Negativismul copilului - ce este de facut?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Coracora, Rufus - cuvantul "dresaj" a fost folosit strict in legatura cu recompensa. voi primiti bomboana pentru ca mergeti la serviciu? dati bomboana copiilor pentru ca merg la scoala? primiti bomboana cand faceti ciorba (sau carnatii afumati )?


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...





Rufus nu primeste bomboane, ci tuica fiarta cand face carnati


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Ah mianna...nici nu sti tu ce recompense primesc cand fac ciorba...si carnati...
Da, inteleg ce ai vrut sa spui cu dresajul.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Ah mianna...nici nu sti tu ce recompense primesc cand fac ciorba...si carnati...



nu stii

(doar asa, ca sa nu se simta marius persecutat ca-l corectez doar pe el )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

eu zic ca la virsta asta e inca mic si probabil e doar o faza care va trece cu acest"nu vreau"
cu mnacare eu zic ca daca stii ca nu-i place nu ar trebui sa o faci, da-i doar ce stii ca maninca sigur ,daca nu vrei/nu ai timp pt razbooi, sau poti sa-l pui sa te ajute si in felul asta , ca participa la pusul mesei sau in farfurie, o sa fie mai inclinat sa si manince ce si-a pus el singur.

vorbeste si cu doamna sa vezi la gradi cum se comporta.
incearca sa-i dai 2 alternative cand il pui sa faca ceva si nu-i da sansa sa spuna nu vreau.
activitati e bine sa le faceti la inceput impreuna nu doar sa-i "dai de desenat". ii poti spune hai sa desenam, sa vedem daca reusim sa facem puzzle-ul asta, sau alte activitati....si treptat , treptat il lasi singur


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Coracora, Rufus - cuvantul "dresaj" a fost folosit strict in legatura cu recompensa. voi primiti bomboana pentru ca mergeti la serviciu? dati bomboana copiilor pentru ca merg la scoala? primiti bomboana cand faceti ciorba (sau carnatii afumati )?


Mai incape vorba?
Normal ca primim.
Daca mergem la munca si ne facem treaba asa cum se cuvine, suntem recompensati cu un salariu, nu? Ba celor care exceleaza li se dau si bonusuri, diverse stimulente, masina, bonuri valorice, etc.
Daca iti iese ciorba gustoasa ai drept recompensa aprecierea familiei.
Daca il schimbi pe cel mic de scutec la timp, te scutesti pe tine insati / insuti de niscaiva decibeli receptionati in ureche.
Si tot asa.
Ii asculti prietenului tau pasul, atunci ai sanse mari ca acelasi prieten sa-ti fie sprijin atunci cand dai tu de greu.

Totul pe lumea asta se poate cuantifica in "bomboane" / recompense.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

cora cora, ce scrii tu acolo are cu totul alta conotatie. Te duci la serviciu ca sa primesti bani ca sa ai din ce trai...nu primesti bani pentru ca te duci la serviciu.

Nu ai aprecierea familiei pentru ca ai facut ciorba buna, ca asa ti-au cerut ei...etc.

bubulina asa spunea, daca nu ai citit bine: "Sa ajung sa-i dau bomboane sau altceva doar pentru ca a desenat ce i-am cerut?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

cora are dreptate...cum va fi daca nu va vrea sa mearga la scoala?
Sa-si faca temele?
Poate intr-o zi nu o sa mai vrea sa se spele, sa se tunda, sa manance in farfurie...ca nu mai vrea si gata.
Nu-i vorba de dresaj, eu educatia nu o vad ca pe dresaj.
bubulina, eu cred ca varsta de 4 ani este prea mica ca sa te impacientezi...dar recunosc ca iti poate fi greu. Nu este incapatanat, are doar o personalitate mai puternica pe care nu stie inca cum sa o directioneze. Iar tu trebuie sa ai rabdare si, prin exemplul personal, sa-l inveti chestia cu directionarea.

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Va suporta consecintele, asta va face. Nici un copil nu merge la scoala pentru ca "ii cere mama".

Scuza-ma Rufus, dar asta numai educatie nu e..."sa ii dau cate o bomboana pentru ca a facut ce i-am cerut". Cu fraza bolduita sunt insa de acord.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui coracora
Daca iti iese ciorba gustoasa ai drept recompensa aprecierea familiei.


si daca face copilul desenul are drept recompensa aprecierea mamei/educatoarei. bomboana era in plus. dresajul inseamna sa faca ceva pentru recompensa (bomboana), nu pentru apreciere.

macar Rufus a priceput

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Problema cea mai mare ramane mancatul. Din cauza ca si noi am zis ca e inca mic si ca nu trebuie fortat, acasa mananca asa cum am si spus un numar mic de feluri de mancare, motiv pentru care sambata si duminica cand mananca cu noi la pranz trebuie sa-i fac mereu ceva special. Sa va mai spun ca mi-e greu pentru ca eu zilnic vin seara acasa si in weekend habar nu am ce sa fac mai intai? Mi-as dori enorm sa reusesc si eu sa-i spun ca sta nemancat pana seara daca nu sta la masa, dar noi l-am obisnuit f prost, daca nu vrea la masa ii dam de mancare in sufragerie doar ca sa manance. Iar daca nu vrea sa deseneze ii spun ca nu ii mai dau o jucarie care ii place si in general intelege. Ramane principala problema mancarea. La gradi face parte dintre copiii care mananca doar supa/ciorba cu paine si atata, felul 2 exclus sa-l manance.

Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui coracora
Daca iti iese ciorba gustoasa ai drept recompensa aprecierea familiei.


si daca face copilul desenul are drept recompensa aprecierea mamei/educatoarei. bomboana era in plus. dresajul inseamna sa faca ceva pentru recompensa (bomboana), nu pentru apreciere.

macar Rufus a priceput


Nu-mi place tonul tau.
Oricum, pentru mine aprecierea e tot o bomboana. Eu asa vad lucrurile.
Fiecare dintre noi reactioneaza la stimuli diferiti, probabil ca este cazul si acestui copil, pentru care aprecierile (tipul acesta de bomboana) nu sunt suficiente.
Asadar, daca parintii schimba bomboana in functie de copil si respectiv de reactiile sale, nu se mai cheama educatie personalizata ci dresaj?

Mergi la inceput