Pinguini, randunici, tavane si diete(2)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

www.youtube.com/watch?v=5wtN8W-C8aE" target="_blank">comeata




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

tii, tocma ce scrisesem mandrete de post si iaca, eroare, nume ori parola gresita...

i hate chrome ca daca dau back oricum nu imi tine mesajul.

sa revin: va indemnam sa

randuniti si lasati pinguinelile, ca m-am saturat de iarna, ieri vant peste 60 km la ora, azi dimineata ne-am trezit si da-i la zapada... copilului cel sensibil i s-a intors otita - of course ca la scoala nu se uita nimeni la iei ca ies cu capetele goale in vantul ala si noi mamele ne racim gura degeaba acasa

plus ca as hiberna non stop, nu ma pot trezi dimineata

nu am mai vazut o raza de soara in afara iaurtului ala de pe geam, da' care e tot alb ca zapada si nu galben ca supa de gaina si nu ma incalzeste deloc, au contraire

as ca dati din aripioare zvelt si trimiteti-mi please niste soare. in cel mai bun caz mai am doar 2 luni de iarna dar zau ca nu mai vreau...

si buflea colac peste pupaza ne trimite comete care stiu io sigur ca fac mizerie din coada ca e plina de praf si pietricele si o mai si umple de luminite din alea destabilizatoare de vedere si orientare + ca tipa la tine cu voci mici si ochi ingusti fara sa aiba buton de volum

chiar asa?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea
1. Toata lumea are firmituri pe jos, minus Lali si Michele pe care le punem in rama si le trecem la gazeta de perete.


Nuuuu, o las pe Michele sa straluceasca singura, ca o randunica ce se afla !
La noi nu intra in atributiile mele sa strang firimiturile, deci nu ma streseaza, nu ma intereseaza. Le-am dat celor doi aspirator pe masura, tip cand nu se tin de treaba, problem solved.

Edit, ca am terminat de citit: aqai, iti trimit eu niste soare, ca la noi azi a fost aproape primavaratec, si se anunta tot week-end-ul la fel. Dimineata cantau pasarelele, si era un aer caldut si umed numai bun de vindecat stari albastre si de facut planuri !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Buflea, io ma simt descremenata ca nu m-ai pomenit la crumbless si nici nu vrei a ma anina la perete infipta-n gazeta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Bine mai ... fugiti de gazeta asta de perete de parca ar fi rusine.

O inramam doar pe Michelle, ca oricum are copilul perfect - isi pune hainele la loc, isi strange firmiturile ...da, nu mai este nevoie sa ma intrebati, sunt invidioasa ...

Sa va spun ..fiu-meu cica a luat detentie ieri la scoala. Cum credeti ca am aflat ? Pai i-a spus sora-sii, care la cat de mult il iubeste, mi l-a turnat imediat.

Cica Giani, un coleg de clasa, l-a pus (?) sa o sperie pe Danisha, o colega de la ei din clasa. El ar fi facut "booo" si aia ar fi cazut jos de pe scaun, nu pentru ca s-ar fi speriat rau, ci pentru c e ingramadita si nu s-ar fi tinut bine de scaun cand s-a speriat. Ca sa fie clar, fiu-meu nu are nic o vina in aceasta poveste si deigur a fost pedepsit pe nedrept ...de vina e Giani care l-a pus sa faca asta si Danisha care nu stie sa se tina de scaun. La detentie, a trebuit sa-i scrie o nota Danishei in care sa-si ceara scuze, ceea ce a facut, pentru ca nu a putut sa o convinga pe invatatoare ca el nu a atins-o pe Danisha, aia a cazut singura de pe scaun ...The end !

Eh ! Sa va vad, cum abordati aceasta situatie ca parinte, caci "este" mai multe probleme aici:

1. Nu mi-a spus de detentie, am aflat via sora-sa ...

2. La cum il stiu eu pe fiu-meu de lider, eu nu cred ca l-a pus Giani sa faca nimic, cel mult o fi spus asa ca idee "ce ar fi sa o speriem pe Danisha" si fiu-meu cum e "cool" s-a gandit sa straluceasca.

3. Cum sa fac sa-si recunaosca si el o parte din vina, caci nu stiu daca ati inteles, dar el nu are nici o vina in aceasta poveste si pedeapsa a luat-o pentru ca nu a inteles invatatoarea bine ce s-a intamplat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Viv, scuzati, te-as atarna acum la peretele de buni, dar am citit pe undeva ca esti inalta si mi-e ca atingi cu picioarele podeaua. Pana iti bat cuiul mai sus, te rog sa ne spui ce mananca Nashparlia, ca de Celcesf... stim ca mananca covrigi, de tine stim ca mananci "nimic", copilul manaca acasa la voi ?

In alta ordinde de idei, eu sunt de acord cu tine cu optionala aia, de ce o mai pun pe lista daca nu au resurse ? Sa scrie numai Holocaust si gata ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Bufleo,io vreau la gazeta de perete......

Eu ma tot rog de fiica-mea sa vina si ea cu macar o bulina neagra,sa-mi arate ca are "vina"in ea,da` broscuta nu si nu...

Lasa copilul in pace,ce daca a stat un pic peste program..sau ce-o fi insemnand asta?

Nu te-a mintit ti-a comunicat indirect,prin mesager.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Nashparlia mananca dimineata-n pat si nu ma preocupa chestiile pe care doarme, da nici nu m-am uitat dupa pat. Ce nu vad nu exista.
Restul meselor le ia la scoala.

Seara mai mananca la birou. Nu ma uit in caietele ei, nu stiu daca foloseste firimiturile ca semn de carte au ba. Ce nu vad nu exista.

Sambata si duminica se schimba socoteala. Cica luam pranzul impreuna la masa. Nu stiu ma, ce face. Ma depaseste. Nu vrea sa faca firimituri.

In schimb daca are pe limba ceva ce nu-i place scuipa pe jos. In cazul nefericit pica la mine-n farfurie. In cazul cel mai nefericit la Celcesforaie
Daca are pe degete vreo pielita de ceapa scutura mana si aia se lipeste de perete sau scaun sau de fata cuiva.

Da nu mai intrebat de pielitele alea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

buflea, sa vezi ca de cand il am pe Pepper...nu o sa mai dau cu aspiratorul nici macar saptamanal...tot ce gaseste pe sub masa...e snack-ul lui.

pe mine insa ma dispera geamurile...treb sa incep sa spal la ele...si numai cand ma gindesc cat de multe sunt ca daca incep anul asta mai termin la anu.

cat despre copilul perfect, ti-am spus ca-l trec la flotari de acum din februarie... ca au inceput sa apara prea multe haine puse aiurea. el cica nu le lasa pe jos, sa fie penalizat, dar degeaba daca le pune aiurea pe rafturi sau bancheta ...sau prin pat.

viviana, tu scriai de optiunea cu holocastul? nu mai dau inapoi sa vad cine...dar nici eu nu prea sunt de acord cu optiunea asta. mi se pare cumplit de tragic ca sa mai fie reamintit....plus pozele care sigur o se le arate , eu una nu as suporta sa le vad nici macar la virsta mea.

rufus, imi amintesc acum citiva ani, ca am vazut la tv in rom. de o famile care isi facea casa si cand erau cu lucrarile pe la jumatate au plecat oamenii in concediu si dupa 2 sapt cand au venit nici caramizile nu le-au mai gasit. e groaznic cum se fura ca'n codru.
noi cand am avut casa in rom. si stateam iaici, ne-am pus security firma ca sa dormim un pic mai linistiti.

aqai, sorry dar la mine e soare si frumos....cine va pune maica sa stati in congelatorul ala?! venizti la soare!

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Da, io am scris despre holocaust.
Nu mi se pare potrivit sa inveti despre holcaust pana ce nu ai abordat al doilea razboi mondial, putina psihologie, putina sociologie.
Ca sa poti intelege despre ce a fost vorba.

Daca vroiau istorie puteau alege Istoria monarhiei, Istoria minoritatilor, Istoria romilor, etc

Dar nashparlia nu vroia tot istorie indiferent de ce fel.

Iar din punctul meu de veder o materi optionala trebuie sa-l degajeze pe copil.
Ce mama ma-sii n-ar putea fi optionale de sport, muzica, oratorie, geografie distractiva, poezie engleza/franceza...

Mergi la inceput