Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 75 -

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

ella tratamentul e fff bun , la fel am primit si eu si in momentul in care am avut doua liniute pe test am fugit la hematolog...si mi-a schimbat aspenterul in clexane , i-a linistita tratamentul si tinem pumnii..




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

24 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_84 spune:

Citat:
citat din mesajul lui olimp

ella tratamentul e fff bun , la fel am primit si eu si in momentul in care am avut doua liniute pe test am fugit la hematolog...si mi-a schimbat aspenterul in clexane , i-a linistita tratamentul si tinem pumnii..


XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

24 + Ilinca
Ilinca

Multumesc tare mult, Olimp. Sunt mult mai linistita acum. Iau deja tratamentul de duminica si astept cu nerabdare urmatoarea menstruatie, dupa ce trece merg sa imi mai faca o echo sa vedem ca totul este ok dupa avortul menstrual de luna trecuta si apoi ne putem apuca de treaba. Doamne ajuta sa fie totul bine si sa vad si eu cat mai curand cele doua liniute.
si sarcina usoara si la termen.

Factor V haplotip R2 (H1299R) - pozitiv heterozigot; MTHFR (A1298C) - pozitiv heterozigot; PAI-1 (4G/5G) - 4G/4G homozigot
Februarie 2013 - sarcina pierduta prin avort spontan la 6 saptamani; ulterior acestei sarcini am facut investigatiile pentru trombofilie
Tratament: acid folic 1/zi, femibion 1 1/zi, vitamina E forte 1/zi, Cetebe 1/zi, aspenter 1/zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

ella multumesc , sa de DD sa vina bebe si la tine cat mai repede , oricum aspenterul e crucial si femibionul...sa nu le lasi , eu am luat aproape 6 luni pana sa raman , nu pierde speranta...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

24 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

bafta multa fetelor!
sper sa pot incerca si eu in aprilie. la inceputul lunii aflu rezultatele la mutatii si poate ne apucam de treaba. deja iau aspenter, cred ca o sa-mi cumpar si femibion.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_84 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

bafta multa fetelor!
sper sa pot incerca si eu in aprilie. la inceputul lunii aflu rezultatele la mutatii si poate ne apucam de treaba. deja iau aspenter, cred ca o sa-mi cumpar si femibion.

Iti tinem pumnii din Aprilie sa fie cu noroc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulya333 spune:

Buna fetelor!
Va spuneam ca am avut o sarcina oprita in evolutie la 5-6 sapt si mi-am facut o analiza de trombofilie, astazi mi-a venit rezultatul. Am facut doar MTHFR si ambele sunt pozitiv-heterozigot. Daca stie cineva sa imi spuna cat de grav este, de astazi mi-am cumparat aspenter desi inca nu am ajuns la hematolog, este mai greu caci nu sunt din Buc. Oare este suficienta aceasta analiza pt diagnosticul de trombofilie sau trebuie sa le fac si pe celelalte? La un eventual test de sarcina pozitiv (Doamne Ajuta) se impune tratamentul cu clexane doar stiind acest rezultat? Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

yulia mutatiile MTHFR sunt legat de metabolozarea acidului folic si a vit b-uri , dar oricum se da tratament cu anticoagulat aspenter , celxane , mai ales ca ai sarcina pierduta deja.




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

25 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

Fetelor, am fost la hematolog (la altul) si mi-a placut mai mult decat primul la care am fost. Am stat peste 40 min la ea in cabinet(poate ati auzit de ea - dr. Ionita) si a fost f draguta, chiar si-a meritat banii consultatia. Mi-a dat sa fac d-dimerii si a spus ca in functie de acest rezultat (pe langa greutate) va hotari cu ce doza de clexane trebuie sa incep cand voi ramane insarcinata, si a spus si ea ca trebuie sa imi cumpar cateva fiole sa le am la indemana.
Azi am primit rezultatul analizei - nu stiu sa il interpretez, vad doar ca e in intervalul de referinta: zice <0.22ug/mlFEU, val de referinta fiind <0.5.
Un singur lucru m-a nedumerit putin, ea zice ca de la test pozitiv continuam si aspenterul pe langa clexane...eu stiam ca trebuie oprit aspenterul.
Este cineva care merge pe aspenter+clexane in sarcina?
Voi ce ziceti?
Multumesc si weekend fain sa aveti!


PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Fibrinogen 455 G>A heterozigot, 2 sarcini pierdute la 5-6 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

mariell stiu fete care au luat simultan si aspenter si clexane , nu te panica stie dr cum e mai bine pentru fiecare situatie si pacient in parte , sa te ajute DD sa vezi cat mai repede tesul cu doua liniute




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

25 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

multumesc olimp, sper sa il vad si eu cat mai repede!
ce mari sunteti dejaaa 25+


PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Fibrinogen 455 G>A heterozigot, 2 sarcini pierdute la 5-6 sapt.

Mergi la inceput