Fluturasi minunati 2011 (39)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

si pt fetele care cauta cazari in afara tarii
cititi forumul de la SOFTMEDIA
ca este pentru calatorii
si specializat aproape pe orice destinatie
eu invatasem statiunile nei pori si paralia pe de rost doar citind paginile acelea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

lavi imi place ce ai gasist in thasos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

hai ca am facut un aluat la ochi...sigur nu imi ies iarasi....si de fiecare data spun ca nu mai fac

strumf

anda, hai ca mai facut sa rad cu gura pana la urechi.,....sigur marea noastra cea nepoluata este cea mai sanatoasa...

cami asa imi place de tine!!! bine dispusa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

lavi poate nu-ti ies ca pui zahar prea mult in compozitie
mie mi-au iesit mereu clatitewle dar am pus mereu si putin ulei in ele
le fac tot la ochi
maine cred ca fac si eu clatite
azi e post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Cioco de casa

500 gr lapte praf (eu am marca Raraul - the best!!)
200 ml apa
un pachet unt
500gr zahar
2-3 linguri cacao

se pune pe foc apa cu zaharul pana se topeste si se lasa 10 min sa fiarba, apoi se pune untul si dupa ce se topeste se ia de pe foc si se pune peste laptele praf+ cacaoa. eu una pun intr=un bol tot si apoi bag blenderul si amestec bine, asa sunt sigura ca nu raman cocoloase apoi pun tot intr-un vas yena/tava si bag la frigider cateva ore. eu am pus la fundul tavii alune, fistic si migdale, a iesit dementiala

Banana bread cake

2 linguri golden syrup
2 oua
3 banane bine coapte
225 gr faina self raising sau simpla plus un praf de copt
175 gr zahar fin
125 gr unt

eu pun toate ingredientele intr-un bol si bag mixerul in ele si apoi pun in tava la cuptor cam 20 min pe la 120 gr si apoi inca vreo 20-30 min pe la 140-150 gr pana prinde culoare maronie si la mijloc nu mai e moale cuptorul meu e electric si are ventilator, deci la un alt fel de cuptor nu stiu sa zic, dar bucatarese desavarsite ce sunteti voi o sa stiti cand e gata copt , si nu faceti ca mine, nu il lasati in cuptor la 180 gr o ora si un sfert cum era scris in reteta soacrei deh eu am urmat mot a mot reteta, nu e de vina soacra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

upss cami zahar nu am pus deloc ca le umplu cu nutela si dulceata sau miere si nu credeam necesar. da ulei pun si eu un strop in ele. ies unele asa ca tabla. sa vedem acum sunt la a 2 a ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

cu ocazia asta mi am adus aminte ce dulceata bunaaaa de gutui am facut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

upss cami zahar nu am pus deloc ca le umplu cu nutela si dulceata sau miere si nu credeam necesar. da ulei pun si eu un strop in ele. ies unele asa ca tabla. sa vedem acum sunt la a 2 a ...


mamica implinita cu 2 comori: printesica si junior !!



daca pui cateva linguri de iaurt o sa fie mai moi decat tabla mi-ai facut pofta de clatite, bag si eu o portie in weekend , acum nu, ca aseara am facut cioco de casa, acum bag sub nas o bucata, deci ...mai asteptam putin sa termin intai ciocolata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

strumf au iesit mai ok tura aceasta. dar mai am compozitie. zici sa pun peste tot po lingura de iaurt???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

strumf au iesit mai ok tura aceasta. dar mai am compozitie. zici sa pun peste tot po lingura de iaurt???


mamica implinita cu 2 comori: printesica si junior !!



depinde cat de multa compozitie ai facut, ce stiu eu?! eu le fac 50-50% iaurt cu lapte dulce si ies super faine, moi si pufoase

Mergi la inceput