Colectia de toamna-iarna 2005 (43)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Cami, nici eu nu m-as consuma din cauza scrisului urat, e asa de putin important in zilele noastre

Ilneutza, eu l-as da pe A la scoala, exact din motivele pro scrise de tine. Pe fete le las cu babysittera o saptamana si o saptamana cu tatal lor, el e acasa o joi din 2. Babysittera are 15 ani si o am de cand lucram la centrul ala cultural, pe atunci statea numai cu Maya in serile de luni. Se descurca si cu Emilia, a facut si un curs de ingrijire bebelusi. Ii plac copiii si vrea sa se faca educatoare :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

ile, eu votez pt. scoala (si regret ca nu m.am prins anul trecut s.o dau pe anais - pur si simplu nu mi.a trecut prin cap...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

N-am citit tot dar revin.

Meems, nu uita ca eu inca sunt in perioada usoara cu bebe sub 1 an. Perioada grea e intre 1 si 2 ani ca misuna peste tot incontrolabil si intre 2 ani si 2 ani jumate ca apare revolta fata de parinti. In plus la mine e foarte usor ca sunt diferente mari intre copii: cu Silvia am probleme de lectii, shopping, relatii interpersonale. Nu ii mai fac baie de mult, nu ii mai aleg eu hainele cu care se imbraca, isi pune singura micul dejun, samd. Ami e fix pe dos. Iar Nati, stiti cel mai bine in ce faza e.

Mihaela, din pacate expozitia cu banii se termina pe 30 aprilie, in afara de cazul in ca ai un plan de care eu nu stiu , nu o veti mai putea vedea din pacate.
Bravo pt yoga si imi pare tare rau ca aveti asa probleme cu dintii.

------
Despre noi: am fost cu Ami la pediatra, e foarte bine. Din pacate Nati a racit destul de rau, o viroza care bantuie la ei in clasa, cred. S-a trezit ragusita si cu tuse si temperatura 37.4. N-am trimis-o la scoala. acum pe seara, 38.8. Mi-e tare frica sa nu ia si Ami. Si abia astept sa vina Virgil. Silvia are maine Olimpiada, mi-o duce si aduce alta mamica , voiam sa merg eu cu fetele dar in conditiile actuale stau cu ele acasa. Pe mine m-a cam ajuns oboseala data de nesomn. Revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Cami, eu cu Virgil amandoi am scris urat in ciclul I dar am avut succes scolar si profesional. Virgil chiar foarte mare succes pe ambele planuri. Deci nu are legatura prea mare asa ca nu merita sa stresezi copilul pentru asta. Da, stiu, caietele frumoase sunt pasiunea invatatoarelor. Dar cam atat. Mama mea a fost educatoare si profesoara de limba romana ( liceu pedagogic cu specialitatea educatoare si apoi facultatea) si nu ne-a rupt niciodata foaia. Si nici nu ne-a certat pt scris si nici pentru notele proaste la caligrafie pe care le mai luam la stupizenia aia de materie. Noah asta e parerea mea bazata pe educatia materna si experienta noastra.
Daca scrie frumos cu atat mai bine. Daca nu, asta e.
Puteti sa ma contraziceti.

Ilenutza, eu l-as da la scoala daca se pastreaza clasa pregatitoare la scoala.
Cora, pacat ca n-ai dat-o pe Anais la scoala pt ca e si isteata si dezvoltata fizic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Lavi, tu cu maseaua ce-ai mai facut? nu mai stiu cand mergeai la dr. Uf, pact de expozitie - planuri de ro n-am , din pacate. dar as vrea.

Sanatate multa Nataliei!

si tie somn usor la noapte, sa-ti revii. hai ca mai e un pic. si eu cad din picioare dupa ultimele zile, norocul meu ca vine j in seara asta. maya draguta dimineata a afacut curat in toata casa, a si aspirat peste tot, ma rugam la un mom dat de ea sa se opreasca, ma simteam prost de-acuma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Ilenutza, si eu sunt in aceeasi situatie cu Andreea, vis a vis de pregatotoare, face 6 ani tot in iulie...

Mi-e neclar, pregatitoarea de la gradi cu cea de la scoala nu-s acelasi lucru? Nu este aceeasi materie? Ca banuiesc ca daca un copil face pregatitoarea la gradi, nu mai trebuie sa o faca si la scoala, nu?

Nici eu nu stiu ce sa fac, oricum mi se pare o ceata totala clasa asta pregatitoare sau zero, sau cum i-o zice.

Am si eu acceasi problema, cu programul prelungit vs programul pana la pranz (am serviciu, ca majoritatea de pe aici, servici care in nici un caz nu se termina la 12 si n-am pe nimeni din familie pensionar), asa ca tb sa gasesc o solutie, momentan nu stiu care (fara costuri exagerate, ma refer)

Lavinia, felicitari pt controlul Amaliei, imi place cum povestesti tu despre fetele tale, ce fete mari ai (primele 2)! Bravo pt curaj la bb3! Pe undeva e bine ca ai fetele la diferenta mai marisoara, ca-s in etape diferite, plus ca atunci cand ai bebe mic, copilul mare era mai independent... La noi, diferenta e de doar 1 an si 4 luni. ma rog, acum e ok, mai rezonabil la 4 ani si un pic, respectiv 5 ani juma', dar pe la inceputuri n-a fost chiar asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Monicabo, mie cu 2 copii la difenta mica mi se pare mai greu decat cu 3 la diferente mari, ca ai mei.

Miha, am facut radiografie, s-a dovedit ca o parte din pasta de canal s-a resorbit in tesuturi in timp. Luni merg si imi scoate coroana si incearca sa curete treaba pe jos, prin dinte. Daca nu merge, ma programeaza cu alta ocazie la rezectie ( operatie la radacina). Sper sa reuseasca luni manevra.

Mda,am sa dorm daca nu face Nati febra peste noapte.

Ioana, multa sanatate lui Stef!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ami are al doilea dintisor!
Si sta pt cateva secunde in picioare, nesprijinita.

Tot eu:
Silvia s-a calificat mai departe la Olimpiada, va merge pe municipiu!

Cu cel mai mare punctaj din clasa, ba chiar din scoala. Inca nu-mi vine sa cred ca nu a prea lucrat, am cam ingrasat porcul in ultimele 2-3 saptamani. Nu speram la calificare, speram la un punctaj cat de cat, sa nu se faca de rusine. Am si scris de altfel.

Nati e un pic mai bine, am inceput aerosolii cu adrenalina ca azi dimineata m-a speriat la cum tusea. Febra 38.8 pe la pranz dar acum a doar 37.4. Poate da Domnul si ii trece. Mi-e tare frica sa nu ia si Ami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

ha, ti.am spus s.o lasi in pace ca asta.i stilu caracteristic cu ingrasatul porcului... si n.ai cum sa te lupti cu el.

Bravo Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Felicitari, Silvia!!!

Lavi, merci de raspunsul cu privire la scris! Poate ca e cazul sa ma calmez si eu .
Sanatate multa Nataliciului!

Mergi la inceput