buna

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Ramona da, vorbeste franceza, ca limba materna pentru el, gindeste in franceza, romana vorbeste bine dar nu scrie, si engleza la nivel de strada, adica se descurca la scoala intr-o grupa de anglofoni cam jumatate din ea, in vacante, si sa-si ia notele bunicele.

La trei ani spunea doar `fufu` cind vroia apa. pentru restul se trrintea jos, si facea crize.
intre patru si sase ani am facut tot felul de terapii, intensiv, a inceput sa puna degetul pe imaginile cu obiecte, apoi sa le numeasca, sa trecem la fraze scurte (echolalie la greu in perioada respectiva, gen tudor vrea apa in loc de da-mi apa, sau vrei jucaria, in loc de vreau, etc).
la sase ani vorbea simplu, treptat a inceput sa dezvolte, am citit impreuna, avem o biblioteca de desene foarte mare, i-am pus jocuri pe calculator educative, tot pentru invatarea vorbirii, am profitat mereu si m-am folosit de ceea ce-l atragea, sa combinam joaca cu munca.
in clasa prescolara a fost cel mai greu, copiii bricolau, desenau, etc, el imaginatie ioc...apoi nu era independent, nu stia sa-si puna costumul de zapada si ghete pentru pauze, sa le repuna in dulap, la scoala...atunci ne-am batut sa ramina in clasa normala, vroiau sa-l trimita pentru clasa intiia in speciala.
a mers foarte bine pina intr-a cincea, cind a fost invatatoarea incepatoare si a scapat clasa din mina, copiii l-au bullied, noi am facut scandal, ei s-au razbunat din nou cu recomandarea pentru clasa speciala, sa se apere (asa e mereu cind apare individul contra institutie/grup);
intr-a sasea au continuat sicanele din partea scolii pentru ca copilul reusise examenul de admitere pentru secundara (la sfirsitul clasei a cincea); anul asta e bine, in scoala actuala.
e sportiv, e temperamental, are personalitate, dar e placut de profesori pentru ca e politicos mereu si are mult simt al umorului;
nu am poze pe forum, astept sa mi se schimbe nickul sa le pot pune....

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput