Colectia de toamna-iarna 2005 (43)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:



oare ce face Adelina? O fi nascut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Lavi, felicitari pentru Silvia!

Sanatate surioarelor! Imi pare rau ca a luat si bebe, dar o sa treaca totul

Vis a vis de copii, ai tu dreptate, mi-a fost greu in primii ani cu ale mele fete cat erau mici, eram in alergatura cadn la una, cand la alta, nu spun ca uneori trebuia sa le iau pe amandoua in brate, iar cand aveam si carutul, era si mai fain...
Ce sa zic, fiecare fata luata separat, n-a pus mari probleme in afara celor obisnuite de bebelus, oricum au fost bebei rezonabili, dar fiind doua s-au acumulat greutatile, si n-am prea avut nici ajutor peste zi, adica doar in trecere din cand in cand cate 1 h (bun si asa) dar nu permanent (si uneori simteam nevoia, recunosc)

Sanatate tuturor copilasilor, cam incepe sezonul virozelor

Asa am patit in ultimii 2 ani, de cand merg fetele la gradinita (cea mare din toamna 2010, cea mica toamna 2011): in fiecare an in jurul lui 1 martie, au fost virusate rau, cu mucisori multi, tuse, febra, stare proasta... basca am luat si eu de la ele... Altminteri in rest, nu au avut decat raceli minore pe parcursul timpului, ei, dar pe 1 martie le loveste
Acum cand ma gandesc ca se apropie din nou 1 martie.... sper sa scapam totusi... vom vedea

Pupici tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

legat de citit tocmai voiam sa pun pe fb un filmulet cu David la prima citire din "micul print" . nu l-a dat pe spate, de abia a citit un capitol si a vrut sa se opreasca.eu nu l-am citit cand eram copil/adolescent/adult, doar fragmente la orele de franceza. acum astept sa mi-l citeasca David.
in rest nimic nou , fi-miu asteapta tot timpul wk sa nu mai aiba scoala, unele materii il plictisesc si altele il sperie ca nu face fata ( exemplu: sport, abilitati practice si desen).
cunosterea mediului ar fi draguta dc nu ar trebui sa decupeze ( greu cu foarfeca), ramane de placere muzica, cred eu ca si engleza, am vazut mai putine fise, am inteles ca isi pun intrebari intre ei,si ii place asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Monicabo, asa e, imi amintesc cand erau fetele mici perioada asta, in jur de 1 martie, cand se incalzeste si se inmultesc virusii era cea mai neargra din an dpdv viroze. Uitasem de o vreme, de cand au crescut fetele. Dar acu sunt back in business cu micuta .
Lasa, chiar daca tie ti-a fost greu cand erau mici, aum e frumos de fete, se joaca amandoua aceleasi jocuri si or fi mereu cam in aceeasi etapa. Eu am o sora cu 1 an si 2 luni mai mica, i-a fost f greu mamei in primii 3 ani dar apoi a fost excelent pt toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Nu i-am dat Olynth pina la urma. Am dopat niste homeopatice, inca o baie cu aburi si uita c-am trecut noaptea. O tin azi acasa, dar miine sper sa o pot trimite la scoala.

Da steroizi te desfunda imediat dar sint big no-no. Si e enervant ca medicii nu iti spun despre ce e vorba. Noi am ajuns la urgenta acum vreo o luna -doua, la insistenta barbata-miului, pt. ca Smaranda s-a trezit si tusea asa de tare ca se ineca. Iar el s-a panicat. Fireste ca la urgenta au sugerat in cele din urma un inhalant cu steroizi pe care eu l-amr refuzat doar pt. ca am prietene cu copii cu astma si mi-au spus ce este. Altfel, ca o proasta, as fi spus daaa, sigur. Dar am avut si suportul asistentei care in mod foaaarte voalat mi-a sugerat ca daca eu cred ca nu e nevoie, sa nu-i dau.

Hai va pup.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Neata

Va dau o cafea cu lapte

Multu de sfaturile pt scoala, cred ca asta o sa facem

Sma - noi mai folosim oftamezon.Aerosolii sunt iarasi f buni, facuti cu ser fiziologic

Ieri a stat si V acasa, l-a durut gatul i-am dat paracetamol .Azi s-a dus la sc. a zis ca nu il mai doare.Aseara i-am facut aerosoli cu ser.

Ma sperie cat e de serios si constiincios, se imbraca singur, isi ia hainele de pe umeras si vrea sa fie f independent.Se supara f tare cand il mai cert, trebuie sa ma dezvat de asta .Dupa varsta de 7 ani s-a schimbat vazand cu ochii

Voi ii certati?

Noki, Xandra- mai scrieti si pe aici!

Felicitari olimpicei



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns proadelina spune:

In sfarsit dau si eu un semn de viata!
Pe 01.02.2013 la ora 01:50 (la 41 de saptamani) s-a nascut natural surioara lui Albert, Lavinia-Amanda, mare de 53 cm si 4010 g. Suntem bine, sanatose, ne-am externat pe 04.02.2013. Ce sa mai spun? S-a invatat repede in brate, papa doar la san, Albert o iubeste si nu s-ar dezlipi de ea. A fost si un picut gelos, dar i-a trecut, cel putin asa cred eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

bravo Adelina, felicitari, sa va traiasca!
Ce nume frumos!

Asteptam, bineinteles, povestea nasterii poze in contul comun! A fost mare galuscuta!
Si bravo pentru laptic!
Uite, gasca de gravide din 2012 toate am reusit sa nastem natural si alaptam inca cu drag si spor!

Ami a avut 39.2 aseara si azi noapte. Acum i-a mai scazut. Greu ca nu accepta siropelele antitermice.

Corticoizii eu i-as tine pentru ultima instanta, cand chiar n-ai incotro. Nu stiu de ce unii medici ii recomanda la cele mai usoare simptome. Probabil pt ca efectul lor e rapid si eficient, dar fac abstractie de consecintele pe termen lung.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Felicitari Adelina pentru bb Lavinia Amanda!
Sa va traiasca, sa fie sanatoasa si sa va aduca numai bucurii!

Lavi, sanatate multa fetelor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Felicitari, Adelina! Sa va traiasca micuta si sa fiti sanatosi toti patru!

Va trimit in mailul comun o carte super!

Mergi la inceput