Teama de esec, teama de singuratate

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ce aiurea ... in 2008 nu exista culpa comuna in divort cand sunt si copii in casnicie.

In fine, sa ne concentram pe lucrurile pozitive: sper sa iesiti jo iseara si sa gasesti intelegere si colaborare


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubulina1

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Foarte urata afirmatia ta Andacos, cu referire la intrebarea copilului.
Inca o culpa in plus, Bubulina, ca sa te simti si mai bine

(Uite, eu am trecut in sentinta de divort de ce am divortat, exact pt a avita scenarita si povestile nemuritoare. Scrie alb-pe negru ca nu i-a pasat de familie, de noi, de casa noastra.)



Mi s-a propus culpa comuna plus sa scrie in decizie (daca se va ajunge pana acolo) fara cauze intemeiate sau asa ceva, ca sa nu vada mai tarziu copilul hartia. Nu retin exact termenul.

Referitor la custodie se va merge pe custodie comuna fara restrictii la vizite, nu am ce sa-i reprosez vizavi de relatia pe care o are cu copilul decat lipsa de implicare.

Mamica fericita de Raducu (11.04.2009)



Eu nu as scrie fara cauze intemeiate, ci fix cauzele. Tocmai pentru ca mai tarziu este posibil sa vada copilul hartia si sa ma trezesc ca imi bate obrazul ca uite a fost un moft. Nu, nu a fost un moft.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmencat

Citat:
citat din mesajul lui bubulina1

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Foarte urata afirmatia ta Andacos, cu referire la intrebarea copilului.
Inca o culpa in plus, Bubulina, ca sa te simti si mai bine

(Uite, eu am trecut in sentinta de divort de ce am divortat, exact pt a avita scenarita si povestile nemuritoare. Scrie alb-pe negru ca nu i-a pasat de familie, de noi, de casa noastra.)



Mi s-a propus culpa comuna plus sa scrie in decizie (daca se va ajunge pana acolo) fara cauze intemeiate sau asa ceva, ca sa nu vada mai tarziu copilul hartia. Nu retin exact termenul.

Referitor la custodie se va merge pe custodie comuna fara restrictii la vizite, nu am ce sa-i reprosez vizavi de relatia pe care o are cu copilul decat lipsa de implicare.

Mamica fericita de Raducu (11.04.2009)



Eu nu as scrie fara cauze intemeiate, ci fix cauzele. Tocmai pentru ca mai tarziu este posibil sa vada copilul hartia si sa ma trezesc ca imi bate obrazul ca uite a fost un moft. Nu, nu a fost un moft.

Cand viata iti ofera un vis care iti intrece de departe orice asteptari, nu e de bun-simt sa jelesti atunci cand se sfarseste.


Ba mai mult, eu am consemnat si vizitele exact pt a evita porcariile de genul "eu am vrut sa te iau, nu m-a lasat mama" ... hai nu pe bune. in sentinta scrie clar totul.

Insa sper sa nu ajungeti pana aici


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eu stiu prin ce treci tu Bubulina, dar eu mereu sper ca se poate si mai bine de atat si ca exista si izbanda in lupta asta in salvarea si armonia casniciilor. Pentru asta e nevoie de doi oameni.
Eu nu sunt pro-divort pt ca stiu cum e pe partea asta a abaricadei si in plus, viata asta de single nu e pt toata lumea


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Si daca vrea copilul cu ce-l intretine? Sau trebuie sa-i platesti tu pensie alimentara ca sa aiba neconditionat bani de tigari.
O mare avocatului. Cere si o alta opinie.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Citat:
citat din mesajul lui carmencat

Citat:
citat din mesajul lui bubulina1

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Foarte urata afirmatia ta Andacos, cu referire la intrebarea copilului.
Inca o culpa in plus, Bubulina, ca sa te simti si mai bine

(Uite, eu am trecut in sentinta de divort de ce am divortat, exact pt a avita scenarita si povestile nemuritoare. Scrie alb-pe negru ca nu i-a pasat de familie, de noi, de casa noastra.)



Mi s-a propus culpa comuna plus sa scrie in decizie (daca se va ajunge pana acolo) fara cauze intemeiate sau asa ceva, ca sa nu vada mai tarziu copilul hartia. Nu retin exact termenul.

Referitor la custodie se va merge pe custodie comuna fara restrictii la vizite, nu am ce sa-i reprosez vizavi de relatia pe care o are cu copilul decat lipsa de implicare.

Mamica fericita de Raducu (11.04.2009)



Eu nu as scrie fara cauze intemeiate, ci fix cauzele. Tocmai pentru ca mai tarziu este posibil sa vada copilul hartia si sa ma trezesc ca imi bate obrazul ca uite a fost un moft. Nu, nu a fost un moft.

Cand viata iti ofera un vis care iti intrece de departe orice asteptari, nu e de bun-simt sa jelesti atunci cand se sfarseste.


Ba mai mult, eu am consemnat si vizitele exact pt a evita porcariile de genul "eu am vrut sa te iau, nu m-a lasat mama" ... hai nu pe bune. in sentinta scrie clar totul.

Insa sper sa nu ajungeti pana aici


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum


Da...poate scrie acum,inainte nu era asa si deci tu ca parinte aveai responsabilitatea de a informa copilul!

Bubulina dicuta cu el,pentru tine ai putea sa pui pe o lista ceea ce-tzi doresti tu de fapt de la el,de la relatzia voastra,sa fii sigura ca nu ai omis nimic din ce-tzi creeaza frustrare.

Ramin la ce am spus,comunicarea este un mare minus la voi la care se adauga situatzia financiara.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

bubulina,iarta-ma,dar nu banii sunt problema la voi.

am trait 3 ani crunt,iar ultimii 2 ani si jumatate din 3 milioane pe luna.au fost momente cand simteam c apic,ca nu mai pot,dar.......cand nu avea job,sotul gatea, statea cu strumf.
si acum ,de cateva zile are 2 joburi si e asa cum e de 11 ani:eu pregatesc si pun masa,el o strange, curat facem numai impreuna,eu bag rufele la spalat,el le intinde si strange,eu le aranajez,piata o face numai impreuna,copilul il spalam numai impreuna.

si asta faceam si cand faceam ciorba dintr-o ceapa,un morcov si doi cartofi si facem si acum.

faza cu iti iau copilul ar trebui sa o tratezi cu ignorare totala,cel mult cu intrebarea:cu ce venituri?ca instanta da copilul celui car eil poate intretine.

si ceva dureros pt tine:daca nu se angajeaza,nu poti spera la pensie alimentara.deci iesirile domului cu copilul tot tu le vei sponsoriza.deci,ce anume se va schimba dupa divort?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

bubulina,iarta-ma,dar nu banii sunt problema la voi.

am trait 3 ani crunt,iar ultimii 2 ani si jumatate din 3 milioane pe luna.au fost momente cand simteam c apic,ca nu mai pot,dar.......cand nu avea job,sotul gatea, statea cu strumf.
si acum ,de cateva zile are 2 joburi si e asa cum e de 11 ani:eu pregatesc si pun masa,el o strange, curat facem numai impreuna,eu bag rufele la spalat,el le intinde si strange,eu le aranajez,piata o face numai impreuna,copilul il spalam numai impreuna.

si asta faceam si cand faceam ciorba dintr-o ceapa,un morcov si doi cartofi si facem si acum.

faza cu iti iau copilul ar trebui sa o tratezi cu ignorare totala,cel mult cu intrebarea:cu ce venituri?ca instanta da copilul celui car eil poate intretine.

si ceva dureros pt tine:daca nu se angajeaza,nu poti spera la pensie alimentara.deci iesirile domului cu copilul tot tu le vei sponsoriza.deci,ce anume se va schimba dupa divort?

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


Ai perfecta dreptate si am recunoscut asta si mai devreme. Daca era armonie si intelegere in casa, daca ma ajuta si vorbea frumos, chiar daca am fi mancat paine cu ceapa nu ma plangeam si nici nu cautam motive de divort. Dar atitudinea lui e departe de a fi favorabila, multele si repetatele nemultumiri m-au adus aici unde ma aflu iar lipsa banilor in contextul existentei unui copil a pus capac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Marius,eu am citit cu atentie ce ai scris tu.De aia nici nu ti-am inteles ironia.Apoi ai trisat putin.Dupa ce ai dat de inteles ca tu faci tot si ca ar fi mai bine sa divortezi,asa nu ai spala decat un pahar si o farfurie(ironia am inteles ca e,de ce insa,nu) eu ca sa fiu draguta ti-am zis ca banuies ca sotia ta lucreaza,insa tu ai editat dupa sau in acelasi timp cu mine si ai zis ca sotia ta vine moarta-coapta de la munca(exact cum banuiam eu).Asadar mai bine nu editai,ar fi fost mai greu de observat ironia.
Fara suparare!
Si o intrebare indiscreta,sotia ta de ce nu viziteaza forumul?Nu-i dai voie?(glumesc,da?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

hannen,esti mortala!

mi-l si inchipui pe marius cu o bata neaderthaliana in mana,aparand calculatorul si gonindu-si sotia direct in bucatarie................

hai ca mi-ati inseninat ziua.

Mergi la inceput