Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (12)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

Multumsec pentru sugestii fetelor...
Papeluscam a mea face o data sau de doua ori pe zi si este de consistenta maionezei sau chiar putin mai lichid. Culoarea este de regula in functie de ceea ce mananc eu. Cateodata are niste bucatele mici de ceva alb in el (scuzati detaliile).
De saptamana trecuta am inceput sa-i dau suc de portocale (cam o lingurita doua pe zi) si are scaun in ficare zi (cu ceva timp in urma a fost constipata in sensul ca nu facea mai multe zile la rand sau facea doar cu supozitor).
De asemenea, m-am hotarat ca de cand implineste pitica 5 luni sa-i dau si suc de morcovi...adica sa merg doar pe sucuri pana la 6 luni, iar atunci introducem supa si cerealele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Carmen, intr-o zi a venit o ruda de-a noastra la noi, care-i si medic pediatru. L-am schimbat de scutec si, ca niciodata, avea ceva incolor cu o tenta spre galbem si cu firicele verzi prin el. Pediatra a zis ca i s-a dereglat flora si asta-i un scaun diareic si sa-i facem tratament 7 zile cu eubiotic. Pediatra noastra (ca avem alta) a fost de acord cu tratamentul. Deci i-am dat 7 zile probiotice pt reglarea florei. De atunci nu s-a mai repetat scaunul acela ciudat, Matei face zilnic kk, e parca nitel apos, dar parca se si tine. :)) Nu stiu, nu prea mi-am facut griji, m-am gandit ca-i normal sa fie mai apos daca-i alaptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Am pus cateva pozici pe albumul comun.
Somn usor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Seara buna fete dragi,

citesc din cand in cand , imi pare rau ca nu mai intru des, nu apuc, pur s simplu.
In plus am fost f necajita, piticoata e sub tratament cu antibiotic pt infectie urinara, descoperita intamplator ...de mine. nici pediatra , nici medicul de fam nu ar fi zis ca are copilul ceva, eu am avut feelingul ca ceva nu-i bine, i-am facut urocultura si surpriza ..ecoli..
cred ca am scris ,stagnase in greutate 2 sapt(am pus mai intai pe seama grevei suptului sau a ciclului meu)si ii transpirau palmele si talpile. atat. in rest vioaie, fara febra...etc
in sfarsit , am fost asa de necajita, urmeaza eco rinichi, ma rog sa nu fie vreo malformatie, uroculturi lunare pana la 1 an, macar sa fie sanatasa ca in rest nu mai conteaza.

citind pe diagonala :
-suzeta a devenit prietena ei, dar de cauciuc , de la dm, 2 suzi cam 10 ron(nu suporta restul, avent etc)
-dormim mi putin ziua, gangureala , rasete etc
-papam titi semiadormite, deci tot grevista e
-ma chinui noaptea sa o schimb fara sa o trezesc ,in ideea ca poate de la asta a facut inf urinara
-nu mai folosim deloc serv umede, doar apa si sapun
- a incercat lp, cu chiu cu vai 30 ml pe zi..cu lingurita...asta cateva zile,timp in care s-a constipat.

va pu p pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Salutare fetelor

Hai sa va zic ce-am facut sambata la pediatra.
Avea fata la masuratori 8140 g(acasa cu o seara inainte avea 8020) si 66 cm la 4 luni si 3 sapt. A luat 2 kg intr-o luna jumate si a zis dra ca e cam dolofana.
M-a intrebat daca o fortez cumva sa manance ?!!? sau daca ii fac laptele mai concentrat ?!?! I-am zis nu si nu. I-am zis ca de o luna ii dau doar 2 bibe pe zi, 100 si 130, pe care le rade. E bucurie maxima pe capul ei cand vede bibe si il rade in 2 timpi si 3 miscari. Pai asta e fortat? M-a intrebat la san cat de des ii dau si i-am zis ca daca e treaza vrea din ora in ora. S-a mirat ca desi priemste de atata timp bibe, e asa indragostita de tzitzi. E curioasa cum va fi la diversificare, ca cica astia asa atasati de tzitzi nu prea agreeaza mancarea. Vedem!
Mi-a zis sa incerc sa o pun mai rar la san, macar la 2 ore, cand plange sa o mai pacalesc cu luatul in brate si plimbat. Daca tot plange, atunci sa-i dau, sa nu o las sa planga. Concluzia: e cam haplea fata asta.

Ce ma mai plangeam eu ca nu-mi ia fata in greutate si am ajuns acum sa luam prea mult. Iete ironie!

A zis ca are toracele putin nu stiu cum si sa-i dam 3 pic de Vigantol. Fontanela e ok.

A zis si ca are putin-putin tal valg si sa mergem la kineto sa ne arate niste exercitii pe care sa le facem acasa. Am fost dupa ce am iesit de la ea si dupa 2 exercitii deja uitasem ce facea ala acolo si am zis sa filmam. La un moment dat mi s-a blocat telefonul, ma suna cineva, am respins apelul si mi s-a intrerupt filmarea, asa ca am inceput alta - era sfarsitul sedintei si am mai filmat 1 min. Acasa hai sa ma uit pe filmare. Ia-o d eunde nu-i! Mi s-a salvat doar minutul ala final care era o singura pozitie! Asa ca am intrat boi si am iesit vaci de la kineto! Nici eu, nici ta'su nu am retinut nimic ca ne bazam pe filmare. Acu' mai trebuie sa mergem o data sa mai filmam.
Pana atunci ii facem si noi masaj pe interiorul gambei ca atat am retinut ca trebuie intariti muschii aia de acolo.
Oricum ne-a zis ca nu e naspa, ca e ff putin si in 2-3 sapt daca ii facem zilnic exercitiile scapa de problema.

Asa...de diversificare a zis ca vorbim luna viitoare, si o sa incepem cu legume, ca si-asa e pufosica.

De statul in fund a zis ca daca sta teapana, sa o tinem asa cateva minute, sustinuta, dar daca se lasa moale, sa o lasam, sa o intindem. Fata e super incantata cand o ridicam, si ea face abdomene la greu.

ma duc sa o culc ca se miorlaie.

Pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Lumi, ma bucur ca ai mai scris si imi pare rau de problemutele cu motzata mica
Acum e ok? A inceput sa ia in greutate?
Si mayei ii transpira picioarele. Chiar acum 2 seri cand i-am dat costumul jos inainte de baita era umed la talpi, asa transpirase. Ca sa nu mai zic cand suge se face fleasca la tample, mai ales dupa baita, de trebuie sa am un prosopel langa mine sa o sterg.

Vineri pe cantarul meu de acasa avea 8020 g. De atunci ii dau un singur bibe de lp seara. Azi am cantarit-o si tot 8020 imi arata. Nu ma panichez inca, pt ca vineri nu facuse kk toata ziua si ma gandesc ca d-sta "atarna" mai greu la cantar.

M-am uitat si eu la pozici.
Carmen, ce Craciunei draguti ai tu acolo
Nu stiu al cui e albumul 26 ianuarie 2013, dar frumosi si mamica si bebica

Mie menstra nu mi-a venit. Sa nici nu vina pana nu am nevoie de ea

Pe pitica nu o dau cu nimic pe corp. O dadeam cand am adus-o din spital cu crema de galbenele dupa baie, dar la ce scandal face ea dupa baie, ne-am lasat de sportul asta Atunci avea si eritrem pe tot corpul. Dupa, daca i-a trecut nu i-am mai dat. Plus ca ma enerva cand a inceput sa-si molfaie mainile, manecile, gulerul, etc, ca aveam stresul ca linge si crema aia.
Acum o dau cu putin ulei pe gambe cand ii fac masajul, ca sa alunece, nu de alta.

Si noi tot separat dormim. Ma viziteaza sotul in weekend
Pana la 3 luni am dormit cu ea in pat si pe ea o puneam pe mijloc si la fiecare trezire eu ma dadeam cand la perete cand la margine, ca sa schimb sanii. Sotul nu mai avea loc :)) Oricum nici nu vroia sa doarma cu noi tot de frica sa nu dea peste ea, plus ca atatea folieli...el trebuia as mearga la munca...

Apoi dupa 3 luni de cand o culc in patut...ne-am cam obisnuit asa. Lui ii e ca nu doarme bine ca il trezeste pitica si trebuie sa mearga la munca odihnit, dar de fapt e invers. El se tot foieste in pat, ba ca n-are loc (ca dormim pe canapeauna din camera fetei), ba ca nu sta bine, ba ca ii e prea cald (transpira ca la balamuc), pilota fosneste la fiecare miscare, sforaie de ma enerveaza de multe ori ca o trezeste el pe aia mica si nu invers. In we doarme cu mine, ca nu mai trebuie sa fie odihnit a doua zi. Plus ca in we cand vrea si el sa doarma mai mult, pe la 7-8 il trezesc si-l trimit in dormitor ca sa o iau pe Maya langa mine. Ca toti 3 in canapeaua aia n-avem loc in nici un caz. Probabil ca vom reveni la normal cand o sa revin eu in dormitorul conjugal , dar momentan nu sunt pregatita sa o las pe Maya singura in camera ei si eu sa dorm in alta camera.

Hai ca ma bag si eu la nani ca pitica doarme de la 11.30 si eu tot bantui pe net.

O noapte usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrap83 spune:

Buna dimineata! Va multumesc mult pt primire!

Puiul meu are acum aproape 3 luni si jumatate si 6100g si de cateva saptamani ma uimeste in fiecare zi cu ceva , a inceput sa apuce jucariile pe care i le arat si chiar le tine in manuta pt putin timp si sa si gangureasca cate putin cand e bine dispusa .
Capul nu-l tine inca prea bine, pediatrul la care mergem ne-a recomandat ca facem cateva sedinte de kinetoterapie, deocamdata am fost la una singura, sa vedem ce rezultate vor avea. De mancat, mananca doar san deocamdata si cred ca de cateva zile are un fel de puseu de crestere pt ca papa la maxim 2 ore ziua. Norocul meu e ca noaptea a renuntat de vreo luna la o masa si doarme legat de la 11 pana pe la 4, asa reusesc si eu cat de cat sa dorm.
Sunt un pic ingrijorata pt i s-a inchis fontanela (desi pediatrul spune ca e ok dupa 3 luni...), am redus si doza de Vigantol de la 2 la 1 pic pe zi.

Ma bucur tare mult ca v-am descoperit, e tare bine sa poti discuta cu atatea mamici de de aceeasi varsta!

Alex, mamica de pui Diana (15.10.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna dimineata.
1. Eu alaptez exclusiv si kk bebelului e cam apos, galben, cu grunjii albe prin el. Face 1-2 ori pe zi, rar sunt zile cand nu face deloc. Nu i-am dat niciodata nimic pt scaun; in cele 4 zile in care am fost bonava si i-am dat LP a facu mult mai legat si mai pastos.

2. Eu dorm in dormitor cu sotul de cand am venit acasa din maternitate. Andrei doarme in patutul lui, in camera lui; ambele usi sunt deschise, camerele sunt una langa alta, ii aud fiecare miscare, sotul nu. Cand\se trezeste pt papa ii dau in living ca ma uit si eu la tv 30 minute pana mananca.

3. Nu mi-a venit menstra, sper sa nici nu vina degraba.

4. In 6 feb mergem la controlul de 4 luni si la vaccinul infarix si prevenar.

5. Fetelor cu bebelusii care au ochii inchsi la culoare, am o intrebare:cand s-a nascut Andrei avea ochii negri, acum ii are caprui, dar i-a ramas pe margineA de sus conturul asa mai gri. Ati patit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata,

Norma si Maya are ochii inchisi la culoare. Culoarea parca se schimba mereu: negri, caprui, albastru inchis, verde inchis uneori. Dar predominant caprui. Citisem undeva ca pana la 3 ani nu e definitiva culoarea. Mi se pare mult 3 ani, dar in fine, m-am obisnuit sa aibe diverse nuante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Merci de raspuns, pe mine ma ingrijoreaza conturul gri care a ramas nu faptul ca si-a schimbat culoare. Se mai confrunta cineva cu problema asta? E doar in partea de sus sub pleoapa.

Mergi la inceput