veti vrea asta atunci.

Cu solutia voastra de back-up (apt din Pitesti), m-as simti linistita chiar si in chirie.

Pana la urma, pierzi ce ai platit pana acum bancii pt apt. si atat.

Mergi la inceput