Colectia de toamna-iarna 2005 (43)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Da, vacanta e 8-12 aprilie.ca zile lucratoare.

Si la Nati, initial se bateau cu D-ul, acum s-au raliat cu D-ul si se bat cu C-ul
asta baietii, care sunt si majoritari. Fetitele stau in clasa si se joaca cu papusele.

Ami nu mai are febra deloc in schimb a luat -o Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Meems, multumim de intrebare, inca nu-s edificata Pe Maria iar o durea gatul dimineata. STef sper sa fie ok. Sanatate multa Riannei! Cat despre bunicul drag, of, cat de bine te inteleg

Maria, iaca la aglomeratie nu m-am gandit, asa ca-i voi transmite si doamnei sa taie de pe lista excursiile la diferite obiective EU am propus excursie la Teatrul National, proaspat renovat, banuiesc ca acolo nu se prea inghesuie lumea Dar mai stii...

Ce-am mai propus eu: bricolat diverse chestii din obiecte reciclabile; intalnire cu un medic nutritionist - care sa le explice importanta alimentatie sanatoase - eu am un pitic cu asa ceva, iar Maria imi tot povesteste cum toata lumea, mai putin ea, mananca cornuri cu cioco si diverse dulciuri la gustare.Invatatoarea a mai propus sa planteze flori in curtea scolii (depinde si de vreme), diverse concursuri in clasa.

Ieri au facut echipe, ca sa rezolve rebusuri - doamna a fost f placut impresionata de cate cunostinte au copiii, in-afara de ce studiaza strict la scoala. SI mie mi se par excelente pentru pus mintea la treaba si testat/dobandit cunostinte.

Voi ce idei mai aveti pt saptamana respectiva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Lavi, sa scapati cu bine de virusi!

Ioana, excelente ideile cu materialele reciclabile si cu rebusurile .
Noi vom avea in program o zi de jocuri si concursuri (o sa propun rebus si sudoku aici), o zi de ...... talente, in care fiecare copil sa arate ce doreste (posibil desfasurata in parc/alta locatie), o zi de excursie, iar ultima va fi dimineata distractiva, cu pizza si muzica.
Idee - ce am prins de la gradinita: la noi pompierii au programe educative foarte bune, pot veni ei la clasa sau deplasare la sediul lor. Idem cei de la crucea rosie. Fac demonstratii cu echipament iar copiii invata lucruri vitale.

ups, si al meu are croissanti cu cioco la scoala destul de des. sunt disperata ca nu mananca nimic, vine cu senvisuri neatinse, biscuiti/altceva n-au succes, fructe nici atat... ma bucur sa manance ceva, orice, aschiuta mea . Acasa insa e destul de ok, daca stai de capul lui cu mancarea... .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Nati a fost anul trecut in vizita la pompieri in sapatamana altfel, le-a placut f f mult copiilor, le-au aratat cum se folosesc masinile de pompieri, le-au aratat masini vechi..l le-a recunoscut Nati cand am fost la expozitia cu jucarii vechi, deci le-a timut minte un an.

Ei au fost la pompieri pt ca au avut pile, o fosta educatoare din gradinita , fiica directoarei, e acum psiholog la pompieri. A ei a fost ideea. Dar poate merge si fara pile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia

ups, si al meu are croissanti cu cioco la scoala destul de des. sunt disperata ca nu mananca nimic, vine cu senvisuri neatinse, biscuiti/altceva n-au succes, fructe nici atat... ma bucur sa manance ceva, orice, aschiuta mea . Acasa insa e destul de ok, daca stai de capul lui cu mancarea... .


same here - ca nu mananca nic dimineata si nu ma indur sa-l las fara nimic de mancare pana la unu. asa ca la scoala are, de obicei, croasanti & co, caise uscate etc. pe sandw. nu pune gura (am incercat si varianta soft: jumatate de sandw., dar tot nu tine figura (v-am spus ca a putrezit juma de sandw. in ghiozdanul lui in vacanta de iarna). so, asta-i viata, ce sa fac? ca no way sa ma trezesc cu noaptea-n cap sa-i fac paste sau mai stiu eu ce i-ar conveni lui sa manance...

faza zilei de ieri:
se duce G sa-si faca buletin; isi ia o zi de concediu, se duce in n locuri sa plateasca taxe, sa-si ia timbru, ajunge la ghiseu si vede ca se uita ala de la evid populatiei cam lung la el. ma rog, ignora, completeaza niste foi, i le duce aluia si asta-i zice: va rog sa va asezati pentru poza. la care barbat-mio era sa cada din picioare (ca uitase ca tre sa-i faca poza) si era "ca in concediu" - neras, in tricou sunt curioasa cum o s-arate 10 ani de-acu-nainte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Hello, hello!

Felicitari, Adelina! F frumos numele bebelusei!

Maria, multumesc!


Meems, condoleante! Si sanatate multa Riannei.

Lavi, of. sper sa nu treceti de la cel mai mic la cel mai mare cu befra asta.

La noi n-a fost eruptie dentara, ci rozeola. Maya a avut fix la fel (febra 3 zile, cand se termina febra apare eruptia, etc) la aprox aceeasi varsta. Bine c-am scapat si de asta. Din pacate cat a fost bolnava n-a vrut decat san, iar acum a ramas setata asa, m-a innebunit.

Maria, n-ar merge la Cristi un complex de B-uri cu B12 inclus, sa-i faca pofta de mancare?

Miri- si Maya a fost obesdata de Angry Birds, acum i-a mai trecut.

Va pup, fug la invatat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ami s-a luat dupa Emi. Mi-a tras si ea o muscatura de zile mari cu dintisorii ei cei noi.
Nici ea de cand cu raceala nu mai mananca fructe ( nici proaspete nici la borcanas), iaurt, cereale, branzica, biscuiti organici de bebelusi ( nu vreau sa-mi amintesc cat am dat pe ei). Mai vrea doar san, rondele de orez dar nu in exces si ceva mancarica la pranz ( mare minune).

Nati mananca la scoala sandwich-uri eventual si mar. Unul din preferatele ei e sandwich cu somon afumat, doar paine cu somon, atat

Silvia isi ia cate un pachetel de biscuiti BelVita dintr-o cutie mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Pai eu mizez pe faptul ca mai asculta de altcineva din-afara familiei, ca e bine sa mananci sanatos


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

corect!

sa nu va spun cu ce idei a venit Cristi de la optionalul lor, educatie pentru sanatate... il bateam eu la cap de 1001 ori cu una-alta degeaba, dar cand le-a spus Doamna, nu numai ca s-a executat, dar ne-a organizat si pe noi de nu ne-am vazut . ultima faza a fost alinierea prosoapelor in baie. si nu, nu le-a pus pe podea, ca de obicei.
sper sa-l tina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Figura Gabi! Stai linistita, si Virgil a aparut intr-un buletin sau pasaport nebarbierit si cu un hanorac cu gluga pe el.

Mergi la inceput