Colectia de toamna-iarna 2005 (43)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

La Multi Ani Silviucai! Mai, Lavi, ce fata mare ai!

La Multi ANi Corapino! SI sotului tau! Sa aveti o zi minunata!

Vreau sa vina primavara, am intrat in depresie cu vremea asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

multumesc
si la multi ani, bic!
si, bineinteles, la multi ani, Silvia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Multumesc tuturor pentru urari!

eu sunt incantata de vremea de afara, arata a primavara si in general iarna asta a fost destul de usoara, fara nametii, viscolele si gerurile de anul tut. Zic multumesc lui Doamne Doamne pentru ca altfel nu stiu cum m-as fi descurcat cu caruciorul in drumurile mele zilnice.

Azi am vazut doua femei intre 2 varste, poate bone, cu doi copilasi pe strada, vorbeau intre ele si fumau, m-a apucat asa un dezgust...
Ma apuca groaza ce bona voi gasi eu pentru Amisor sau ce alta solutie. As putea sa o dau la cresa, cresa din cartier de la noi e chiar Ok, femei foarte de treaba acolo dar ce fac cu ea cand se va imbolnavi?! Of, of.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

La multi ani, Bic!

La multi ani, Silvia!

La multi ani, Cora si Gabi!

Miri, felicitari lui David!

apropo de cresa - am sunat si eu sa vad ce se mai intampla si mi-au spus ca cel mai devreme din septembrie mi-ar putea da un loc. la scoala au facut in sfarsit after-school dar n-au mai pus si autobuz sa-i aduca acasa la 4, si cum scoala e departe, e aiurea...

lavi, poate gasesti pe cineva ok, mai, fii optimista. fumatul clar e big no-no de la inceput si le mai vezi tu si pe celelalte.

eu pe sus-numita emilia o s-o intarc in martie, (probabil cu forta) pt ca exagereaza cu chinuitul. i-as mai da inca mult timp daca m-ar lasa sa dorm cat de cat noaptea, fara trezit din 20 in 20 de min, ca in ultimele 3 nopti, fara muscat si ciupit si tot restul. si-a facut-o cu mana ei, ce sa zic. lavi, sunt mai relaxata deoarece mi-a disparut latura de martir :) si mai am grija si de mine un pic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

La multi ani, Bic!!!

La multi ani Silvia!

La multi ani Cora si Gabi!!

Ce frumos povestiti voi de beblaci!

Daria a fost si ea atinsa de viroza! Acum e bine, doar tusea ce ne mao deranjeaza.

Sanatate maxima bolnaviorilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

La Multi Ani pentru Silvia!! iertare pentru intarziere
Lavi, sa va traiasca si sa va aduca multe, multe bucurii!

Pentru Bic si Corap am lasat urari pe fb, dar le doresc si aici multa fericire!

Pe noi ne-a atins virusul pescuit de Rianna, asa ca am cam zacut cu totii in weekend; ne-am revenit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Fetelor

acum avem mesterii in casa pentru " tbe final touch" zugravitul unde au reparat la usa cea noua si in baie. Aleluia. Se termina santierul

Camelia apropo de bebelaci spor la

Meems, deci viroza e peste tot. Si la noi e pe duca deja.

Mihaela, vrei sa zici ca ti-a mai disparut din aura. .
Te inteleg ca vrei sa o intarci daca te chinuie asa. Va fi marisoara, 9 luni. Eu am noroc ca nu ma musca decat rar si cu zagariatul cand a vazut ca o impiedic, a renuntat.
Dar in legatura cu mancatul, am clar impresia ca nu vrea. Nu vrea si punct. E foarte categorica. Unele chestii le vrea, cum ar fi carnea, la altele: fructe, iaurt, branza de vaca te fuza din start.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Neata!
Felicitari pt proaspata mamica!
Sa cresteti mari si sa fiti sanatosi!

Lavi02, tu cand planuiesti sa te intorci la serviciu?
Vroiam sa te intreb si cu fetele mari, cum te organizezi cu scoala, cu programul, vor merge la afterschool?
Ca asta e partea nasoala si la noi, cu clasa pregatitoare, ma termina programul asta pana la 11-12 si faptul ca nu exista program prelungit si in scoala (cum era in gradinite). Eu lucrez (ca mai toata lumea) si n-am pe nimeni permanent disponibil la ora aia, de aia te intreb...

Cu partea cu cresa nu stiu ce sa zic, noi am sarit, de la 3 ani, la etapa "gradi". Eu am avut CIC lung, 3 ani jumatate (la 2 copii cu mai putin de 2 ani diferenta inte ei), pe urma am mai stat inca 1 an, dar acum gata, chiar nu pot sa ma las de serviciu de tot...

Mi-a fost si mie teama pe bone, am preferat sa stau eu, mi-a facut placere (cu toate ca a fost si foooooarte obositor, e mai relaxant la munca decat a fost atunci), dar nu stii peste cine nimeresti. Insa sunt si bone ff ok, le mai vedeam in parc, diminetile cu copiii, si se purtau ok, pe unele le stiam de 3-4 ani, de cand era copiii bebelusi, si acum au 6 ani... Sunt si bone care doar stau pe banci si isi barfesc angajatorii. Deci depinde de persoana pana la urma, de caracterul omului.
Cresa, daca stii ca e ok, atunci du-o, si da, tb sa ai pe cineva de rezerva pt imbolnaviri (sa fie cat mai rare!)

Multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Monicabo, asa e, e aiurea programul asta pana la 11.45.
Intentionez sa ma intorc la servici de la 1 noiembrie. Am mai mare stima de sine cand si castig bani, nu numai ii cheltui pe ai sotului, ca acum.. Adevarul e ca ne-am descurca numai din salariul sotului, ne-ar ajunge si pentru vacante, dar nu ma simt eu bine sa stau acasa, am impresia ca o sa-mi pierd locul de munca. Desi rational stiu ca nu e asa, pana nu de mult in fiecare noapte ma visam la servici. E vorba mai mult de stima de sine, de a ma simti eu in forma.

Pe Natalia, care acum e clasa I, la anul viitor scolar va fi a II-a, o voi da la afterschool. Nu vreau sa implic bona si cu Nati, jobul cu ambele e Ok pt mine dar prea greu pt o bona. Silvia e clasa a V-a acum, va fi a VI-a, dar ea incepand dintr-a patra nu mai vrea la after school, merge si vine singura de la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Lavi, asa gandesc si eu vis a vis de partea cu serviciul, imi da o alta stare de spirit, altceva decat roboteala prin casa. Ca asta mi-a fost mie partea cea mai obositoare si mai neplacuta din CIC-ul meu prelungit. Ca pe langa copii, cu care oricum era si obositor, dar era si placut - jocuri, iesiri in parc, pe vreme buna si de 2 ori/zi, desenat, colorat (ce puteau ele pe la 2-3 ani al vremea aia), partea de bebeluseala de dinainte inainte - totul era ok si placut, dar in afara de asta, aveam smotru la greu de n ori pe zi (curatat prin bucatarie, maturat/aspirat prin casa, spalat o tona de vase dupa fiecare masa) - e asta ma scotea din sarite, parca eram un robot din ala care merge continuu si functioneaza in gol (nu se cunoaste nimic pe termen lung, termen lung insemnand 3-4 ore).
Si nu stiu, asociez statul acasa (adica sa fii casnica) cu smotrul continuu
Asa, chiar daca mai faci si smotruiala, macar munca de serviciu, stii ca depui si o munca intectuala, iese ceva de pe urma ta (vorbesc de cazurile fericite in care iti place ceea ce faci). Pe urma stii ca urmeaza programul cu copiii.. Si atunci vii parca cu un alt tonus acasa, dupa masa decat dupa o dimineata in care ai facut tot treburi casnice.

Se descurca Silvia de la 10 ani cu venitul/dusul singura la scoala? Banuiesc ca la inceput ati avut emotii...


Mergi la inceput