Teama de esec, teama de singuratate

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Bubulina, o floare si un gand bun sa iei cea mai buna decizie.

Azi am vazut topicul... m-a atins foarte mult pentru ca sunt intr-o sitiatie similara. Adun lista cu avantaje si dezavantaje si vad ca as fi mai in avantaj singura cu copii. Asta e... sunt o persoana cu profil real... fluturasii au trecut... acu sunt la calcule.
Al meu e mereu obosit... noul serviciu este foarte solicitant (a avut si el 6 luni pauza timp in care i-am spus foarte clar sa-si caute activ ca nu il tin acasa -- atunci mai spala vasele cand si cand si mai dadea cu aspiratorul dar foarte rar, nesemnificativ) si seara ne grabim repede repede sa ajungem acasa. Sa ce? El sa se joace la calculator sau sa se uite la tv... eu restul: discuta cu copilul, schimba-l, pregateste mancare, spala vase... minimum oricum ca nu mai am nici eu energie.
Ce vad acum? Daca n-ar fi el as putea planifica si eu serile si weekendurile; am putea iesi la patinoar mai des de o data pe iarna... Ar putea familia mea sa vina mai des la mine (lui nu-i plac ai mei si atunci nu=i pot aduna prea des)... Nu vad decat ca dau, dau, dau si nu primesc.
Evident ca atunci cand nu producea nimic (nici macar de somaj nu si-a depus ptr ca "ce? aia sunt bani? 4 mil?") cerea in continuare pentru bere; ii ziceam ca mai avem 10 lei pentru toata saptamana si tot pentru bere imi cerea. In fine, al meu n-a avut niciodata treaba cu finantele... fie ca aduce sau nu el nu are treaba cu rate... facturi... etc. Deci... daca ii spun ca nu mai sunt bani... eu sunt de vina :D
Eu te inteleg... iti stiu framantarile... din pacate nu exista solutii salvatoare. Citeste topicul lui Eleni... pe mine m-a ajutat mult... Despre mine... consider ca sunt in proces de vindecare... sper sa ma desprind la un moment dat.

Mai consulta un avocat... Acorda-ti timp de gandire. Probabil el nu se va schimba... dar tu in tine trebuie sa gasesti forta...

Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

paulinio,daca e asa,atunci de ce bb2?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui paulinio

Bubulina, o floare si un gand bun sa iei cea mai buna decizie.

Azi am vazut topicul... m-a atins foarte mult pentru ca sunt intr-o sitiatie similara. Adun lista cu avantaje si dezavantaje si vad ca as fi mai in avantaj singura cu copii. Asta e... sunt o persoana cu profil real... fluturasii au trecut... acu sunt la calcule.
Al meu e mereu obosit... noul serviciu este foarte solicitant (a avut si el 6 luni pauza timp in care i-am spus foarte clar sa-si caute activ ca nu il tin acasa -- atunci mai spala vasele cand si cand si mai dadea cu aspiratorul dar foarte rar, nesemnificativ) si seara ne grabim repede repede sa ajungem acasa. Sa ce? El sa se joace la calculator sau sa se uite la tv... eu restul: discuta cu copilul, schimba-l, pregateste mancare, spala vase... minimum oricum ca nu mai am nici eu energie.
Ce vad acum? Daca n-ar fi el as putea planifica si eu serile si weekendurile; am putea iesi la patinoar mai des de o data pe iarna... Ar putea familia mea sa vina mai des la mine (lui nu-i plac ai mei si atunci nu=i pot aduna prea des)... Nu vad decat ca dau, dau, dau si nu primesc.
Evident ca atunci cand nu producea nimic (nici macar de somaj nu si-a depus ptr ca "ce? aia sunt bani? 4 mil?") cerea in continuare pentru bere; ii ziceam ca mai avem 10 lei pentru toata saptamana si tot pentru bere imi cerea. In fine, al meu n-a avut niciodata treaba cu finantele... fie ca aduce sau nu el nu are treaba cu rate... facturi... etc. Deci... daca ii spun ca nu mai sunt bani... eu sunt de vina :D
Eu te inteleg... iti stiu framantarile... din pacate nu exista solutii salvatoare. Citeste topicul lui Eleni... pe mine m-a ajutat mult... Despre mine... consider ca sunt in proces de vindecare... sper sa ma desprind la un moment dat.

Mai consulta un avocat... Acorda-ti timp de gandire. Probabil el nu se va schimba... dar tu in tine trebuie sa gasesti forta...

Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 23+


Am facut o pauza lunga de forum, dar am citit putin din subiectul scris de Eleni. Este insa o alta perspectiva, a unei persoane care nu are de ce sa se teama in ceea ce priveste partea financiara. La mine teama, cea de care am pomenit inca de la inceput, este un cumul intre ceea ce stiu si ceea ce nu stiu cum va fi. Daca acum ma tot gandesc ca poate totusi al meu sot va munci intr-o zi, daca chiar divortez voi fi agatata in singurul meu venit.
Te admir pentru bb2, eu mi-as fi dorit al doilea copil dar cand am vazut directia in care se indrepta casnicia mea, am renuntat la acest gand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Ce aiurea ... in 2008 nu exista culpa comuna in divort cand sunt si copii in casnicie.

In fine, sa ne concentram pe lucrurile pozitive: sper sa iesiti jo iseara si sa gasesti intelegere si colaborare


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum


ciudat...s-o fi scos si reintrodus? Eu am divortat in 2001 si am divortat din culpa comuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Bebe 2 ni l=am dorit... chiar daca perspectiva este de familie monoparentala. Am decis DA pentru bebe2 cand am fost sigura ca mi-l asum. Am fost constienta de toate astea... si tot am zis da...

La casnicie nu stiu daca sa mai zic da...Cum ziceam... nu mai vad avantaje. Nu ma vad nici cu altcineva. Ma vad singura cu copii... si cu libertatea de a-mi face programul.
Ai dreptate bubulina... eu ma pot intretine singura... am muncit mult pentru asta... Dar desprinderea tot grea e.

Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Paulinio, un mic amendament, dc imi permiti. In mariaj nu cred ca se pune problema avantajelor si dezavantajelor. Pana la urma , ac decizi sa spui DA, vrei sa iti intemeiezi un camin, o familie, sa iti petreci intreaga viata, cu bune si rele, impreuna cu cineva. Se pune problema acelui " impreuna", dc simti ca exista spiritul lui sau nu.


Nu vasele sau banii sunt problema. Desi influenteaza, nu? Tai din timpul liber ca sa le faci, timp petrecut cu copilul etc. Tai din lucrurile pe care le- ai dori... Problema e ac esti luat de fraier/ folosit si mai sufera si un copil din asta...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Marius,gresesti!Si iti zic de ce.Banuiesc ca sotia ta munceste nu?Atunci mi se pare ok sa o ajuti sau sa va ajutati unul pe celalalt sau sa va suportati unul altuia mici toane,scapari & co.Insa cind unul munceste x ore pe zi si vine acasa unde celalalt a stat toata ziua degeaba,pardon nu degeaba ci i-a mai dat bonus citeva blide de spalat ,citeva sosete murdare de strans de prin casa ,se schimba putin datele problemei zic eu.
Nu sunt absurda,stiu ce inseamna o familie dar pun pret pe munca la comun.Pun pret pe munca ta,atunci pune si tu pe a mea ca doar nu m-ai castigat la carti nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Imi cer scuze,acum vad ca apare un mesaj de doua ori.Cred ca am apasat aiurea pe tel.Din pacate nu mai pot sterge acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Bubulina, ai discutat cu sotzul tau ? Parca ziceai ca joi (ieri) urmeaza sa iesiti in doi pentru discutii

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Din ciclul toate mi se intampla numai mie, ieri sotul a facut o indigestie urata si a trebuit sa ma duc la teatru cu mama, el a ramas pe post de bona cu copilul. Nu stiu cum sa interpretez, o fi vreun semn? Toata saptamana nu am facut altceva decat sa incerc sa ies un pic in afara problemelor si sa analizez cat mai obiectiv, atat situatia cat si omul de langa mine, i-am analizat comportamentul din toate punctele de vedere intr-o perioada de liniste, nu de furtuna. Poate ca am exagerat eu si nu e chiar asa cum mi se parea. Toata saptamana a gatit pentru noi, ieri i-a gatit si copilului. Cu tigarile i-am rarit-o dar nu i le-am taiat de tot, stiu cum e sa fii fumator si sa nu ai tigari. A inteles in cele din urma ca nu e cel mai important om din casa.
Cu jobul se agita din ce in ce mai tare, e disperat, s-a plictisit si nu vrea sa mai stea acasa. I-o fi ajuns si lui, cred.
Nu i-am spus deci nimic, nici actele nu le-am trimis la avocat. Am ajuns sa inclin iar balanta spre nu, si vorba cui a spus ca pot sa o fac si mai tarziu, asa e, avocatii nu dispar nicaieri.
Incerc cat pot sa tin controlul banilor din casa ca sa ne putem descurca si daca reuseste sa se angajeze, poate scapam si de acest calvar.

Mergi la inceput