Negativismul copilului - ce este de facut?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubulina1

Problema cea mai mare ramane mancatul. Din cauza ca si noi am zis ca e inca mic si ca nu trebuie fortat, acasa mananca asa cum am si spus un numar mic de feluri de mancare, motiv pentru care sambata si duminica cand mananca cu noi la pranz trebuie sa-i fac mereu ceva special. Sa va mai spun ca mi-e greu pentru ca eu zilnic vin seara acasa si in weekend habar nu am ce sa fac mai intai? Mi-as dori enorm sa reusesc si eu sa-i spun ca sta nemancat pana seara daca nu sta la masa, dar noi l-am obisnuit f prost, daca nu vrea la masa ii dam de mancare in sufragerie doar ca sa manance. Iar daca nu vrea sa deseneze ii spun ca nu ii mai dau o jucarie care ii place si in general intelege. Ramane principala problema mancarea. La gradi face parte dintre copiii care mananca doar supa/ciorba cu paine si atata, felul 2 exclus sa-l manance.

Mamica fericita de Raducu (11.04.2009)
Poze cu noi


Nu e tarziu sa il reobisnuiesti sa manance la masa. Cu rabdare si cu exemplul personal. E cel mai neindicat sa alergi dupa el cu mancarea prin casa sau sa il pui sa manance la tv doar ca tu crezi ca "trebuie sa manance". Ai incredere in el cand spune ca nu ii e foame si ca va cere cand ii va fi.

Nu inteleg de ce vrei tu ca el sa deseneze? Daca nu e pasionat de asta, de ce insisti? Acum fetele mele sunt mari, dar cand erau mici desenau pentru ca le placea, pentru ca voiau, nu pentru ca "trebuia". La fel cum decupau, coseau, lipeau, colorau...sunt sigura ca si pentru un baiat se gasesc tot felul de activitati interesante, din pasiune nu din obligatie.

Si eu am doua mofturoase in casa la mancare si sunt mari...dar cine nu face "mofturi"? Si eu si sotul avem preferinte la mancaruri...iar cat sunt mici e si mai complicat. Te adaptezi la ce ii place lui, sa stii ca cea mica a mea are 9 ani si uneori mananca numai supa cu paine, nici carne nu vrea. Dar la urmatoarea masa, mananca altceva...eu nu vad problema in asta, n-a avut probleme de sanatate si nu a fost crescuta "ca la carte" sau ca "asa trebuie".

Eu cred ca iti faci prea multe griji si e normal, mai ales ca e primul si singurul copil (asa am inteles, sper ca nu gresesc). Incearca sa te relaxezi si sa intelegi ca e o persoana diferita de tine, cu nevoi diferite si cu pasiuni diferite. Detaseaza-te de "asa trebuie" si lasa-l pe el sa hotarasca in ce vrea sa faca si ce vrea sa manance. El se opune tocmai pentru ca tu insisti, iti incearca limitele. Ai incredere in el, acorda-i increderea ca stie cand ii e foame si ca stie ce ii place sa faca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora
Nu-mi place tonul tau.
Oricum, pentru mine aprecierea e tot o bomboana. Eu asa vad lucrurile.
Fiecare dintre noi reactioneaza la stimuli diferiti, probabil ca este cazul si acestui copil, pentru care aprecierile (tipul acesta de bomboana) nu sunt suficiente.
Asadar, daca parintii schimba bomboana in functie de copil si respectiv de reactiile sale, nu se mai cheama educatie personalizata ci dresaj?


asta este, tonul mi-l aleg eu, nu forumistii chit ca nu inteleg ce nu-ti place. faptul ca n-ai priceput ce zic? sau doar faptul ca am zis ca n-ai priceput?

pentru tine aprecierea este bomboana. aici insa se vorbea de bomboana la propriu (inlocuita cel mult de o prajitura, probabil, nu de un alt mod de a arata aprecierea).

nu ma astept sa intelegi nici acum. daca la tine educatie = dresaj, ok. in viata reala sunt doua chestii diferite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubulina1

Problema cea mai mare ramane mancatul. Din cauza ca si noi am zis ca e inca mic si ca nu trebuie fortat, acasa mananca asa cum am si spus un numar mic de feluri de mancare, motiv pentru care sambata si duminica cand mananca cu noi la pranz trebuie sa-i fac mereu ceva special. Sa va mai spun ca mi-e greu pentru ca eu zilnic vin seara acasa si in weekend habar nu am ce sa fac mai intai? Mi-as dori enorm sa reusesc si eu sa-i spun ca sta nemancat pana seara daca nu sta la masa, dar noi l-am obisnuit f prost, daca nu vrea la masa ii dam de mancare in sufragerie doar ca sa manance. Iar daca nu vrea sa deseneze ii spun ca nu ii mai dau o jucarie care ii place si in general intelege. Ramane principala problema mancarea. La gradi face parte dintre copiii care mananca doar supa/ciorba cu paine si atata, felul 2 exclus sa-l manance.

Mamica fericita de Raducu (11.04.2009)
Poze cu noi


Dar de ce trebuie sa deseneze acasa, de ce e atat de vital incat trebuie sa-l santajezi sau sa-l recompensezi?
Cu mancatul...noroc cu gradinita, acolo mananca, dar in weekend...trece si cate un weekend in care totalul ingurgitat e ceva de genul 1 banana+1 bol de cereale cu lapte. In ultima vreme acasa refuza sa manance orice in afara de penne simple cu sos de rosii, innebuneam cand ma chinuiam sa fac si io nu stiu ce mancare, ea se uita, se stramba si decreta:"facem penne!" Am numarat, 14 zile consecutiv asta a cerut si a mancat acasa, 14 zile! In a 15 a n-a mai zis nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

A mea, la 9 ani, a mancat timp de doua saptamani paste cu tot felul de sosuri. Asa cum zice Ilinca, dupa doua saptamani n-a mai cerut. La noi e si mai interesant, ca le fierbe singura :)).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Hi,hi...lasa copilul in pace.La varsta asta ,invariabil,orice discutie incepe cu"nu vreau"sau pur si simplu"nu".Ei testeaza limitele,ei incearca sa vada ce se intampla..eu nu iam impus nimic niciodata Evei...si acum face tot ce trebuie...daca nu vrea sa manance...asta e...flamanda nu sta,are 19 kile si 1.10 m...si e face atatea nazuri la orice ca am capitulat.Intr-o vreme a facut pasiune pentru tic-tac.I-am dat de cate ori a cerut pana nu a mai vrut.La fel cu orice...nu vrea,nu face,dar,intre timp,incerc sa-i induc ideea ca trebuie..si functioneaza.Face cum zic eu,dar are impresia ca e ideea ei.
Si nu am de ce sa ma plang.

Asa ca nu mai fi stresata....si nu mai umbla cu mancarea dupa el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna
asta este, tonul mi-l aleg eu, nu forumistii


Corect, insa ceilalti forumisti au dreptul sa spuna cand li se pare ca tonul tau este nepotrivit.

Citat:
chit ca nu inteleg ce nu-ti place.


Nu-i nimic, nici nu ma asteptam sa intelegi.

Citat:
pentru tine aprecierea este bomboana. aici insa se vorbea de bomboana la propriu (inlocuita cel mult de o prajitura, probabil, nu de un alt mod de a arata aprecierea).


Repet, nu ma asteptam sa intelegi.

Citat:
nu ma astept sa intelegi nici acum.

Ce bine... macar suntem pe aceeasi lungime de unda.

Citat:
daca la tine educatie = dresaj, ok. in viata reala sunt doua chestii diferite.


Nu repet a treia oara, vezi ce-am scris mai sus.

O zi plina de intelegere iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubulina1
Sa ajung sa-i dau bomboane sau altceva doar pentru ca a desenat ce i-am cerut? Mi-e teama ca nu stiu cum sa procedez....



era vorba doar de citit, nu si de inteles, bomboana din citat e bomboana de-aia lipicioasa, la propriu dar na, daca n-are si desen...

acum inteleg ca te-a atins rau partea cu intelesul. era doar o afirmatie, n-avea legatura cu tonul, care era chiar normal

tot ce sper, chiar daca la tine notiunile-s echivalente, e ca nu spui cu voce tare ca ai copil dresat. ramai la "copil educat", suna mai bine



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Nu vreau sub nicio forma sa imi chinui copilul sa deseneze acasa mai ales ca este la gradinita. Dar educatoarea ne-a recomandat sa lucram cu el pentru ca el este printre singurii copii care nu a colorat cand au avut de facut o plansa. Si nu s-a intamplat o singura data, din pacate. Pana acum chiar nu i-am dat bomboane daca am reusit sa-l fac sa coloreze ce i-am cerut, dar nici nu am mai insistat mai mult de 2 zile cand am vazut cat de tare se opune. Nu cred ca sunt o mama care-si chinuie copilul 10 minute pe zi cu un desen, mai mult de atat nici nu pot sa-i cer la ora 7 cand ajung.

Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Bubulina, de obicei ma feresc sa dau sfaturi altor parinti, pentru ca eu consider ca fiecare isi creste copilul dupa cum poate, simte, considera etc.
Totusi, imi permit doua mici observatii legate de baietelul tau:

In primul rand, este inca foarte foarte mic. Nu uita ca nu au trecut nici trei ani de cand el nu putea vorbi, merge, manca singurel. De ce sa ai atatea pretentii de la el acuma? Din cate ne-a spus noua invatatoarea, nici macar la clasa I programa nu prevede teme pentru acasa. Educatoarea vrea sa dea teme la gradinita? Nu toti copiii au acelasi ritm de invatare si nici acelasi talent la desenat. Poate ca nici nu priveste desenatul ca pe o joaca (cum ar fi mai bine, dupa parerea mea), ci ca pe o obligatie si de aia zice nu automat, ca sa-si dovedeasca lui insusi (si voua, parinti)ca e destul de mare ca sa zica nu.

In al doilea rand, eu mereu am tinut seama de faptul ca un copil este un OM, inca de cand se naste si ca poate avea preferintele lui. Poate sa aiba feluri de mancare preferate si unele pe care sa la urasca. Se poate sa-i fie foame, sete, somn sau pofta de joaca in alte momente ale zilei decat cele in care consider eu ca ar trebui sa-i fie sete, foame, somn sau pofta de joaca.

Multi parinti ignora faptul ca bebelusilor si copiilor mici le place monotonia si nu variatia. Exact cum au scris si alte mamici mai sus, sunt copii care doresc sa manance zile sau saptamani intregi acelasi aliment. Nu zic ca e neaparat bine pentru sanatate, dar nici nu cred ca se intampla ceva daca un copil mananca acelasi fel de mancare trei zile la rand. E groaznic sa fii obligat sa mananci ceva care nu-ti place, e oribil. De ce sunt asa de vehementa? Pentru ca eu am fost un copil obligat sa manance tot felul de alimente care nu-mi placeau absolut deloc, pe motiv ca "sunt sanatoase".

Te rog sa nu ma intelegi gresit. Bineinteles ca orice copil trebuie educat, dar eu sunt de parere ca educatia trebuie sa fie putin mai nuantata decat simpla obligatie a copilului de a face ce vor parintii lui, pe principiul "eu te-am facut, eu te omor" (glumesc bineinteles ).
Sper sa nu te superi pentru sfaturile mele, fii sigura ca sunt bine intentionate.

B.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

bomboanele la dresaj se dau doar la inceput dupa aia intra in reflex sa executi, nu mai trebuie bomboana

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput