Pinguini, randunici, tavane si diete(2)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Buflea, la politie ieri s-a desfasurat de fapt episodul al doilea. Primul a fost acum doua saptamani. Ma intorc acu doau saptamani dupa ce las kinderii la scola si gradi si dupa ce fac oaresce targuieli ca sa gatesc, si imi gasesc locul de parcare ocupat de un ghertoi care mi-l mai ocupase si cu doua zile inainte, si cu o zi inainte, la aceeasi ora, si pe care l-a durut in pix ca i-am ridicat stergatoarele in semn ca poate data viitoare isi alege un loc de parcare neplatit la ADP care sunt din belsug la ora aia cat vezi cu ochii. Ei, ajung in a treia zi, tot acolo nesimtitu', parchez pe ultimul loc de parcare din sir, langa el, loc care e chiar pe colt, ultimul de langa strada; cu gandul ca oricum in doua ore ma duc sa-l iau pe fi-miu de la scoala. Cand cobor, nesimtitul plecase, intru in maisna si cum era cam ploaie asa imi aterizeaza in poala un biletel impachetat care fusese infipt pe la portiera. Zic, taci ca mi-a lasat niste vorbe dulci sa il pomenesc. Cand citesc, o dubita asa asa, cu numarul de inmatriculare asa v-a lovit masina. Mi se face rau avand in vedere ca:
- de-a lungul timpului neavand inca loc de la ADP mi-au ciobit-o si lovit-o si infundat-o si zgariat-o diversi pe absolt toate partile, deci jur ca nu exista piesa de caroserie la masina aia sa nu aiba o avarie care sa sara in ochi.
- asta vara am gasit-o lovita tot in parcare, pe nou primitul loc de la ADP cu o mare gaura in capacul de la portbagaj, deci a intrat probabil cu spatele o platforma ceva si a dat cu un colt ascutit ca aproape a gaurit tabla. Asta a fost picatura avariilor care a umplut paharul si am bagat masina intr-o reparatie capitala pe asigurarea casco pe care o platim constiincios de 7 ani de zile
- numai ca la casco am o fransiza de 100 de euro per dosar, iar avariile mele erau atat de multe si atat de raspandite incat nu se putea de nicio culoare sa fac un singur dosar asa ca asiguratorul a fost de acord cu minim 3. Am sapat adanc in buzunar, m-am lipsit doua saptamani de masina si am reparat-o.
Ca sa ma pomenesc acu doua saptamani ca patesc acest necaz. Deja ma vedeam dand iar 100 de euro da la mine din buzunar. Dar barabtu-meu zice ia du-te tu acum repede si fa plangere la politie mai ales ca ai numarul aluia care te-a lovit si sa-l cheme la politie si o reparam pe RCA_ul lui. Si uite asa am fost in doua randuri pe la politie sa competez hartii, dar slava Domnului ieri s-a terminat partea cu actele, mai am sa-mi aleg in ce saptamana vreau sa duc si sa iau copiii pe jos la si de la scoala/gradinita, eventual cat mai repede ca peste doua saptamni vrem la munte si daca las pentru dupa munte imi expira autorizatia de reparatie, care e valabila doar 30 de zile din care 15 s-au cam scurs in asteptarea celuilalt sofer.

As mai povesti ca am trait cateva momente de-a dreptul savuroase, lasand la o parte nervii mei pentru timpul pierdut pe-acolo, dar lumea e mica si nu stiu cine mai citeste pe-aici...

Rufus, imi pare rau ca v-au pradat hotii. Bafta sa vindeti cat mai repede si de ce nu, poate chiar ii gaseste pe faptasi!

De gatit, frate, eu m-am lasat de supa cu galuste. Imi ies destul de des pufoase, adica mi-au iesit tari de cateva ori, dar podoabele astea ale mele n-o mananca! Ultima data am facut dintr-o gaina de tara. Nu stiti cat de galbena si cat de gustoasa iese supa din gaina de tara, eu cel putin uitasem de mult. O minunatie! Galustele au iesit foarte reusite si? Si m-am luptat singura cu o oala intreaga. Apai cum sa mai ajung eu randunica in stilul asta???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea


Despre firmituri ... mai fetelor, ale mele nu vor sa ramana pe masa si in genunchi cu aspiratorul ala eu nu stau ... cred ca nu am picturat bine scena ... desi folosim farfurii, banuiesc ca au sita pe fund, ca toate firmiturile aterizeaza sub masa, si nimanui nu-i pasa (hotarat poeta !). O chestie din aia care aspira pe masa mi-a trimis si mama din Romania, era o pisica-aspirator cu gura deschisa care avea un motoras si o puneai sa manance firmiturile ... bani aruncati de pomana, la dragostea noastra pentru animale(aviz Aqai si furnicilor ei !!!), a sfarsit repede decapitata pentru a fi curatat filtrul, care s-a pierdut prin casa, alaturi de cap ... Amin !

Pe jos Doamnelor, pe sub mese, cum rezolvati ?




Oh, cat se poate de simplu: eu nu fac firimituri , asa ca cel care le face le aspira, de unde au ajuns ele, ce conteaza altitudinea ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Neatza,
Hai va zic si eu pe scurt ce ma framanta.
Fii-mea a avut de ales intre 3 materii optionale pentru clasa a X-a: istorie extinsa (nu ma intrebati ca nu stiu ce-i aia), istoria holocaustului si psihologie.

(de cand e fii-mea in scoala la materia optionala nu a facut decat istorie de parca alte materii n-ar exista)

Copila imi spune ca ea vrea psihologie, dar ca dirigintele le-ar fi insinuat holocaustul asa ca toata clasa vrea holocaust.

Ma duc la sedinta si dirigu' prezinta problema;
- cel mai bine alegeti holocaustul, fac orele cu proful de istorie, a fost in Israel, bla, bla, bla
- nu va recomand psihologia ca nu se stie ce profesor vine ca s-ar putea chiar sa nu aiba prof.

Si ma trezec si io ca vreau psihologie:
- nu e corect prezentata oferta
- daca nu e prof de psiho de ce ati mai trecut materia la optional
- optional e ce aleg din proprie vointa nu impus
- au deja 3 ore de istorie/saptamana unde invata pe rupte
- bla, bla, bla

Pumn in gura ca trebuie sa ma supun majoritatii - majoritate care nu a scos un sunet.
Eu zic ca vreau sa vad si optiunile celorlalti elevi de la celelate clase ca poate se vor strange 10-20 doritori si se vor coordona orele.
Oh, asa ceva nu se poate nu-s sali de clasa ca Ministerul ne-a bagat pe gat clasa pregatitoare.
Pai si ce vina are copilul meu?

Ah, copilul trebuie sa suporte asa cum suporta si ceilalti 5 copii de limba germana, franceza.
Ii zic ca este execrabil faptul ca celor care au facut germana in scoala generala li s-a impus franceza din anul V, in loc sa faca ore separate de germana.

Dirigu' secatuit imi zice sa vorbesc cu taticul x care face parte din comitetul parinti pe scoala.
Si ma ia asta prin invaluire, si da-i cu ministerul, si cu banii putini, stiti placa.
Ba mai imi si spune ca liceul e acum pe 10 in Bucuresti (inainte era pe 18) si ar trebui sa fiu asa mandra si recunoscatoare.
Ii zisei si io ca tocmai acest loc 10 ii obliga la servicii mai bune si respect pentru copii.

Niciun parinte nu a zis nimic.
Se semneaza hartia. Toti au bifat holocaustul, eu psihologia.
Dirigu' imi zice: ati bifat, totusi, psihologia?

La iesire ma abordeaza parintele din comitet si imi spune ca de fapt si el vrea psihologie si inca vreo 2-3, da' ei nu basesc asa contra vantului ca mine.

A venit azi mama (nu e ceva neobisnuit) si mi-a explicat si ea chestia cu partzeala si ca daca fii-mea o sa ramane corijenta la istorie?
M-a mai intrebat si Celcesforaie: si fii-ta nu o sa aiba de suferit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Viviana Varsator cumva?
Tipic ce povestesti tu,inclusiv tacerea,ahhhh ce-mi place tacerea s-apoi sosoteala pe la colturi.
Mie fii-miu mi-a zis azi ca el nici n-a avut drept de optiune caci in saptamana cand s-au bifat pachetele cu optionale ,el a fost in convocari la echipa,a lipsit de la scoala,asa ca s-a spus majoritatii ,care majoritate a hotarat...tadam...cum a zis dirigu'.Minunat!!!E nemultumit fii-miu,evident.Lui ii place biologia si nimeni nu a ales mate-info-biologie,s-a ales mate-info-romana.
Despre flatulat in public ,la modul cum o faci tu,fac si eu,numai ca eu sunt in Comitet si in Consiliu asa ca mi se cam rupe.

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo pinguinelor

abia ce-am terminat de citit din urma. asa ca va rog respectuos, alinierea si toata lumea sa spuna 'hallo mamica meseriasa' (asta era salutul ptr Andra, alias ralualexandrei.

Viviana, e greu sa mergi contra vantului, mai ales cand cei din jur trag aere cu miros de muste moarte, chiar sub nasul tau. nu te lasa!!

rufus, patima mutatului am avut-o si eu, inca rau de tot. intre timp mi-a mai trecut, de doua maxim trei ori pe an ma apuca. in rest, e liniste si pace. si al meu sot da ochii peste cap, apoi isi aminteste cat e de dulce cand zambeste si ma intreaba clipind des din ochi 'facem si gaura in tavan'?

nu am facut nimik astazi, absolut nimik. acum ma impachetez sa plec la job. pfuai, sunt cu admiratorul pe tura

v-am tucat din mers

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Nu-s varsator.
Da' nici pestii nu ma reprezinta in totalitate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Ahahahah Viviana esti nascuta pe 19 februarie inseamna ,am una bucata copil asa .

Karri salutari si tie si spor la treaba.

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Haaaa, in lupta cu frimiturile stau beton de la craciun! M-am cadorisit cu www.emag.ro/aspirator-de-mana-philips-fc6140-01-45-w-0-5-l-phd-aspi-075-fc6140/pd/E6SSMBBBM/?ref=list_p1_l1" target="_blank">o scula d-asta! Face si ultimul banut!


Ah, chiar azi dimineata i-am tras un picior gandindu-ma 'oare exista cineva caruia sa ii placa porcaria asta'? Se pare ca Universul mi-a raspuns mai repede decat credeam

Mie nu imi place ca are autonomie mica, tre' sa il tin mereu in priza, ledul ala sta permanent aprins si rosu, aspira asa si-asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Istoria Holocaustului?

Da` cine ar vrea sa stie de atrocitatile comise atunci?De lagarele alea si de tot ce s-a intamplat?E pur si simplu dincolo de orice imaginatie,e dureros si cumplit.Cum sa faca asa ceva ca materie optionala?Parintii aia or fi stiind despre ce e vorba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Haaaa, in lupta cu frimiturile stau beton de la craciun! M-am cadorisit cu www.emag.ro/aspirator-de-mana-philips-fc6140-01-45-w-0-5-l-phd-aspi-075-fc6140/pd/E6SSMBBBM/?ref=list_p1_l1" target="_blank">o scula d-asta! Face si ultimul banut!


Ah, chiar azi dimineata i-am tras un picior gandindu-ma 'oare exista cineva caruia sa ii placa porcaria asta'? Se pare ca Universul mi-a raspuns mai repede decat credeam

Mie nu imi place ca are autonomie mica, tre' sa il tin mereu in priza, ledul ala sta permanent aprins si rosu, aspira asa si-asa...

Din mesajul asta reies doua lucruri importante :
1. Toata lumea are firmituri pe jos, minus Lali si Michele pe care le punem in rama si le trecem la gazeta de perete.
2. Andriox este Universul lui Rall ... Asa declaratie de amor n-am mai auzit de aseara, de la emisiunea Cancan TV, unde unul Silviu, actualul barbat al Luminitei Anghel, cica i-a spus, cu lacrimi in ochi, nevestei pe care tocmai o parasea, pentru ca o im-pregnant-ase pe Lumi : Te iubesc dar nu mai e timp pentru noi, o sa ne reintalnim in Cosmos ....
Se pare ca astrele sunt la mare moda in iubirile romanesti, asa ca, dragilor, ofer tuturor pinguinilor cate o cometa ... Si acum nu va mai bucurati, ca nu puteti fugi cu ea de acasa, e made in China, i se termina bateriile repede, sta mereu cu ledul aprins, are autonomie mica si trebuie tinuta mereu in priza ...

Daca scrie cineva ca i-a dat cu sutul prin casa, imi zdrobiti sufletul si fac tantrum pe subiect.

Mergi la inceput