Colectia de toamna-iarna 2005 (43)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Lavi, mi-ai amintit de o discutie recenta cu mama mea, cand eu ma plangeam oarecum ca am fost la cumparaturi cu Rianna dupa mine si cum m-am grabit cu caruciorul plin de plase sa fug de la usa magazinului pana la masina ca ploua, si cum m-am grabit sa o bag pe Rianna in masina si apoi cum m-a plouat pana am bagat eu toate plasele in portbagaj... La care maica-mea zice: "acum imagineaza-ti cum imi faceam eu cumparaturile cand erati voi mici, cu plasele in mana (care masina?), cu voi amandoi de mana, si sa mai tin si umbrela!..." Nu am mai avut curajul sa mai zic nimic.

Lavi, deci Ami e in grafic Felicitari pentru relaxare, esti de admirat! Eu trebuie sa recunosc ca recent m-am vazut cu una din prietenele mele cu 3 copii (1 fata de varsta Riannei si 2 baieti mai mici) si m-am simtit vinovata de cat de relaxata am fost eu in comparatie cu ea. Ea zicea doua vorbe, fugea iar dupa copii sa nu iasa in strada, unul venea ca i-e foame, celalalt ca i-e sete, s-au mai si lovit, au mai si plans, o trageau de fusta... Pe cand eu trageam cu coada ochiului sa vad daca Rianna e inca in raza mea vizuala, asta dupa ce mancase singura si se juca frumos cu alte fetite.

Lavi si Corap - sa va fie de bine iesirea la muzeu!

Ioana, cum i-a placut Mariei la opera? Si la noi tot asa tarziu sunt toate, si mai sunt si in San Francisco, adica la vreo 40 de min. de noi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Am uitat sa specific ca Maria se culca la 8,30, maxim 9 seara, deci e jale pentru ea sa intarzie.

Ieri am primit lista cu concursurile care vor avea loc de-acum incolo si frunzarindu-le pe toate pe net, am decis cu taica-sau sa o inscriem la toate. Aka, am relocat banii de pian pe o luna la concursuri Mi-au placut unele ca vizau cunostintele generale, nu erau strict de mate/romana.

Am vazut si eu subiectele la Euclid, i le dau si eu Mariei duminica
Corap, bravo pt rezultatul lui Andrei!


Maria s-a trezit cu nasul infundat, Stef e de o saptamana pe antibiotic pt o otita acuta, vom avea un week-end casnic. Facem martisoare:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Ioana, ai vrea te rog sa scrii si aici lista cu concursurile, te rog?
Sanatate multa piticilor! Ce faine martisoare mai faceti voi, v-am admirat si pe FB! Mult spor si inspiratie!
Cand/cum mai reusesti sa gasesti timp??

La noi niiinge

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Helllo

nu invat din motive de eruptie dentara -Emi are de 2 nopti febra si ziua maraie si vrea numai in brate, asa ca am pus cartile-n cui.

si mie mi se pare ca pt generatia parintilor nostri ( in comunism) a fost cel mai greu - inainte de ei ori traiau oamenii la tara in familii mari si aveau ajutor de la matusi si bunici si frati mai mari pe care ii cam exploatau, ori la oras unde erau mai instaritit si isi permiteau ajutor domestic. si unii si altii erau mai bine integrati in comunitatile lor.

aaa, Lavi si Cora, ce fain cu expozitia despre bani, e si pe lista mea cand ajung data viitoare in Bucuresti. Ca am tot citit despre ea pe bloguri, atunci cand s-a lansat.

Ioana, sanatate multa! Nasol cu otita, sper sa-i treaca repede! Si baietelul vecinei mele are acum otita si tare mai plange de durere, saracul.

De concursuri nu stiu ce sa zic, la noi nu sunt. Iar eu am inceput cu ele de printr-a 6a, atunci a fost primul an de Cangurul, parca. Aici primele doua clase sunt lalaiala totala, dintr-a treia cica se face treaba serioasa. Numai notele dintr-a 3 a si a 4a conteaza in procesul de selectie pt ciclul urmator.

Pe de alta parte era Maya suparata ca pe o colega cu care se mai juca ea in pauze au retrogradat-o la clasa pregatitoare. Stau si ma mir, asa greu sa-i fi fost (ei n-au terminat literele si n-au trecut la adunari peste 10.

In rest, suntem bine, eu am inceput sa merg la yoga, am gasit o profa foarte, foarte misto la cei aproape 70 de ani ai ei. Dupa prima sedinta mi-a fost o rusine de nu se poate de cat de inflexibila sunt, acum, dupa o luna de practicat si acasa parca-parca si-au mai dat drumul si articulatiile mele. Mi-a aratat 2 posturi f bine tintite pt 2 zone de pe spatele meu car eajunsesera sa ma doara continuu. Acum le destind seara si ma trezesc fresh dimineata - Emilia e f grea si vrea f mult in brate de obicei.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

mihaaaaaaaaaaaaaa :) ce ma bucur c-ai dat un semn de viata

nasol cu eruptia dentara, da' asta e, trebuia sa vina odat#259; #351;-odat#259; ... cu yoga te invidiez, eu mi-am propus de vreun an si n-am reusit sa ajung . as putea sa dau un search sa vaz daca mai exista clubul ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

corap, ar fi ceva dac-ai reusi sa ajungi - eu din 1999 si pana acum am strans aproape un raft de carti de yoga si stretching si din cand in cand ma reapucam cu avant. dar nu se compara posturile facute dupa carte, in oglinda, cu cele corectate de un profesor.

eu tot citisem ca proprioreceptia e grav afectata de sedentarism (nici aerobicul si ce mai facem noi nu ajuta prea mult) dar n-am crezut ca e chiar asa adevarat. uneori ea imi corecteaza aliniamentul si mie mi se pare ca ma pune stramb :) dar cand ma uit in oglinda vad ca de-abia atunci arata drept.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Hello!
Fetelor, chiar ca invidiez relaxarea!!

Lavi, felicitari pentru cum te descurci singura cu fetele!

Lavi, eu nu inteleg cum sa o las mai moale cu aspectul scrisului !Pentru ca doamna noastra puncteaza si asta ... Nu imi place deloc aspectul caietelor Dariei! Nici la romana, nici la matematica ... daca acum nu insist cat de cat sa se straduiasca sa scrie frumos, mai tarziu mai am sanse?

Legat de concursuri - noi mergem la canguras si la olimpicii cunoasterii ... cred La noi nu au zis nimic de Euclid.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

daa, stiu asta, si imi doresc sa merg de mult timp, pentru ca asta mi se potriveste. dar am gasit mereu pretexte sa nu ma duc (autosabotarea e lucru mare).

de fapt si acum aman o luna , pentru ca fac un curs dupa serviciu si in we, si o sa am un program infernal in urmatoarele 3 saptamani. dar imi fac un cadou in luna martie. bine c-ai scris, ca poate m-oi mobiliza si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

daca v-arat cum arata caietele lui andrei... dar imi aduc aminte cat de oribil scriam eu la varsta lui si-mi trece elanul (de prin clasa a cincea am inceput sa scriu frumos si sa ma intereseze aspectul).

tin minte cum imi rupea maica-mea foile din caiet ca scriam oribil. si? nu am scris frumos din cauza gurii maica-mii (pana la urma a abandonat cursa si m-a lasat in plata domnului), am scris frumos atunci cand m-a interesat;
pe de alta parte, sor-mea avea caiete impecabile - si acum nici macar ea nu-ntelege ce scrie.

asa ca relaxeaza-te, ca n-o sa reusesti decat sa-ti faci nervi degeaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Ce discutii interesante!!
Yoga wow pare ca un vis prea frumos!!

Meems - asa sunt eu - ca mamica aceea cu 3 copiii!Nu am mai terminat o propozitie in prezenta copiiilor de nu stiu cand!

Cu concursurile - las pe cls a II-a

Mai fetelebig problem: Ce fac cu A? Il dau la clasa zero sau il las la gradi????Asta daca avem optiune.
El face 6 ani in iulie.
Avantaje la gradi ca poate sa lipseasca plus programul prelungit si pana la 5 pot sa uit de el

Avantaje la scoala : nu va fi nota discordanta intre el si cei care au facut cls zero cand intra in clasa intai.Adik pregatirea de la scoala nu se compara cu gradi - zic eu, dar cine ia clasa zero nu termina pana in a patra cu ei?Adik se formeaza clasa din clasa zero, nu?
Deci teoretic cei care la anul vor avea 7 ani vor intra in clasa 1!

Of, sper ca ati inteles .Astept pareri si opinii pls
Iar 80% din colegii lui pleaca la scoala

Miha cu cine lasi bb sa mergi la yoga?

Ref la dinti - sa va mai spun ca la 6 luni a mea are 5 iesiti si 2 acum au spart?

Mergi la inceput