Colectia de toamna-iarna 2005 (43)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Monicabo, bine ai venit in colectie!

Nu ma mira ca porti un dialog cu Lavi, semanati un pic din cate mi se pare, adica pe scara extroversiei sunteti cam in acelasi punct :)

Lavi, eu ti-am zis ca Ami e in trend cu cele mai noi tendinte alimentare : e bebe paleo, (carne, ou si legume da, cereale, fructe, lactate de la alte specii ba) Emilia la fel, de altfel.

Bravo pt final touch, ai scapat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_80

Monicabo, bine ai venit in colectie!

Nu ma mira ca porti un dialog cu Lavi, semanati un pic din cate mi se pare, adica pe scara extroversiei sunteti cam in acelasi punct :)

Lavi, eu ti-am zis ca Ami e in trend cu cele mai noi tendinte alimentare : e bebe paleo, (carne, ou si legume da, cereale, fructe, lactate de la alte specii ba) Emilia la fel, de altfel.

Bravo pt final touch, ai scapat.






Mihaela, multumesc frumos si tie de primire!
Am intrat peste voi, pt ca mie mi s-a desfiintat grupul de mamici aferent fetitei mele mai mari, si mai simteam nevoia de comunicare cu mamici de copii de varsta asemenatoare... chiar daca ai vostri sunt un pic mai mari, zic si eu ca acum nu se mai cunoaste asa tare diferenta.
De aici din grup o cunosteam pe Lavi de pe la alte diverse subiecte si pe Ilenutza, de la grupul de mamici de iulie 2007 (cu Andrei)
Va admir chiar, ca ati reusit sa plastrati legaturile de atatia ani
Mai rar asa ceva, de obicei grupul "explodeaza" in perioada de sarcina si de primul an de bebeluseala, dupa care cam dispare in neant cand copiii cresc. Sunt sunt atatea subiecte interesante si in aceasta perioada, ohoho...

Bafta cu intarcatul, sa decurga cat mai usor! Nu am experienta cu treaba asta, ca ambele fete au terminat cu alaptatul la 9 luni de la nastere, si a decurs totul de la sine, fara eforturi...

Imi face placere sa va cunosc usor-usor pe fiecare si sa mai scriu din cand in cand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

ai fost tare simpatica, Mihaela, cu paleo baby! Nici nu stiam despre ce e vorba, am google-it si am aflat. Silvia e anti-paleo, ar trai numai cu cereale, lapte si iaurt daca s-ar putea.

Eu sunt extrovertita tare, cunosc. Gradul meu de extroversie e destul de mare, sper sa nu se simta jignita Monica de comparatia cu mine :)

Monicabo, asa e, gospodaria ne mananca nervii. Eu sunt foarte incantata de noua membra a familiei, masina de spalat vase, chiar ma simt vinovata, mi se pare ca nu-mi mai fac datoria. Dar am mai mult timp pt alte treburi gospodaresti. Probabil n-o sa ma tina mult.

Si asa simt si eu, munca intelectuala de la servici " face toti banii" ca sa zic asa. Si sentimentul ca faci ceva util societatii, nu numai familiei tale.

Silvia de la 9 ani si jumatate vine singura acasa, isi incalzea mancarea la microunde ( acum nu mai e cazul ca i-o dau eu) si apoi se apuca de lectii. A fost alegerea ei, nu mai voia nicicum la after. Am avut emotii la inceput mai ales cu traversatul si sincer mai am si acum dar asta este, trebuie sa ne obisnuim sa le dam drumul.

corap ce se ascunde in the royal bump? It's a boy or a girl?
Pentru cele care ati deschis televizoarele mai tarziu , poate nu stiti dar in vremea gravizelii Cora ne-a ghicit cam la toate sexul copilului. Nu stiu daca a ratat la vreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Ola

Corapino - LMA in tandem cum ati sarbatorit

Camelia si eu ma gandeam cum mai stati cu treaba aia

I e de groaza , a luat-o din loc, plange cand nu i se da jucaria - nu a ei ci a LOR, cand o ia putgin oboseala si i se rupe filmul ma termina pana adoarme

Vreau sa zic ca dupa ce a fost forumul inchis vreo 2 zile fetele de piersicutzele lui I s-au mutat pe FB si acolo au ramas!Imi pare rau ca era super cand scriau toate pe DC, acum e o cetuiala non stop pe FB fara cap si coada.

Si imi place pe DC ca exista arhiva si poti sa vezi ce mai faceai tu acum cativa ani.asa am dat peste o postare de a mea de acum cativa ani si nici nu m-am recunoscut in ceea ce scriam

apropo de bone 0 fata de la colectia lui I a dat peste o bona care mintea infiorator, ii manca mancarea copilului si isi facea baie la ea acasa, HOROR, si isi pusese camere si vedea tot ce mintea cretina aia.A dat-o afara o sapt dupa ce a lasat-o singura cu bebeu.



Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ami si-a revenit cu mancarea! A mancat azi chiar bine, cred ca azi e pe plus cu greutatea. Doamne ajuta pt ca a scazut vreo 250 g cu viroza asta. Ca si avea de unde .

Ilenuta, asa e, si eu apreciez arhiva, am citit si eu din urma si e f simpatic sa citesti de acum cativa ani. Imi pare rau ca au plecat piersicutele tale de pe forum.

Deci Irinuca a luat-o si ea la picior, bravo ei! ami acum chitaie prin hol.

Pe asta cu baia am mai citit-o pe forum, era una care isi aducea si sotul sa faca baie la familia unde lucra, ca sa faca economie de apa acasa. Alta bona de pe forum isi invita prietenele la o cafea, din cafeaua gazdei, bineinteles.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Aruncati cu pietre dar mie mi se pare normal ca bona care sta cu copilul meu sa manance impreuna cu el din mancarea mea, cred ca e aiurea sa vina cu pachetelul. Nu e ok daca sta doar cateva ore, dar dc o lasi 8-9 ore poa sa treaca pe la frigiderul meu.
Bonul meu nu a facut asa, nu vi-l pot recomanda ca in marea parte a timpului sta la tara .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Miri, cred ca se refera la faptul ca bona ii manca mancarea copilului, nu neaparat ca manca din frigider. SI mie mi se par normal sa-i dai de mancare, atata timp cat sta o gramada la tine.

Maria mea mananca foarte multe litere la scris. Nu stiu ce are. Adica sunt constienta ca nu e atenta, sper sa se remedieze in timp. Sau poate am eu pretentii prea mari?! Nu ar fi prima data.
Ieri au dat evaluare la romana si m-am uitat si eu pe lucrare. Invatatoarea nu a fost deloc atenta, avea o gramada de greseli si totusi i-a pus -FB, cu toate ca nu-l merita. Stiu ca ii este draga Maria, dar nu as vrea sa o favorizeze, ca nu mai stiu care e valoarea ei. Am rugat mandra sa se duca la ea sa-i spuna astazi, ca am observat ca nu e corectata ok si ca nu merita calificativul, G a sarit in sus ca nu e bine, ca se simte doamna ofensata. Sunt curioasa ce a facut Maria, pana la urma. Voi ce parere aveti?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Mie mi se pare mai ok sa ii spui tu d-mnei ca ai observat ca a fost exagerat de permisiva la notare cu Maria.In nici un caz sa o pui sa schimbe nota de pe lucrare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Lavi, bine ca si-a revenit Ami! ISi va reveni ea si cu greutatea, daca i-a revenit pofta de mancare!

Ilenutza, asa si mie imi place mai mult DC-ul. Asa am patit cu fetele de la strumfi, s-au dus toate pe fb, si pur si simplu nu puteam tine pasul cu ele, se vorbea non-stop, daca lasa acum FB-ul si intram peste 1 ora, pierdeam firul. Nu m-am descurcat, si scriam si eu din an in paste, pana m-au dat afara din grup pt lipsa de activitate Oricum, probabil am imbatranit si eu (inainte de vreme ) dar nu m-a "prins" deloc febra FB-ului, care e acum la mare moda. Eu am ramas cu forumuri, messenger, mail, ca modalitati de dialog online.

Miri, sunt de acord cu mancarea pt bona, dar sa fie stabilit dinainte, uite poti lua aia, aia, aia... nu asa din mancarea gatita special pt copil, ce Dzeu (daca copilul e mic si nu mananca inca din mancarea pt toata familia). Si oricum sa nu minta si sa nu insele. Daca i se pare ceva ca nu-i in regula, sa discute cu familia, nu sa ia ea masuri de la sine putere.
Miri, tu ai avut bon, nu bona?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Ola

da da , manca mancarea pe care trebuia sa o de ala copil, care in speta are 7 luni si papa dim. para numai ca o papa bona si lui ii dadea lapte

V are 134 si 24 de kg.i-am cantarit azi rucsacul- 3300

Bambina 7500 la 7 luni si 72 cm

A a scapat de masuratori fiind in deplasare la bunici

Si la noi in clasa au numai fb toti pana acum, sunt curioasa cati or sa ia premiul intai!

Moni da esti tare old fashion

puuup

Mergi la inceput