Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 75 -

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

avand in vedere ca ultima sarcina am pierdut-o la 5 saptamani, am putine emotii, sper sa fie suficient Aspenterul in primele 2-3 saptamani de viata a embrionului, pana trecem pe Clexane.
asta vorbim in caz ca mi se confirma mutatiile.


Ramonika, si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine - ma refer la sapt mica de pierdere a sarcinilor (din pacate la mine au fost 2). Acum dupa descoperirea mutatiilor (si la mine analizele de sange au fost bune toate, problema fiind la mutatii...) iau preconceptional aspenter, femibion1 si acid folic si de la test pozitiv trec pe anticoagulant.
Si mie mi-e putin teama si sper ca aspenterul sa fie suficient pana trec pe anticoagulant, dar incerc sa ma linistesc cu ideea ca la celelalte 2 sarcini nu luam aspenter, si asta sper sa faca diferenta.




PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot, 2 sarcini pierdute la 6 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Mariell - si la mine au fost 2 pierderi (dupa sarcina cu fiica-mea, la care n-au fost probleme), insa prima pierdere a fost pe la 9-10 sapt, a doua pierdere la vreo 5 sapt. practic de-abia imi facusem testul si dupa 4-5 zile au aparut sangerarile vaginale deja...

tu iei aspenter zilnic, nu doar dupa ovulatie, nu? de cat timp incerci pt. o sarcina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

N-am nici un stres cu acele. Doar la inceput mi-a fost mila de mine sa ma intep in primele cateva zile si tot ezitam, imi lua 10 minute sa infig acul, dar pe urma am gasit in burtica zone cu mai multa grasime unde nu doare deloc, efectiv nu simteam nimic nimic.
Ulterior a crescut burtica, s-a intins pielea (si grasimea odata cu ea) si acum e ma dureros dar mai am putin. Sunt atat de obisnuita ca uneori mi-e teama sa nu uit sa fac injectia ca sunt zile in care ma gandesc daca am facut-o sau nu fiindca e ca reflexul ala de a incuia usa cand pleci de acasa, nu mai stii daca ai incuiat sau nu. Chiar nu e mare branza, sincer, daca vei avea nevoie de injectii vei vedea ca nu e greu.



emilia.m, sincer ma sperie si pe mine putin gandul la injectii si cred ca voi reactiona cam ca tine la inceput, mi-e cam mila de mine :), dar nu mai conteaza nimica - doar sa fie bine.


PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot si Fibrinogen 455 G>A heterozigot, 2 sarcini pierdute la 5-6 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

Ramonika, da - iau aspenter zilnic. Ultima sarcina am pierdut-o pe 28 dec 2012, iar in ianuarie am facut mutatiile. Asta e prima luna in care incerc pentru o noua sarcina.


PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot si Fibrinogen 455 G>A heterozigot, 2 sarcini pierdute la 5-6 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Mariell cu Clexane va fi bine . Si eu am 2 SOE la 5 respectiv 6 saptamani . Eu am luat preconceptional Aspenter 1 tb zilnic si Acid folic . Eu in ziua 12 de la ovulatie am avut test slab pozitiv , am dat fuga si mi-am facut betahcg : 69. Din acea seara am inceput Clexanul

Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot.
17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

Citat:
citat din mesajul lui MariaBcf

Mariell cu Clexane va fi bine . Si eu am 2 SOE la 5 respectiv 6 saptamani . Eu am luat preconceptional Aspenter 1 tb zilnic si Acid folic . Eu in ziua 12 de la ovulatie am avut test slab pozitiv , am dat fuga si mi-am facut betahcg : 69. Din acea seara am inceput Clexanul



MariaBcf, da, sper din tot sufletul sa fie bine.
Cum ai facut rost de Clexane atat de repede, ai avut deja prescrisa reteta? Ma gandeam si eu ca ar trebui sa am cateva injectii la indemana, ca anticoagulantul trebuie inceput de la test pozitiv...
Tu cum te simti, ce medicatie iei acum in timpul sarcinii pe langa Clexane?
Iti doresc multa sanatate si un bebe frumos si sanatos!


PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot si Fibrinogen 455 G>A heterozigot, 2 sarcini pierdute la 5-6 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Mariell mi-au dat de la farmacie fara reteta, mi-am luat 10 fiole la pret intreg . Am inceput cu 0,4 mg , iar din trimestrul 2 fac 0,3 dimineata 0,3 seara

Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot.
17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaBcf spune:

Pe langa Clexan mai iau Aspenter 1 tb pe zi si Femibion

Mutatia PAI 1 - homozigot. Mutatia MTHFR C 677T- heterozigot.
17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariell spune:

multumesc de lamuriri, MariaBcf, probabil ca asa o sa procedez si eu, voi lua cateva fiole de la farmacie fara reteta


PAI-1 heterozigot, MTHFR C677T heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot si Fibrinogen 455 G>A heterozigot, 2 sarcini pierdute la 5-6 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_84 spune:

Buna ziua tuturor.
Am si eu o intrebare. Vineri am fost la ginecolog sa imi vada rezultatele la analize si mi-a dat direct tratamet, a zis ca momentan nu e cazul de hematolog, mi-a zis ca o sa ma trimita la fundeni abia cand am testul cu 2 liniute. Rezultatele la analize si tratamentul dat e trecut mai jos la semnatura.
Nu stiu ce sa fac, initial cand mi-a dat trimiterea pentru investigatii mi-a zis ca daca nu ies bine ma trimite la dna dr Uscatescu, acum cand m-am dus cu rezultatele a zis ca momentan nu e cazul si e ok sa iau tratament.
Voi ce ziceti sa iau tratamentul asta si sa astept cele 2 liniute sau totusi sa merg la fundeni acum.

Factor V haplotip R2 (H1299R) - pozitiv heterozigot; MTHFR (A1298C) - pozitiv heterozigot; PAI-1 (4G/5G) - 4G/4G homozigot
Februarie 2013 - sarcina pierduta prin avort spontan la 6 saptamani; ulterior acestei sarcini am facut investigatiile pentru trombofilie
Tratament: acid folic 1/zi, femibion 1 1/zi, vitamina E forte 1/zi, Cetebe 1/zi, aspenter 1/zi.

Mergi la inceput