buna

buna | Autor: RamonaD

Link direct la acest mesaj

N-am mai scris de ceva timp aici,desi am cont din 2007-lipsa timpului,desi deseori intru,citesc si ies. Anul trecut in iulie am primit confirmarea ca piticul meu,Danut,care are acum 3 ani si 4 luni are TSA(tulburare de spectru autist) si ADHD. Mi-as dori...daca sunt parinti aici care se confrunta cu asta ...sa facem schimb de pareri...orice informatie mi-e necesara.Sunt membra a asociatiei APCA Galati...am inceput incet-incet si terapia ABA...este greu.Va rog,raspundeti-mi...cine doreste sa faca schimb de experienta si idei cu mine...ma intereseaza tot in lupta asta.Danut e un baietel vesel,istet,iubitor,foarte energic (nu sta o clipa locului)...nu vorbeste si din pacate are stereotipii. Intrati pe pagina mea de FB la Ramona Zabava si-l puteti vedea...O seara frumoasa,numai bine!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Sunt mamici care te pot ajuta la modul cel mai serios. Eu nu ma prea pricep insa iti recomand (sper sa nu gresesc dar daca gresesc mea culpa e pt ca nu ma pricep) sa iei legatura cu Chuny sau Ana Stroe.
Info rapid:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=175661&whichpage=20

Va doresc mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Buna Ramona, bine ai venit!

uite, aici e forumul copiilor speciali, sigur sunt multe topice de lecturat:
http://forum.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=80&nm=Copii-cu-nevoi-speciale

Fiu'meu are 13 ani, e diagnosticat tot cu tulburare autistica nespecifica de la trei ani si jumatate; tot ca Danut, nu vorbea la 3 ani, n-a vorbit decit dupa patru ani, dupa terapia ABA (a urmat aproape trei ani de terapie); apoi a recuperat in salturi; la scoala a avut mereu shadow/profesor suplimentar, pentru el si inca un copil, pina a terminat scoala primara, la sfirsitul clasei a sasea.

acum e la scoala secundara ( clasa a saptea, cum ar veni in Romania) si e primul an singur, fara acompaniament, in scoala privata, unde a intrat cu examen de admitere (de genul examenului de admitere din liceu de la noi), e tot asa nabadaios, cu caracter puternic, vesel, istet si..frumos:)), suntem recunoscatori sortii pentru cum a evoluat!

Din ce scrii de Danut, imi aduce aminte de fiu'meu la virsta respectiva, si sint sigura ca va fi bine pentru voi!

E Mihaela770 si ea mama unui nazdravan cu acelasi diagnostic si e in Romania, poate cu ea poti face mai mult schimb de informatii,
mai e topicul fetelor cu copii cu deficit de atentie, tot aici la psy, sa le citesti si pe ele!

Ce poti face pentru fiul tau e sa-l duci la cit de multe sporturi posibile, cum creste, pe rind: are contact cu alti copii, consuma energie, creste frumos, cind va fi mai mare prin sport il poti socializa cu alti copii; fiu'meu a inceput cu inot, patinaj, acum, cu exceptia tenisului de cimp (nu l-am dus la club, a invatat cu ta'su), le-a practicat pe toate. vine rupt de oboseala dupa o zi de balaceala in piscina si un tenis vara, ski si patinaj iarna, nu mai are timp de stat pe electronice. A mers mult si la kung-fu, si desi a fost bullied de multe ori la scoala, antrenorul de acolo l-a invatat sa-si recistige increderea in el treptat, acum nu-l mai intimideaza ceilalti.

ce face foarte bine copiilor nostri inca e prezenta unui animalut de casa, daca va permiteti, ii va suplini de multe ori prietenii, cind creste

va tin pumnii!!

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaD spune:

Va multumesc frumos pentru raspunsuri,Marius,Ana! Ana,citind despre baietelul tau m-am umplut de speranta,de altfel asta simt ori de cate ori aud de un caz fericit...Deocamdata simt disperarea de inceput,absenta limbajului ma omoara,cand vrea ceva se foloseste de mine,cu mana mea imi cere,ma duce,ma ridica,ma impinge.Va pup,intru sa citesc pe link-urile trimise,,numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Of Ramona, ti-am vazut poza pe facebook. Ai un copil tare frumusel. Tot ce pot sa-ti spun acum, este ca ai nevoie de foarte multa putere si rabdare sa lupti pt copilul tau. Si sa nu-ti pierzi speranta!
Uite, noi scriem aici pe forum orice problema avem cu copiii si ne consultam si invatam una de la alta.
La 3 ani fetita mea spunea doar cuvinte fara sa lege nici un fel de propozitie sau recita reclame sau fragmente de povesti. Cu tratament si terapie a inceput sa se recupereze. Acum are 7 ani si jumatate si ne luptam cu clasa 1 din greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

RamonaD,te rog,spune concret ce vrei sa afli....si eu am un baiat de 9 ani si 4 luni,diagnosticat cu autism,un nazdravan de altfel cum zice Ana,insa noi n-am fost atat de norocosi,in ceea ce priveste vorbirea(dar acum pt mine,la acest moment e cel mai neinsemnat lucru)...
intreaba si eu/noi iti vom raspunde!
Multa putere si rabdare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaD spune:

Iti multumesc,Oana! Danut spune putine cuvinte...foarte rar,mai mult vocalizeaza.Nimic cu sens...nimic! Mihaela...ce sa zic...concret vreau sa vorbim despre ei,sa schimbam pareri,sfaturi in ceea ce priveste tratamentul,ce vi s-a parut voua ca-i face mai atenti (ca tratament)...ma intereseaza orice puteti si vreti voi,mamicile si ma poate ajuta in vreun fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaib spune:

Eu i-am dat fetitei mele un medicament care din pacate nu se mai produce si pe care il procuram din Germania. Se numea Risatarun. A avut un efect miraculos, ami ales pe partea de vorbire. In rest, Encephabol, mentat, Rsipen, Tanakan si piracetam. Nu toate odata ci alternativ.
Terapie o data sau de 2 ori pe saptamina.
Acum ia Medikinet si rispen. E clasa 1 si ne descurcam destul de greu la scoala, mai ales cu matematica dar cel mai greu cu doamna invatatoare. Dar a invatat sa citeasca si desi urat a invatat sa si scrie.
Noi vrem si putem sa ne impartasim toate experientele noastre cu tine, tu doar intreaba si ai sa vezi. Poti sa ne spui ce probleme intampini tu (concret si punctual) cu baietelul tau si noi iti putem povesti ce am facut cu copiii nostrii la vremea respectiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaD spune:

Oana,acum ii dau Code Liver Oil de la Secom si parca mi se pare ca este putin mai atent.Avem probleme cu stereotipiile-invarte orice obiect ii pica-n mana si are o mare pasiune ptr. orice are forma be bat (bats)-scuza-ma ca nu am instalat programul cu diacritice,dar vreau sa intelegi la ce ma refer-deci bete,pixuri,creioane...orice dee forma asta.Si daca pune mana incepe sa le invarta;daca i le iau face crize,sare,isi da cu palmele-n cap,tipa...greu il calmez.Asta ma deranjeaza cel mai mult-stereotipiile.Mai mult chiar decat absenta limbajului.Terapie facem zilnic-eu sunt terapeut pentru ca nu-mi permit deocamdata sa aduc pe nimeni,si am o coordonatoare care este psihoterapeut si logoped,dar cu noi face strict coordonare ABA care vine la noi o data pe saptamana,lunea.M-ar interesa mult medicamentul ala Risatarun;am mai citit pe net si am vazut ca multi parinti il lauda.I-am dat mentat o luna si sincer n-am vazut nicio schimbare;era chiar agitat.Presupun ca trebuia sa i-l fi da concomitent cu ceva de linistire...nu stiu.Pup,sanatate multa si succes la scoala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Ramona, fiu'meu alinia masinile...si mai tirziu creioanele pe masa. si le privea oarecum dintr-un unghi apoi; asta dupa ce mai intii, pe la 2-3 ani (ca eu asa m-am prins ca-i o problema), urca si cobora la nesfirsit scari, unde le gasea.
e un mod de autostimulare de care au nevoie, toata viata, intr-un fel sau altul va exista un stereotip pentru ei; mai tirziu i-am explicat ca e un comportament ce trezeste suspiciuni in jur, si e bine sa faca eforturi sa renunte.
Cind il vezi ca face asta, in loc sa-l opresti, cauta ceva mai interesant, sa-i oferi ceva ce-l scoate din activitatea cu invirtitul crioanelor. in loc sa iei creioanele il iei pe el de acolo...

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaD spune:

Multumesc,Ana pentru tot ce mi-ai povestit.Baietelul tau vorbeste acum cursiv? Cum a evoluat( stiu ca are 13 ani)...spune-mi,te rog,cum se comporta el acum? Ce stie si ce nu...O sa caut sa vad daca ai album aici...poate-l vad si eu! :)

Mergi la inceput