Teama de esec, teama de singuratate

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

bubulina1, asa cum s-a mai spus aici, nu se moare dintr-un divort, dar nici nu devine totul roz brusc. Citind postarile tale, am sentimentul ca tie insati iti scapa ceva si ca toate neajunsurile enumerate sunt doar "picatura care umple paharul" sau mai degraba sunt un fel de invelis exterior. Poate ca problema e alta si acestea sunt doar frustrarile acumulate in timp care au rabufnit. E clar, ceva nu merge... altfel nu ati fi ajuns aici. Dar parerea mea, de om care a trecut printr-un divort "fara motiv" clar (asa cum a fost perceput din exterior) este ca inainte de a divorta ar trebui sa privesti adanc in interiorul tau si sa te decizi ce vrei. Nu sunt adepta "sacrificiului" de a sta intr-o casnicie de dragul copilului, dar cred ca inainte de a face un pas care-ti va schimba viata intr-un fel sau altul, e bine sa gandim de doua ori. Spontaneitatea are avantajele ei, dar nu in astfel de circumstante. In final, vei face cum vei simti... sau cum iti va dicta ratiunea... Daca reusesti sa le pui in acord, cu atat mai bine.

Din ce spui, inclin sa cred ca merita macar o sansa... Asteptam vesti bune!

Fascinatie

Inevitabil... Eminescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

boticellina,mai bine discutati. se darma usor,se construieste greu.
poate o consiliere la psiholog.................

eu sustin financiar relatia de 11 ani.in ultimii 3 ani,sotul a lucrat un an.ultimii 3 ani cu tratamentul strumfului, 2 ani,deci a fost infernal.

si noi am trecut prin multe momente f grele,am zis ca gata,dar de fiecare data eu, nu el.
am discutat.am incercat sa vedem mereu cauza,cumva sa o izolam,sa o rezolvam in cele din urma.

noi vb ff mult.nu am avut TV niciodata in acesti 11 ani si dezbatem,descoasem totul.

incearca sa vezi de ce nu s eimplica in cresterea copilului. vb cu mama ta sa fie indisponibila o saptamana.
vb cu mama lui.


din fericire la mine am noroc ca e un tata extraordinar,unul de ala de se scoala noaptea,chiar daca am alaptat un an si 10 luni,deci nu era nevoie de nimic,doar ca sa il schimbe de pampers pe fi-su sau sa fie atent sa nu adoarma strumful la tzatza.

discuta cu el.
la preot ati incercat sa mergeti?

e f greu singura,mai ales ca nu e un nemernic,un alcoolic,un violent.

copii au nevoie si de tata.

la nepotelul meu nu s-a putut.a fost un nemernic ,fara sentimente,fara nimic,l-a parasit si gata.
si familia lui a avut 7 membrii pana pe la vreo 11 ani si acum,la 16 tot familie largita are.acum vb de faptul ca va fi un tata f bun.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

A... si nu stiu de ce, am sentimentul ca tu si sotul tau nu comunicati aproape deloc despre voi, despre ce si cum simtiti...cel putin asa reiese din ce spui... gresesc?

Fascinatie

Inevitabil... Eminescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

inca ceva, pentru ca am trecut si eu printr-un divort in tinerete, ce-i drept, nu erau copii la mijloc.
In prima ii faza vezi toate "relele" din lume, dar in timp relele se vor uita, mai ales daca nu sunt chestii foarte evidente (gen abuz fizic, inselat, etc) si o sa ajungi peste ceva timp sa te intrebi de ce oare ne-am despartit, oare am facut tot ce se putea ca sa salvez relatia?
Pe vremea mea nu exista mediator, ne-am despartit de comun acord pe baza de nepotrivire de caracter la tribunal la prima infatisare.
Atunci stiam exact de ce am facut-o, acum crede-ma ca abia imi aduc aminte cateva motive, si alea puerile. Nu zic ca nu au fost destule, doar ca timpul s-a asternut usor usor peste ele, si ceea ce atunci mi se parea un obstacol de nedepasit, acum il vad ca pe o lipsa suficienta de implicare din partea noastra.

De asta e nevoie ca ea sa aibe raspunsul la toate aceste intrebari, nu trebuie sa ne raspunda noua pe forum, trebuie sa isi raspunda ei si sa fie sigura ca e decizia corecta.

PS: bubulina1, ti-am trimis un mesaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

despre mediere citeste subiectul asta
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=176603&nm=Am-nevoie-urgent-de-un-avocat-capabil

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubulina1

Citat:

3. Am mai raspuns - nimic nu te impiedica sa-ti administrezi banii indiferent de statutul tau. Daca insa sotul tau nu castiga nimic si acest fapt este unul care depinde de el (adica ar putea sa castige dar nu vrea) atunci da acesta devine un motiv obiectiv. Daca insa nu poate sa castige indferent de vointa lui... nu este un motiv obiectiv. Deci depinde de tipul de raspuns. Dar indiferent de raspuns nu va dun motiv [rin care tu sa nu poti sa-ti administrezi banii dar nu are relevanta ca esti sau nu divortata. Tu esti tot tu si tot atata castigi.


Aici este buba. Daca ar fi fost asa, nu ajungeam aici. Dar cand zilnic imi cere bani sa cumpere ba una, ba alta, ajung la mijlocul lunii sa constat ca s-au risipit banii si nu stiu cum sa traiesc pana la sfarsitul lunii. Eu de felul meu sunt mai echilibrata si eu tin finantele casei, el habar nu are de facturi decat daca ii povestesc eu. Dar intrucat traim dintr-un buget f redus si el nu intelege ca nu e cazul sa-si ia atatea tigari sau sa mearga cu masina la interviuri, atunci eu pierd controlul intrucat i-am dat mereu. Am zis mereu ca sa nu sufere in situatia in care e, eu zic ca el vrea sa munceasca dar e piata muncii asa cum e. Dar nu pricep de ce nu vrea sa faca si economii sa putem pleca macar 2 zile? Oare nu se gandeste decat la el?

Mamica fericita de Raducu (11.04.2009)


Aha... pai uite eu as fi mai drastic. Nu i-as da bani. Vrei tigari? Bine, du-te si cumpara-ti... eu nu te tin. Nu ai bani? Du-te si fa-ti rost de bani, eu nu te tin. Nu am obligatia sa-ti dau bani daca esti sanatos si apt de munca. Nu-ti convine? Ghinion. Cauta solutii. E viata ta, tigara ta.
Nu m-as feri deloc sa-i pun pe foaie situatia familiei.
Verde in fata.
Uite amice cum sta treab. Ia loc si baga la bibilica.
Deci eu (nu tu) castig X lei. Aici sunt banii
1.Eu (nu tu) platesc pentru copil z t y l m sume de bani.
2.Eu (nu tu) platesc pentru casa z t l m n sume de bani.
3.Eu (nu tu) platesc pentru mine z l t m n sume de bani.

Exceptand punctul 3 unde eu platesc pentru mine daca mai ramane de la punctul 1 si 2 (deci m-am lasat ultima din toti banii pe care eu ii castig din munca mea) te intreb pe tine care esti exact ca si mine sot si parinte punctele 1 si doi adica copilul si casa ce sume acoperi?
Nu ma intereseaza punctul 3 de la tine ci doar punctele 1 si 2.
Eu ti-am prezentat situatia mea.
Situatia ta este?
....

Tigarile etc etc intra la pct. 3
Inaintea lor sunt punctele 1 si 2
Deci rasunsurile sunt?

Ori transezi problema punctual si concret si rece ori chinuiala lunga si fara raspuns.

Uneori e bine sa ne facem curat in viata dar in mod corect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

boticelina, mai bine discutati....


Histamina, io am incheiat demult capitolul "divort"...

Bubulina, de la mine se vede ca esti in situatia in care te-ai saturat sa tot fii tu cea care... sustine financiar, face bugete, plaseaza copilul etc.

Nu e in sine un motiv suficient pt divort, dar se divorteaza si pentru motive mai mici decat asta... Eu m-as separa o perioada, mi-as oferi niste timp ca sa vad un pic mai clar si cum e fiecare cu ale lui.

Din pacate eu nu sunt cea mai buna la dat sfaturi pt ca sunt de felul meu un urs singuratic si foarte descurcaret, pe mine sotul, desi l-am iubit mult-mult, m-a-ncurcat in rutinele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

boticelina,scuze soro,da am avutara noapte alba.

aia cu ursul singuratic e si pt mine. mama m-a invatat de f mica asa:femeia tine casa,ea aduce banul (mama a fost casnica fff mult timp sia sta a fost frustrarea ei).asa ca d ela 16 ani chiar ma intretin singura.
sotul mai zice cateodata ca nu-i anexa mea sau ca-s mai independenta decat independenta insasi......dar ii trece.........



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

sotul mai zice cateodata ca nu-i anexa mea sau ca-s mai independenta decat independenta insasi......dar ii trece.........


Nu cumva esti nascuta pe 4 iulie nu-i asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Bubulina, si eu ca si o parte din cei/cele care ti-au scris sunt trecuta prin divort si in ciuda motivelor gasite ma voi intreba toata viata daca au fost intr-adevar motive sau doar o disperare pt mai bine. Binele nu a mai venit si nici nu cred ca va veni. Viata dupa divort cand motivele au fost incerte, nesigure, nu e prea roz, cum spunea cineva mai sus. Analizeaza bine, vezi unde greseste el dar mai intai vezi unde gresesti tu. Ceri de la el, dar vezi si ce oferi tu. Tu ne spui aici o parte din pb voastre si e si normal sa fie asa, dar tu fii sincera cu tine mai intai, pune pe hartie tot si apoi decide. Nici eu nu sunt adepta casniciilor de dragul copiilor, de dragul parintilor, de gura lumii, etc...dar daca crezi in adancul sufletului tau ca mai aveti sanse mai incearca.
Iti spun din experienta ca e f greu singura...tu si cu un copil...nici nu iti pot spune cat e de greu. Numai cine trece prin asta poate simti cu adevarat.
Poate o pauza de cateva luni ar fi binevenita. Aveti posibilitatea sa stati despartiti o perioada ? sa vedeti cum e, cum va simtiti, ce se schimba...

Iti doresc sa iti fie bine orice decizie ai lua

Mergi la inceput