Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (12)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Neata si de la noi!

Nici nu imi vine sa va mai scriu la cat de mult ma plang in ultima vreme. Pingu mic a facut-o lata de data asta. De la 4 dimineata nu a mai vrut sa inchida ochii si basta! Culcat de la 21.40, cu treziri la 22.49, 00.20 si 03.20 de cand nu a mai dormit pana la 9.00.

Imi este atat de rau incat abia va vad! Dupa efortul de ieri abia asteptam macar cateva ore de somn. Sper macar sa doarma acum, ce-i ajung lui alea 6h de azi noapte?!?!

Fetelor, ma speriati cu atata kineto! E chiar necesar sau e o noua moda a doctorilor nostri?

Norma, daca e intr-un singur loc nush ce sa zic de culoarea ochilor. Pingu mic are conturul ochilor o alta culoare mereu. Cel mai bine un control te-ar linisti

Oli, asa rau cum imi este, am ras la faza cu filmuletul! Maya cum mai doarme?

mami.ilinca, cat ma bucur ca ai intrat sa ne dai de veste! Imi pare rau de problemuta aparuta Asta imi confirma faptul ca mamele au cea mai buna intuitie cand e vorba de copilasii lor Multa sanatate!

Ramona, ce ati racit voi cu totii! Multa sanatate! Micuta Nati, cred si eu ca nu ii place sa ii aspiri nasucul

Sa vad ce imi mai amintesc... scaunul a fost intotdeauna lichid, mai putin cel de meconiu. Apoi consistenta cea mai "tare" a fost ca o maioneza. "Musafirii" nu mi-au venit,sper sa nu se grabeasca prea tare. Fix grija lor mi-ar lipsi.
Dl Pinguin nici nu il aude de multe ori pe Luca noaptea. Sforaie linistit si se foieste de ma enerveaza cu pilota aia care tot fosneste. Cand se intoarce de pe o parte pe cealalta parca sare pe trambulina. Dar il iert si il iubesc ca e al meu doar.

Ma dor creierii, aia putini care au mai ramas. Voi intra si eu sa vad pozicile de pe contul comun.

Corinuka, ce mai faceti voi? Mirabela? Oana? Moro, cum mai e cu alaptatul? Marikaki, ce mai faceti?

Pup! Trimit mesajul inainte de a cadea cu capul pe tastatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna fetelor,

Ce ai faceti voi?

AM intrat si aseara dar nicicum nu mergea DC-ul asa ca m-am lasat pagubasa.

Alex al meu parca nu isi revine cu mucisorii si tusea care parca cresc in intensitate. Maine sun pediatra sa vedem care e pasul urmator.

Mirabela, nu stiu cu ce e aerosolul ca pe solutie scrie :solutie de aerosol. Sper ca macar voi sunteti mai bine.

As fi vrut si eu sa schimb poza bobocelului dar nu ma lasa ca imi da nu stiu ce eroare. Cred ca e prea mare poza. Nu stiti cum o pot face mai mica?

Kytana, imi pare rau sa aud ca si la voi merge prost treava. SPer ca pe azi sunteti mai bine.

AM inceput ieri mesajul asta si il trimit acum ca sa nu il pierd. va pup si daca doarme puiul revin mai incolo

Mami de Maria si Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna, fetele!

Noi ne-am intors de vinerea trecuta acasa, dar am vrut sa recuperez ce-ati scris (si n-am reusit), apoi m-a mai mers DC-ul si tot asa.

Apropo de kk, va las un link care zic eu ca-i foarte edificator, desi eu tot am reusit sa ma sperii un pic, ca dupa cum face a mea, ar corespunde pozei cu diaree. Am mai citit apoi si pe alte site-uri si am vazut ca e normal pt bb sa faca scaune explozive. Era si culmea, face o data la cateva zile si are diaree Linkul: http://www.babycentre.co.uk/l1032583/baby-poo-a-visual-guide#/0

Sa raspund pe scurt la celelalte intrebari:
-nu a venit menstruatia ;
-sotul doarme cu fetita mai mare si eu cu asta mica;
-nu mai tin minte ce alte intrebari erau, ca ma chinui cu Ilinca in brate, nu vrea deloc sa stea singurica

Aaaa, si a mea isi baga manutele in gura, in special in partea stanga. Jucariile astea pt dentitie nu-s bune de nimic, nici la cea mare nu le-am folosit ca-s facute aiurea, nu le poate baga bb in gurita. Mirabela, ziceai la un moment dat de un gel pt dinti din Anglia. L-ai primit? Cum se numeste?

Mi-am comandat si eu pastilutele minune pt alaptat.

Va pup pe toate si-mi pare tare rau pt cele care ati avut bb bolnavi. Stiu cum e, ca am stat cu cea mare de 2 ori in spital, o data cand avea 7 zile si o data la 1 an si cateva luni. E tare greu. Pup si bun venit noilor membri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Iar am pierdut sirul fetelor.Diseara revin in forta.
Va pupic dulce!!!


ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrap83 spune:

Kytana, nici eu nu stiu ce sa cred legat de kineto. Noua ne-a recomandat sa facem pt ca asezata pe spate si ridicata de manute nu-si tinea deloc capul (si la 3 luni cica ar trebui sa faca asta). Totodata pediatrul ne-a spus ca e alegerea noastra, ca oricum s-ar rezolva in timp. Acum intrebarea e daca e bine sau nu sa intervenim in ritmul de dezvoltare al bebelusilor daca nu exista totusi o problema reala...

Fetelor, mie menstruatia mi-a revenit la 2 luni si jumatate de la nastere desi alaptez exclusiv. Si eu care speram sa scap macar vreo 6 luni ...

Eu pe tati l-am exilat in sufragerie pe canapea , puiul nostru face tot felul de zgomote in somn si n-ar purtea sa doarma destul de bine incat sa se mai duca si la munca a 2-a zi.

Gata, ies pt ca s-a trezit Diana dupa 10 minute de somn, ziua nu doarme decat 2-3 reprize a cate 10-15 min. Ai vostri dorm ziua? Mie mi se pare ca doarme cam putin, vreo 9 ore noaptea si max 30-45 min pe parcursul zilei.

O zi frumoasa!

Alex, de pui Diana (15.10.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna seara, mamici dragi!

Tocmai m-am inscris la concursul miss odiseea sarcinii Contez pe voi cu un vot?

Alexandra, uf, bobocica ta imi imaginez ca te tine tare ocupata, daca doarme asa putin ziua. Mie mi se pare putintel, cel putin din ce citesc despre cat ar trebui sa doarma un bebe. Matei doarme 2 reprize de cate 30 de minute pana in ora 4, dupa care, in jur de 5-6 are un somn de 1h, 1.30h... depinde. Si apoi facem baita si se culca pe la 9.30... Cam asta ne e programul ziua. Cand m-am plans pediatrei ca doarme putin, mi-a zis ca atata timp cat papa, ia in greutate si e vesel, n-am de ce sa-mi fac griji.

Legat de sedintele de kineto pt sustinerea capului, nu stiu ce sa zic. Si noi avem pb asta, ca nu-si sustine cum trebuie capul, dar pediatra ne-a marit doza de vigantol si ne-a zis sa-l punem sa stea pe burtica, cam atat.

Kytanutz, ai prins ceva somn azi? Imi pare tare rau ca nu te-ai putut odihni, mai ales ca erai obosita. Brotacul a dormit bine pana la 4.15 dimi, cu o singura trezire la 0.30. De la 4 si e a cam fost agitat, dar am mai prins niste somn.

Anaomaria, bine ai revenit Foarte util articolul despre kk! Chiar nu stiam cum tre sa arate un kk sanatos Se pare ca Matei sta bine la capitolul asta. Ne incadram in poza dupa merconiu. Si la noi sunt explozii cand face kk.

Carina, sper sa nu fie nimic cu mucisorii si tusea. Si noi mai avem parte de ele, dar la control ne-a zis ca nu e nimic de la plamani. Sper sa primesti si tu vesti bune

Mami.ilinca, bine zice Kytanutz, ca intuitia mamei e mai conclundenta decat orice medic, sper va va treaca repede infectia! Multa sanatate Nataliei! Dar cum te-ai prins ca ceva nu e in regula cu urina ei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

Buna si de la mine pe ziua de azi.
Olivia, eu eram 26 ianurie 2012 , nu stiu de ce s-o fi salvat acest nume al albumului pentru ca eu am scris altceva...o sa modific acum.
Nu stiu ce sa ma mai fac cu a mea...de pe la ora 18 pana la 22 cand ii fac baita, plange si este agitata pentru ca vrea in picioare, se acumuleaza si oboseala (ca nu mai vrea sa doarma deloc de la ora 17), intinsa pe spate nu mai sta deloc, pe burtica nu vrea sa stea mai mult de 2 minute, pare ca numic nu o multumeste, decat sa stea in brate sa te joci cu ea, sa stea in fund, sa fie sustinuta de subrat pentru a simula mersul...fata vrea actiune, entertainment, daca nu se pune pe urlat. Ai vosti fac la fel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Am gresit eu odiseea sau sunt cateva persoane noi ?

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Andreea, nu ai gresit odiseea n doar ne-am inmultit . Te asteptam cu noutati, ai reusit sa pui pe picioare noua ocupatie?

Alina, si Paul vrea mult la verticala, se plictiseste repede de o activitate. Astazi eram langa fete, le asistam la teme si el era in brate si dadea din maini, tragea de pe masa, de acum trebuie sa fiu atenta sa nu agate ceva cand il am in brate. Sapt trecuta eram pe forum si mi-a sters o postare cu piciorul .

Alexandrala noi se doarme putin si des, 30-40 min la interval de 3 ore aprox. Seara la ora 20 da semne de somn si pe la 20.30 mananca si apoi daca nu intervine nimic adoarme (in seara asta a facut kk fix cand adormise,asa ca a trebuit schimbat, s-a trezit si tot asa)

Anaomaria de folos link ul cu imaginile de kk . Si la noi sunt explozive. Asta imi aminteste de o tipa care a stat in salon cu mine o zi si o noapte, cand a auzit ca ma cer acasa isi facea cruce ca fac asa ceva, imi zicea: iti garantez eu ca te intorci la noapte, cum poti sa pleci daca copilul nu e vindecat? Genul de "vecina stie tot". La un mom dat Paul producea ceva in scutec si ea se crucea si tot zicea "Fereasca Dumnezeu de diaree are!!!!"; am intrebat-o de unde stie, ca doar nu desfacusem scutecul, la care ea imi da un raspuns inteligent "Da nu auzi"??????? Cand a venit dr sa imi aduca fisa de externare i-a spus ca se risca ca imi da drumul acasa; va puteti inchipui cum sunt unii? Ea nu avea grija de copilul ei ca nu ii schimba scutecul decat cand dadea pe dinafara dar nu mai putea de grija mea.

Carinablanca sanatate lui Alex.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Uff, Kytanutz, te-a facut Luke aseara! Azi a fost cuminte, a dormit?
Maya doarme ok, 3-4 treziri/noapte.

Mirabela, unde esti? Ce-ti fac baietii?

Ramona, sanatate tuturor!

Carina, sanatate si voua!
Pt a micsora poza eu am 2 metode:
- o deschid cu Irfan View si ii dau Save as si ii dau alta denumire. I se mai reduce din capacitate, dar nu cu mult.
- a doua metoda e mai eficienta: deschid tot cu Irfan View, pe bara de meniu de sus alegi Image, apoi Resize/Resample si ii dai alta dimensiune. Eu de obicei dau 1000 in prima casuta si a doua se pune automat. Apoi salvezi aceasta noua poza.

Ana, bine ai revenit! Succes cu pastilutele!
Daca nu face kk 3 zile mi se pare normal sa iasa pe toate partile, ca se tot strange acolo. La Maya iese daca nu face o zi.

Alexandra, si mie mi se pare ca doarme cam putinel ziua. Maya azi a avut 3 somnuri de 30 min.

Stela, te votez. Sa ne dai linkul cand incepe votarea.

Alina, Maya sta cuminte la carusrl doar dimineata cand se trezeste, cat sa-mi fac si eu micul dejun. In rest, stau numai cu ea, fie ne jucam in pat, fie o plimb, nu mai vrea deloc singura.


Mergi la inceput