Fluturasi minunati 2011 (39)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

strumph, am pus praf de copt, cred ca buba a fost ca am scapat mai multe banane o sa mai incerc...

anda, eu sunt fun phoenicia..complex mare, piscine, plaja aproape si aranjata, copii o multime. si multe programe pt ei, animatori, locuri de joaca...aproape ca sunt numai familii cu copilasi acolo...mancare multa si diversificata, aperitive, ciorbe cateva feluri zilnic, felul 2 la fel, gratar tot timpul, fructe mai mult de sezon dar merge..masa de seara noi nu mai reuseam sa mancam ceva serios ca eram ghiftuiti...
eu m-as mai duce oricand acolo..
in schimb, alexina povestea ieri ca anul trecut erau probleme digestive la greu, enterocolite.. ei n-au avut probleme, dar restul in jur...
dar eu tot m-as mai duce..eu le-am dat si copiilor mancare de acolo..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

BUNA!
STRUMPHY ati avut zile de vis la Polul Nord, eu nici nu imi permit sa visez dar cine stie unde ne duce viata niciodata sa nu spun niciodata.Mersi ca ai intrebat de noi, de intrat am intrat dar doar citesc nu prea scriu.
Yasmi eu pun la ochi cam o cana de apa minerala 2 oua si jumate cana lapte completez faina cat sa fac aluatul potrivit, o lindura de zahar si putin ulei ca nu mai pun in tigaie deloc. Faina si faza lu Strumphy cu iaurtul trebuie sa iasa bune si alea o sa incerc si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Intru pe fuga ca am fripturica pe gratar si nu vreau sa o ard ...
Miky,Cami, am luat in calcul si varianta de a.l lasa pe Edu o perioada fff scurta cu ai mei...dar nu cred ca se va ajunge aici. Ma doare sufletul numai cand ma gandesc ca il rup de mine. In iulie si august avem 2 nunti, ale surorilor mele si atunci nu avem incotro si va ramane pt 2-3 saptamani in tara sa se bucure si parintii sotului de el pt ca in tara nu v-om sta prea mult si plecam intre nunti inapoi in Italia. Offf ma cheama datoria ....si vrea si Edu sa ma bage iarasi portar.


Miky, nu am citit cum ti-a iesit checul dar daca ai pus mai mult de 3 banane sigur a iesit umed sau en crud. Eu iti spun cum il fac eu si iese ffff pufos si delicios. L-am executat de 2 ori si mai mult de 1 ora nu a rezistat. Cantitatile le stii deja ...eu am mixat untul(de la temperatura camerei) cu zaharul si apoi cu ouale bine-bine dupa care am adaugat faina(cu agent de crestere dar poti pune faina normala+1 plic praf de copt) treptat, cele 2 linguri de miere usor incalzita si abia apoi bananele blenduite bine inainte. L-am bagat de la bun inceput la 150 gr si l-am lasat fix 1 ora si a iesit super bun. Cuptorul meu este tot electric si cu ventilator...deci, difera de la unul la altul. Am pudrat putin cu zahar vanilat deasupra ca avea fata de parca era rumenita din cauza bananei dar nu era asa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda15 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi


anda, hai ca mai facut sa rad cu gura pana la urechi.,....sigur marea noastra cea nepoluata este cea mai sanatoasa...


mamica implinita cu 2 comori: printesica si junior !!



Sanatoasa nu cred ca mai e nici una de cand le bantuim noi oamenii si le poluam(cu deversari de tot soiul), eu zic ca ambele sunt poluate ca doar comunica prin marea Egee, a noastra cu Mediterana, asa ca...Ma gandeam doar ca briza se simte mai putin la turci din cauza caldurii mai mari, dar nu stiu, zic si eu asa...

fericita de Alexandru (11.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda15 spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki1979

anda, eu sunt fun phoenicia..complex mare, piscine, plaja aproape si aranjata, copii o multime. si multe programe pt ei, animatori, locuri de joaca...aproape ca sunt numai familii cu copilasi acolo...mancare multa si diversificata, aperitive, ciorbe cateva feluri zilnic, felul 2 la fel, gratar tot timpul, fructe mai mult de sezon dar merge..masa de seara noi nu mai reuseam sa mancam ceva serios ca eram ghiftuiti...
eu m-as mai duce oricand acolo..
in schimb, alexina povestea ieri ca anul trecut erau probleme digestive la greu, enterocolite.. ei n-au avut probleme, dar restul in jur...
dar eu tot m-as mai duce..eu le-am dat si copiilor mancare de acolo..

mami de 2 prichindei


Mersi de info, asa am auzit ca e ff ok resortul asta si da, si eu i-as da copilului sa manance.Chestia e ca daca e sa se intample ghinionul se poate intampla oriunde, cumnata mea a patit-o anul trecut la turci la 5 stele de a ajuns cu copilul de 9 ani la spital acolo ca-i era ff rau.

Cami, daca venim anuntam sa ne vedem la o pizza

fericita de Alexandru (11.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Ce fac mamicile?dormiti?

Eu inca bantui pe aici, si prin bucatarie... am reusit sa atasez cateva filmulete cu I,cand face puzzle din cele confectionate de noi, cum testeaza balti, fulgii de nea si plimbatul gainii...pai ce?comentam si acolo, numai Albu sa aiba ''dama'' de companie? ...daca doriti si aveti rabdare, vizionare placuta! ...roxy,[/red] promit ca le sterg dupa 2 zile

Vb de concedii...eu trebuie sa-mi revin din ultima vacanta de la polul nord...atat de mult mi-a placut, ca nu ma mai pot trezi din vis...strumphy-am savurat orice cuvint, rand...am fost cu voi, ...eu asa am simtit!

Anul acesta in vara, ajungem din nou la marea noastra draga, ...ne-am simtit minunat anul trecut, repetam si anul acesta...de la anul viitor incercam afara..usor, usor...vizam locuri noi, odata cu inaintarea in virsta a I

ally-frumos ca va ganditi si la parintii sotului, ...dar o solutie de viitor trebuie sa gasesti tot acolo, la voi..cu voi!
yvyana-m-ai facut sa zimbesc cu pofta cand am citit, ce i-ar fi facut pitica ta la gaina . Ioana este obisnuita cu ele...a crescut printre ele...parca ma si oftic, ca e prea multa salbaticie aici la noi, ...prea multa liniste...abia astept si eu sa ajunga la gradi, ..ptr ea mai mult, sa intre in contact cu alti copii, nu musai ptr activitati...ca Slava Domnului nu duce lipsa acasa, nu avem timp sa ne plictisim...insa e altceva in grup...
Cand ma gandesc ca va raci...etc...dar sper sa treaca usor aceasta perioada, ...gandesc pozitiv si mergem inainte!

[red]madutza- ai mai ajuns la dr sa intrebi de rahitism ptr Cata? Iti spuneam, ca mie mi-au sosit analizele la osteocalcin-ptr a determina acest rahitism cica...la recomandare dr Marcu de la medlife, ...rezultatul este ok, ...dar, fiind o usoara ''gaura'' la stern, mi-a dat sa-i administrez ulei de peste 3 luni.
Apropos...cine a ajus al dr Marcu de la medlife?(directoarea)o cunoaste cineva dintre voi? daca va spun ce am patit....dar daca nu o cunoasteti nu va plictisesc ... Oricum, scorul a fost de 1-0 ptr mine!

Nu stiu ce trebuia sa mai amintesc...in fine, ma retrag, va pupic si va urez somnic pufos!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Buna dimineata Soare!

E duminica azi si eu nu stiu?!

Desteptarea, ....alaturi de o cafeluta, ceai, sau laptic Poftitisi serviti!

Ioana a papat la mic dejun o combinatie de orel cu lapte, amestecat cu un mar ras si ou plus un pic de unt...a ras tot. Ma tot determin sa o fac sa pape ou si nu prea reusesc, combinatia asta ii place

Ce variante imi mai recomandati?Nu vrea nici omleta, nici fiert, nici moale, nici...nici...de iaurt nu mai spun...nimic, si nici un alt fel de lapte... titi DAAAAAAAAAAAA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Neata!

catank, am ajuns la dr, dar m-a luat cu vaccinul lui Cristi cu trimitere la logoped si am uitat sa-i zic din nou de calciu Ea a observat cu o data mai inainte pieptul Catalinei, a intrebat daca i-am dat tot ce trebuie, si a spus ca poate e genetic combinat cu traitul in BUc...avem lumina dar nu avem soare...
Oricum nu o las asa, tot tb sa mai ajung sa-i las o hartiuta de la logoped si o sa-i spun din nou atunci. Hai spune-mi ce ai patit la medlife, si mai imi poti spune odata cum se numea analiza aceea? de unde i-a luat sange?

cami, pe noi nu ne vizitezi daca mergem la mare?

yvy, da Slava Domnului ca nu am patit cu copii ceva nasol. O singura data mi-a racit Cristi la bulgari, l-am tratat ca acasa...mi s-a terminat insa Nurofenul, iar in farmacie aveau tot aceleasi med ca la noi. Asigurarea nu stiu ce acopera...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Buna dimineata!

Catank, pana acum cateva luni nici Duracell nu papa oul aproape deloc.Si am inceput cu galbenusul fiert tare si pus taiat in bucatele in farfuriuta lui langa cealalta mancarica...cartofiori,branzica,rosii,etc.Si cand baga un cartofior, mai lua si putin out si tot asa pana a inceput sa pape foarte bine omleta dar si oul fiert moale cu branzica si painica. Eu omleta o fac din ou+branza sau cascaval+putin marar si bacon dar prajita in fff putin ulei de masline ca nu are nici un gust fara chiar daca tigaia este Tefal si as putea sa nu pun ulei/unt. Iar cu iaurtul, nu prea stiu cum sa iti zic sa o faci sa pape...ca o prima parere ti-as spune sa o lasi singurica sa pape.Pui iaurtul in fata ei si o lasi sa se manjeasca,sa guste cu degetelul sau sa ia cu lingurita dar, fara sa te vada ca o urmaresti sau sa stai langa ea...fa-ti de lucru prin bucatarie si las-o in scaunel cu iaurtelul in fata dar in acelasi timp nu o scapa din ochi sa veezi daca are vre-un gand. In acelasi timp iti spun ca nu este o problema daca nu papa ou sau iaurt si sa o lasi ca in timp le descopera ea gustul si le va accepta usor apoi. Sunt perioade di perioade. Uite, de exemplu Eduard nu prea papa carnita , de nici un fel. O gusta,papa o bucatica,doua si gata. Dar nu ma agit pentru ca are tot timpul sa-si aleaga el preferintele gustative. Acum sunt doar mofturi pentru ca stie de unde are alege .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Buna dimineata!

Ce fac fetele? noi ne-am trezit de pe la 8 ca eram asa chiauna de somn de nici nu stiam pe ce lume sunt, am dormit lemn, nici alarma lui Nick nu am auzit-o a tras de mine sa ma intorc sa ma poate sa ma pupe cand a plecat eu de obicei il aud si astept cuminte sa vina sa ma pupe , dar azi a fost una din zilele cand a trebuit sa traga de mine ...cand a inceput Sophia cu maraiala ca se trezise si usa era inchisa, nu ma striga mama sau ceva, desi in timpul zilei ma striga, dar dimineata mereu se maraie cand se trezeste si eu sar ca fripta si ma duc la ea ca mi-e ca sare din patut weekendul asta sper sa ii dau lateralele jos, trecem la un alt capitol mai sunt copilasi care dorm in patutul de bb mic? patutul nostru de stranforma in patut single de junior , trebuie cateva modificari dar sper sa nu imi cada din pat la cat se foieste, zici ca are furnici in chiloti, nu stiu cui seamna, ca nici eu si nici nikc nu ne foim atata in somn cred ca preventiv o sa ma duc la Ikea sa ii iau protectie de par sa ii pun sa nu imi cada sa doarma pe jos

Aici azi se pare ca o sa fie o zi frumoasa cu soare, dar bate un vant nebun, inca! v-am spus patania cu aterizarea avionului of Doamne, serios ca am crezut ca aterizeaza pe o parte sau cu burta-n sus sper niciodata sa nu mai am parte de asa zbor zdruncinat ca nu se stie daca stomacul meu rezista oricum, ma gandeam, daca mor, mor fericita, ca am vazut Aurora Boreala!

Am ceva treburi deci ne auzim mai tarziu! O zi frumoasa si cu soare! ieri aici au fost 15 grade dar batea vantul rau si se simteau mai putine dar am iesit in hainuta de primavara afara... si parca si aerul era asa primavaratec, abia astept!




Mergi la inceput