Colectia de toamna-iarna 2005 (43)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Lavi, felicitari pentru Silvia olimpica!! Si pentru Ami care se tine singura in picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Bravo Silvia! Tine-o tot asa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Moaaam, da' ce s-a mai inviorat forumul pe-aici. Credeam ca intru si e liniste totala.

Ce tari sinteti cu concursurile. O ora si jumatate pentru un copil de 7 ani mi se pare prea mut. M-am uitat si eu pe subiecte. Cred ca sint similare cu ce face Smaranda la ea la scoala, dar mie acum mi s-a pus pata ca scoala ei e prea pentru dotati si nu i se potriveste.

Am si eu o intrebare care de fapt sint doua: copiii vostri deja citesc carti adevarate? Smaranda citeste bine, dar inca nu citeste carti lungi, cu capitole. In romana fiind mai usor ma intreb daca nu e mai rapid.
SI a doua intrebare est: daca copiii vostru sint abia in clasa I si voi nu incepeti scoala cu gradinita, cind au avut vreme sa invete matematica de sa se prezinta si la concurs, in doar citeva luni de scoala???

Asa si acum motivul pt. care am intrat aici: Fii-mea iar s-a pricopsit cu o raceala. Pe-aici bintuie una nasoala de tot care ti se duce drept in fundul sinusurilor si nu poti sa-ti sufli nasul, nu poti sa respiri. Am avut-o eu acum vreo luna si a fost pentru prima oara cind am apelat la decongestionante din astea serioase. Nu puteam sa dorm pur si simplu. Smarandei nu i-am dat niciodata in viata ei decongestionante si am o ezitare. Am un flacon de Olynth din Romania pe care scrie ca e ok sa-l folosesti la copii peste 6 ani. Sint foarte tentat sa-i dau, desi tzipa ca din gura de sarpe daca vreau sa-i pun ceva in nas.
Voi ce ziceti? E safe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

nu-i da olynth - e mult prea puternic. Eu (adult si fost dependent de bixtonim) ma pufaiam cu de-ala de 1-6 ani si tot mi se parea puternic.
cauta ceva mult mai soft si hidrateaza-i bine mucoasa (cu pufuri cu apa de mare si de-astea). a, si pune-i la culcare o perna f inalta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

I-am dat cu apa salina, dar nu face mare lucru. Iti dai seama ca daca am ajuns eu sa iau Olynth cind am fost racita, ce nasol era. Pur si simplu nu intra absolut nici un fir de aer pe nas.

Sa vedem de cite ori se scoala noaptea asta. Singurul lucru pe care vrea sa-l faca este sa stea cu fata in baie de abur cu ulei de eucalipt.

Ai, ai, ai...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Bic, nati citeste povestioare de cateva pagini, cate 1-2 pagini pe zi. Inca nu am trecut la carti intregi.

Olinth e f f puternic, numai in ultima instanta. Orice decongestionnt nu-l folosi mai mult de 3 zile ca poate da dependenta. Daca dupa 3 zile mai are nevoie, schimba-l pe unul cu alta substanta activa. Nici eu n-am prea folosit la fete, mai mult cu apa de mare le-am amagit ( si spalat nasul).

Ami a facut si ea febra a luat de la Nati viroza probabil.

Multumesc tuturor pt felicitari , mai e pana la Silvia olimpica, ha-ha!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Bic, bine ai revenit .

Ref la nas, am verificat acum prospectele si-mi vine sa ma dau cu capul de pereti. Cred ca o sa faci infarct daca scriu lista cu care le-am tratat ultima viroza . Pe scurt, de la medic inspiratie, le-am facut aerosoli cu dexametazona (corticosteroid ), care decongestioneaza de minune, e drept. Si iarasi drept e ca n-am abuzat. Plus Olynth de copii primele 2-3 zile, plus vibrocil dupa aceea. Picaturile astea dupa ce spalam bine nasul cu ser fiziologic.
Data viitoare o sa fiu mai atenta . Daca nu e schema asta, atunci primim un sirop anti-alergic (aerius sau xyzal) cand e nasul ultra-infundat sau curge apa ca la balamuc.
Vital a fost sa bea multe, multe lichide.

Cu pregatirea la concursuri, ce sa zic: mergem trap-galop. La Craciun erau la adunarea/scaderea cu 5, acum - dupa 3 saptamani - facem probleme aritmetice


Mihaela, ma bucur mult sa te reaud, esti atat de tonica!

Lavi, sanatate multa fetelor! si felicitari Silviei!

Noi nu citim carti, nici vorba. Deocamdata ii dau cam 3 randuri/zi extra-abecedar si-l obosesc tare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Bravo, SIlvia pentru surpriza facuta mamei!

Auleo, lasati-ma cu racelile! DIn ce am observat eu la Maria i se inflameaza rau de tot polipii la raceala si extrem de greu reusim sa-i decongestionam. De data asta sper sa scapam usor, ca i-am dat nurofen ca in prospect, de la primele semne si daca ieri dimineata tusea destul de rau, astazi s-a trezit relativ ok.
I-am lasat eu sa lupte cu racelile, dar se lungeau pana la doua sapatamani. Acum, am luat-o din timp.

Nu stiu ce sa zic de Stef, coabiteaza cu secretiile lui din gat de luni de zile, acusi se face anul. M-am bucurat ca i-a dat antibiotic, am zis ca-i mai topeste mizeriile din gat, dar vad ca sunt rezistente. I-am dat si antialergen, poate il mai ajuta. Mergem sambata la control cu el, sa vedem ce zice ORL-istul.

Bic, la pregatitoare la gradinita se face destul de multa matematica, ei sunt familiarizati cu cifrele, adunarile simple, multimi, etc. Maria mea citeste carti simple, cu scris mare. Mi-e asa de drag sa o aud cum silabiseste

Meems, ramasasem datoare cu un raspuns: Mariei nu i-a placut grozav la opera, ca nu a inteles ce se intampla.

Maria, astea-s concursurile: Smart, Olimpicii cunoasterii, Cangurasul matematician, Winners si inca unul, imi scapa acum denumirea.

Astazi a fost cea mai asteptata zi de luni de la noi!
Maria sta saptamana asta in banca de onoare, iar Stef merge la spectacol cu autobuzul, mare aventura pentru el
Abia astept sa ajung acasa sa culeg impresiile!

Sanatate la toti bolnaviorii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Si vorba Mariei, daca as scrie si eu aici cate bag in nasul copiilor, m-ati crede mama denaturata Dar cand vezi ca nu poate respira deloc, ajungi la disperare!
SI eu i-am dat cani nenumarate de ceai in week-end si am trecut-o pe Aerius.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

sa va povestesc faza cu Anuca .
mi-a spus tante ca vorbeste cam incet. acasa, ma apuc eu sa-i atrag atentia sa vorbeasca tare si clar la gradi', sa deschida gurita mai mare. la care ea: "da, da, deschid gura mare si casc!" si mi-a aratat un cascat de somn demonstrativ

Mergi la inceput