Teama de esec, teama de singuratate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Eu am sustinut financiar familia vreo 2 ani, si n-am mai fost in concediu cu adevarat de vreo 4, ca sa nu mai zic de iesiri in week-nduri pe undeva. Nu spun ca a fost usor, din contra, dar in niciun moment nu mi-am pus problema despartirii din asemenea motive. Asa ca presupun ca problema e altundeva, si tine mai mult de atitudinea sotului.
Tu stii cel mai bine care e situatia la voi si daca se mai poate sau nu face ceva pentru salvarea ei.

daca nu esti sigura ca ai luat decizia corecta, atunci poti incerca (daca iti permiti) consiliere familiara, nu merita sa dai cu piciorul la 7 ani doar pentru ca treceti printr-o perioada mai dificila.

Daca insa esti sigura ca nu mai e cale de intors, atunci motivele sunt suficient de puternice si repetati-le de fiecare data cand te apuca teama. Gandeste-te ca deja ai analizat tot ce se putea analiza, si asta e cea mai buna solutie, ca cel mic are nevoie de o mama puternica, si ca viata nu se termina dupa un divort.

Succes


Daca as avea suport din partea lui, nu as pune atata accent pe partea financiara. Dar este mult mai mult decat atat, este o raceala cam veche si care cumulata cu celelalte lipsuri m-a adus aici unde ma aflu.Ca sa nu mai spun ca si sentimentele s-au dus si ele, asa, usor, fara sa imi dau seama.

Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Hai ca incep si eu ca marius cu intrebarile

Ai incercat sa discuti cu el? Sa vezi ce asteptari are el de la tine, de la casnicie? De ce nu lucreaza, nu vrea sa nu gaseste job?
Nu te-a ajutat cu copilul pentru ca nu i-ai cerut in mod expres, pentru ca n-ai avut suficienta incredere sa-l lasi doar pe mana lui, pentru ca era mai comod pentru tine sa apelezi la mama, sau pur si simplu pentr ca el nu voia asta si refuza sa o faca?

Inteleg ca esti singura cu un venit constant, spui ca se modifica modul de gestionare, tu n-ai incercat sa ti-l gestionezi singura pana acum? Nu cred ca o persoana in plus la masa iti poate da peste cap bugetul, iar pentru restul, domnul sot sa se abtina o vreme!

Citat:
Pai i-am oferit cam tot ce se putea: casa si familie

respect, iubire, atentie? le-ai uitat din lista, sau crezi ca e suficient sa ii oferi casa si familie si el sa se simta implinit si fericit alaturi de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Parca o puneti la zid pe Bubulina si nu cred ca e cazul.
Poate vroia doar sa scrie ce o doare, nu sa fie impuscata`n cap.

Sfaturile sunt bune, poate nu e finalul si merita sa incerci la un consilier De dragul vostru, de dragul timpurilor frumoase. Daca mai ai resurse in suflet, bine-nteles.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Sorry daca am scris un mesaj mai dur .
departe de mine gandul de-a o pune la zid .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Parca o puneti la zid pe Bubulina si nu cred ca e cazul.
Poate vroia doar sa scrie ce o doare, nu sa fie impuscata`n cap.

Sfaturile sunt bune, poate nu e finalul si merita sa incerci la un consilier De dragul vostru, de dragul timpurilor frumoase. Daca mai ai resurse in suflet, bine-nteles.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum



Exact asa simt si eu, ca sunt vazuta ca o persoana rauvoitoare. Eu am vrut doar un sfat de la persoanele care au trecut deja prin asa ceva.

Avocatul mi-a propus sa incepem cu 2 vizite la moderator, nu sa mergem direct la tribunal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubulina1

Citat:

1. Daca de maine ai fi doar tu si copilul fara sot viata ta ar deveni pozitiva?


As avea numai grija mea si a copilului. Din punctul asta de vedere raspunsul este da. El nu ma ajuta si nu m-a ajutat prea tare niciodata in cresterea celui mic.

Citat:
2. De maine ai merge in oras zilnic sau saptamanal?

Nu vreau sa merg in oras, ci sa plec undeva la munte sa scot copilul dintre blocuri. Imi doresc sa plec inca din toamna, dar nu am avut cum.

Citat:
3. De maine rata ar fi mai mica?


Rata nu se modifica, doar modul de gestionare al venitului meu.

Citat:
4. De maine ai avea bani mai multi?


Idem cu 3.

Citat:
Pe de alta parte nu vad importanta sotului tau pentu tine... Lipseste orice apreciere sau dezapreciere absolut nici o referinta. De ce?

5. Ce rol a avut sotul tau pana acum?


Relatia noastra s-a inrautatit foarte mult de cand s-a nascut copilul, nu m-a ajutat si nu ma ajuta in cresterea lui. Cel mult il scoate o data - maxim de 2 ori pe sapt afara sau sta cu el o ora. Cand nu merge copilul la gradi, tot mama vine sa stea cu el, nu tatal lui.

Citat:
6. Ce rol consideri ca are sotul tau acum?


Impartim acelasi pat si face de mancare din cauza ca ii este pofta de ceva ce a vazut la tv. Eu zic ca nu e suficient.

Citat:
7. Ce rol ti-ai dori sa aiba sotul tau acum?


A fi responsabil inseamna mult mai mult. Mi-ar place sa se poarte mai frumos cu mine si sa se ocupe efectiv de cresterea copilului.


Citat:
9. Ce rol consideri ca ai avut tu fata de sotul tau pana acum?

Pai i-am oferit cam tot ce se putea: casa si familie. Mai mult nu am putut. In schimb mi se pare ca am primit foarte putin...

Citat:
10 Ce rol consideri ca ai acum fata de sotul tau?


Sustinator financiar.

Citat:
11. Ce crezi ca gandeste sotul tau fata de tine?

Stie ca am fost mereu fata buna si crede ca mereu il voi sustine sa faca ce vrea, sau sa nu faca nimic.



Mamica fericita de Raducu (11.04.2009)
Poze cu noi

Bun sa luam respunsurile date de tine.
1. Nimic nu te opreste sa te concentrezi si acum pe tine si pe copilul tau indiferent daca esti sau nu divortata. Deci nu este o motivatie obiectiva. Prin divort nu vei avea mai mult decat acum din moment ce spui ca acum nu ai nimic sau aproape nimic din partea lui decat cel mult acele 1-2 iesiri pe saptamana pe care va trebui insa sa ce compensezi tu dar nu e mare lucru din cate inteleg oricum tu ai crescut copilul si pana acum deci divortata fiind nu se schimba nimic cu sau fara el.
2. Nimic nu te opreste nici acum(presupun ca nu te-a legat de pat - glumesc)) nci divortata fiind sa pleci dintre blocuri cu copilul. Poti sa mergi si acum si daca esti sau nu divortata nu are relevanta dupa mine statutul insa am remarcat ca tu ai spus ca nu ai avut cum... Ce sau cine te-a oprit? Sotul?
3. Am mai raspuns - nimic nu te impiedica sa-ti administrezi banii indiferent de statutul tau. Daca insa sotul tau nu castiga nimic si acest fapt este unul care depinde de el (adica ar putea sa castige dar nu vrea) atunci da acesta devine un motiv obiectiv. Daca insa nu poate sa castige indferent de vointa lui... nu este un motiv obiectiv. Deci depinde de tipul de raspuns. Dar indiferent de raspuns nu va dun motiv [rin care tu sa nu poti sa-ti administrezi banii dar nu are relevanta ca esti sau nu divortata. Tu esti tot tu si tot atata castigi.
5. Nu se schimba nimic daca esti divortata. Deci nu este un motiv. problema a fost este si ramane aceeasi divortul nu rezolva aceasta problema. Cauta alta solutie. Asta nu e.
6. Aici vina este a voastra a mandorora. Voi amandoi trebuie sa decideti ce pretentii(solicitari/doleante) aveti in relatia voastra unul de la celalalt si ce sunteti dispusi sa oferiti in relatia voastra. Nu inseamna ca tot ce cereti sigur se si indeplineste sau ca ceea ce oferit sigur este suficient. Dar doar voi doi trebuie sa stati de vorba unu la unu si sa vedeti ce si cum la modul deschis.
7. Este relativ acest raspuns. Deci problema nu sut banii ci altceva, relatia si implicarea. Raspunsul este deja la pct. precedent.
...
9. O familie nu poti sa-i oferi esti doar o parte din familie asa cum este si el. Nu poti sa-i oferi o familie. Nu are validitate aceasta afirmatie. V-ati oferit amandoi de buna voie si nesiliti de nimeni si in egala masura o relatie de familie. Si tu lui si el tie in egala masura. Casa este a ta personala? Adica i-ai oferit cazare? Sau ce inseamna i-am oferit casa?
I-ai spus vreodata > alo domnul sot eu iti ofer asta si asta (casa mea ) si la schimb am pretentia sa-mi oferi...asta si asta... altfel sunt nemultumita? Adica el stie ca tu pretinzi mai mult sica ai primit foarte putin fata de cate i-ai dat lui?
10. Depinde de raspunsul de la pct. 3 de mai sus
11. Depinde de tine ce pozitie adopti fata de el dar nu are relevanta daca esti sau nu divortata. Poti sa ai aceeasi pozitie indiferent daca esti sau nu intr-o relatie maritala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubulina1

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Parca o puneti la zid pe Bubulina si nu cred ca e cazul.
Poate vroia doar sa scrie ce o doare, nu sa fie impuscata`n cap.

Sfaturile sunt bune, poate nu e finalul si merita sa incerci la un consilier De dragul vostru, de dragul timpurilor frumoase. Daca mai ai resurse in suflet, bine-nteles.


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum



Exact asa simt si eu, ca sunt vazuta ca o persoana rauvoitoare. Eu am vrut doar un sfat de la persoanele care au trecut deja prin asa ceva.

Avocatul mi-a propus sa incepem cu 2 vizite la moderator, nu sa mergem direct la tribunal.

Mamica fericita de Raducu (11.04.2009)


Mediator...
Un sfat corect. Felicitarile mele pt avocat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Foarte bun sfatul dat de avocat. Sper sa gasesti intelegere la sot si sa ti fie alaturi in lupta pentru voi


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Citat:

3. Am mai raspuns - nimic nu te impiedica sa-ti administrezi banii indiferent de statutul tau. Daca insa sotul tau nu castiga nimic si acest fapt este unul care depinde de el (adica ar putea sa castige dar nu vrea) atunci da acesta devine un motiv obiectiv. Daca insa nu poate sa castige indferent de vointa lui... nu este un motiv obiectiv. Deci depinde de tipul de raspuns. Dar indiferent de raspuns nu va dun motiv [rin care tu sa nu poti sa-ti administrezi banii dar nu are relevanta ca esti sau nu divortata. Tu esti tot tu si tot atata castigi.


Aici este buba. Daca ar fi fost asa, nu ajungeam aici. Dar cand zilnic imi cere bani sa cumpere ba una, ba alta, ajung la mijlocul lunii sa constat ca s-au risipit banii si nu stiu cum sa traiesc pana la sfarsitul lunii. Eu de felul meu sunt mai echilibrata si eu tin finantele casei, el habar nu are de facturi decat daca ii povestesc eu. Dar intrucat traim dintr-un buget f redus si el nu intelege ca nu e cazul sa-si ia atatea tigari sau sa mearga cu masina la interviuri, atunci eu pierd controlul intrucat i-am dat mereu. Am zis mereu ca sa nu sufere in situatia in care e, eu zic ca el vrea sa munceasca dar e piata muncii asa cum e. Dar nu pricep de ce nu vrea sa faca si economii sa putem pleca macar 2 zile? Oare nu se gandeste decat la el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Foarte bun sfatul dat de avocat. Sper sa gasesti intelegere la sot si sa ti fie alaturi in lupta pentru voi


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum


Inca nu am trimis nici actele avocatului, le am in sertar. Eu in sinea mea tot astept, nu stiu ce, si sper intr-o minune.

Nu am prea multe informatii despre ce inseamna si care este rolul unui mediator. Se poate termina totul inainte de tribunal?

Mergi la inceput