Colectia de toamna-iarna 2005 (43)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

De obicei in 3 ore le termina dar azi a fost horor
Cand sa merg cu el l-a un sport? Cand sa mai facem engleza, sah acasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

la noi s-a dovedit ca d-na nu era exagerata,a spus sa fie gata tema de 20 de pagini intr-o saptamana-doua. eu la acel moment am vrut sa o sun sa o intreb dar dc David se lupta cu ele,am renuntat.

legat de tabara nu am propuneri si nici obiectii la propunerile voastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Neata,

Atunci, Miri, imi retrag cuvintele despre doamna :)

noi am fost ieri cu Corap si pruncii la Muzeul de istorie, expozitia Fabulosa lume a banilor. Si ce ne-am gandit noi e ca am merge SI la Danes inca o data, la sfarsit de iulie sau inceput de august. Cine mai vrea sa vina cu noi e binevenita. Oricum in tabara oficiala din septembrie mergem. Noi ne-am gandit sa mergem de joi pana duminica, sa plecam de joi cu trenul si sambata sa vina si sotii, sa se cazeze si ei o noapte acolo si sa ne intoarcem duminica cu masinile. Eu voi merge fara Silvia. As aranja in saptamana cu tabara Silviei, care se termina sambata, sa o ia V din tabara si apoi sa vina la Danes impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

4 ore de lectii???

Cristi de obicei isi face temele cu bunica, pana vin eu de la serviciu. La romana o pagina din caietul special (scris/citit), la matematica sau o fisa sau o jumatate de pagina - maxim 30 de socoteli, sa zic. Foarte rezonabil.
Spre seara il mai iau eu la o tura de verificari: dictare 3 propozitii (face parte din tema permanenta), verific matematica, ii mai strecor ceva probleme.
In rest, are prea mult timp si prea multa energie . Eu n-am, asta ma doare .

La Euclid ati fost? La noi in scoala nu s-a facut. Acum am vazut inscrierile pentru cangur. Oare le vor citi subiectele? Altfel n-ar avea nici un rost sa participe, enunturile sunt complicate pe-acolo...

La planuri pentru un viitor mai indepartat decat saptamana viitoare nu ma bag, nu pot promite nimic .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Nu am inscris-o la Euclid, dar i-am dat in aceeasi zi subiectele de tura trecuta. Le-a fluierat in jumatate de ora, mai putin unul, care nu a stiut sa-l faca deloc si la unul a gresit din neatentie, ca de obicei.
EU nu mai insist deloc sa faca ceva dupa scoala. De cand a urcat mercurul doua grade in termometru, ne mai straduim sa mergem sa-l luam pe Stef pe jos, de la gradi. Nu stiu unde e prea cald pt aceasta perioada, la noi sunt maxim 5,5 grade zilnic si soare nu-i. Poate la voi e mai bine.
Ce sport fac cei mici, Maria?

AM fost duminica la opera cu Maria. F tarziu au loc spectacolele la noi, dupa ora 18, nu o mai iau la urmatorul, cu toate ca e combinatie de opera si balet si tare mult i-ar placea. Am auzit ca tin cel putin 3,5h si e e in timpul saptamanii, nu rezista sarcuta. O iau la balet, la sfarsitul lunii. SI ala e de la ora 20, duminica, sa o o duc cu patul la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Si eu i-am dat subiectele de la Euclid, sunt fix pe tiparul si de nivelul testelor de la clasa. le-a facut fara pb. Drept e ca nu stiu cum ar fi fost in conditii de concurs, cum se citesc subiectele etc.

Daa, Ioana, din pacate si la noi baletul incepe la 19 si dureaza pana spre 22 si e intotdeauna miercurea sau joia, niciodata sambata . Au cam rezistat pana la final (care pare a avea intotdeauna marele defect ca e fff palpitant, dar precedat de scene luuungi si adormitoare). Dar ma gandeam sa nu-i mai tin decat pana la pauza.
(biletul de copii e 5 lei, daca as da 100, ca la baletul rusesc, m-as gandi de 10 ori mai bine )

La sport ii duc la taekwon-do. Yep, si pe Ana .
E mai simplu asa decat sa fugim si aici cu Cristi, si la balet cu Ana. Asta am gasit sa se faca intr-o sala rezonabila, cu program ok pentru noi, cu grupe de copii ok...
si-am mai avea ski-ul de weekend, cand nu suntem pe butuci ...
Mai spre vara sper sa reusim sa mergem la inot.

A tot primit Cristi la scoala invitatii la basket, fotbal.. Ar vrea sa incerce, dar nu reusesc deloc sa-mi fac timp .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

anul asta la euclid a fost f simplut. andrei a luat 100, la fel ca multi altii. concursul propriu-zis nu cred ca a durat 20 de minute.
anul trecut a fost o pb mai "evoluata" = ai patru bile-ntr-o traista, 2 albe, 2 negre. Care e nr. minim de bile pe acer tre sa le scoti la intampalre ca sa fii sigur ca ai cel putin o bila din fiecare culoare.

anul asta nimic interesant. pb. din gazeta matematica junior sunt mai haioase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu n-am inscris-o pe Nati la Euclid din mai multe motive: ca nu a dorit, ca nu vreau sa o inscriu in concursuri din clasa I, intai sa invete sa citeasca bine, poate la Canguras oi incse-o, ca anul trecut Silvia a fost dezamagita de concurs ca a fost prea simplu si mai ales pentru ca era unica zi din satamana, duminica, in care puteam si eu sa dorm mai mult de ora 7. Sambata dimineata mergem a inot. E excelent acum pt ca sunt copii putini.

Am fost la dr de familie, a fost tare simpatica, zicea ca mamicile cu 3 copii sunt cele mai relaxate si mai au si zambetul pe buze, hai de la 2 copii in sus de fapt. Cele cu 1 copil sunt cele mai disperate. M-a intrebat care e secretul, i-am zis ca integram bebelusul in viata noastra, i-am povestit cum a fost ieri la Muzeul de istorie...

A zis ca e bine Ami cu greutatea, ca a evoluat f bine, ca la 9 luni daca s-ar fi nascut la 3kg, copilul mediu, ar fi trebuit sa aiba 8250, Ami avea 8100 deci e pe acolo, deci e bine. noah iaca relaxare. Imi place drita asta noua de familie, nu pot sa zic ca m-a sprijinit cu alaptatul dar nici nu m-a descurajat ceea ce e mare lucru.

Adevarul e ca e chiar usor acum, numai daca ma compar cu mama mea. Mi-ar fi si jena sa ma plang. Mi-e de 10 ori mai usor decat ei . Stateam la casa, facea focul in fiecare zi de iarna, scotea cenusa in fiecare dimineata si era cenusa multa si grea, de carbune. La bucatarie avea doar apa rece, isi incalzea pe aragaz ca sa spele vasele. Rufele le spala cu man, cele mari la curatatorie ( asternuturi, prosoape). Pampersi nu existau. Aprovizionarea f f greu, cozi pentru pui, portocale, oua, carne de porc cu pile, va amintiti. ( cei care nu faceati parte din clasa privilegiata). In plus de asta stand cu noi acasa pana la varsta scolara nu ne-a dat la gradinita dar ne-a invatat cantece, poezii, stiam sa citim de la 3 ani, in fiecare dimineata venea la noi in camera si faceam un fel de program de gradinita. Si mai in plus era doar 1 an si 2 luni diferenta intre noi. Tata pleca mereu in delegatii. Ajutor nu avea. Sa mai zic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

apropos de mamicile de mai multi copii, nu stiu daca v-am mai povestit. acum multi ani, eram in parc, ma fugarea Cristi la cei sub 2 ani ai lui de-atunci, cu o prietena in aceeasi situatie, stoarse amandoua. au trecut niste cunostinte cu 4 copii, relaxati toti 6 . si fix asta spuneau, ca si pediatra ta, Lavi: ca la 2 copii e maximul cu greutatile, de la 3 incolo incepe distractia .

Lavi, asa-i, nici nu ne mai dam seama cum ne usureaza viata lumea asta moderna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bianca_mo spune:

Buna seara!
MARIA si altii interesati, Cangurasul e foarte dragut, li se citesc subiectele in clasa I! Am vazut/facut subiectele de clasa I de anul trecut, le gasiti pe site, concursul Cangurul, daca va intereseaza. In rest eu, ca invatatoare, la clasa I alegeam doar 1 concurs la mate, 1 la romana. E vorba si de bani, si de faptul ca ei inca sunt mici si se concentreaza mai greu.
Va citesc, dar nu am timp deloc. Multe salutari si sanatate tuturor!

Mergi la inceput