Fiv Turcia - 2

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

O sa fie bine. Acum vreo cateva nopti am visat ghicei, erau vreo 2-3 si nu stiam pe care sa aleg

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)
DOAMNE AJUTA-NE!
Eu 29,5 ani, relativ ok El 31,5 ani, OATS severa spre azoo.
Fiv 1 august 2012 Bucuresti, dr. Tutunaru - nereusit
FIV 2 - cel norocos - februarie 2013 Istanbul - Acibadem - Dr. Tayfun - Pe 8 martie anunt Beta Super Pozitiv
DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Simbolistica visului: Ghiocei
Ghiocei
Simbol al primaverii, asociat cu speranta, curaj, rabdare, fidelitate, incoruptibilitate, iubire, inocenta, floarea ingerilor - "inocenta", curatenia emotiilor
EXACT speranta, emotii

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)
DOAMNE AJUTA-NE!
Eu 29,5 ani, relativ ok El 31,5 ani, OATS severa spre azoo.
Fiv 1 august 2012 Bucuresti, dr. Tutunaru - nereusit
FIV 2 - cel norocos - februarie 2013 Istanbul - Acibadem - Dr. Tayfun - Pe 8 martie anunt Beta Super Pozitiv
DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nelay_star spune:

Super !!! Deci e de bine . O sa fie bine !!! O sa vezi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

nelay_star esti haioasa . te-ai uitat pe net sa vezi ce inseamna ?

ma bucur ca spune de bine pe net ca as fi venit cu remarca "eu nu cred in de-astea ". oricum sunt alaturi de voi . nici nu-mi pot imagina ce este in sufletul vostru .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turqoise spune:


fetelor, voi cum va pregatiti organismul inainte de fiv?

inca de anul trecut de cand am descoperit problemele de trombofilie iau, la rec. medicului, aspenter si femibion 1, Cetebe+zinc,consum 1 ceasca de ceai verde pe zi, incerc sa mananc cat mai sanatos, adica fara prajeli, grasimi, alimente procesate, am renuntat la cafea dar sunt dependenta de ...ciocolata fac exercitii fizice de 2-3 ori pe saptamana, beau 1 pahar de vin rosu pe zi la indicatia sotului si mananc minim 1 rodie in fiecare seara. voi ce bunataturi consumati?

cine mai vine in martie la Istanbul?

o seara frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Spre rusinea mea nu sunt atat de drastica in alimentatie nici chiar inainte de fiv. De fel nu prea mananc grasimi, fainoase, nu fumez, nu beau cafea, iar la primul fiv am luat aspenter.
Fetelor care ati fost deja la Tayfunel, spuneti-mi tre sa-mi iau tot pt spitalizare, papucei, camasa, nu?

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)
DOAMNE AJUTA-NE!
Eu 29,5 ani, relativ ok El 31,5 ani, OATS severa spre azoo.
Fiv 1 august 2012 Bucuresti, dr. Tutunaru - nereusit
FIV 2 - cel norocos - februarie 2013 Istanbul - Acibadem - Dr. Tayfun - Pe 8 martie anunt Beta Super Pozitiv
DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hatice spune:

Si pentru mine a devenit o preocupare acest subiect.
Citisem de ceiul de cretisoara,la fiv 2 am baut cam 5 luni inainte dar rezultatele la mine, cel putin, nu s-au vazut.

Am mai citit, si vreau sa incerc:
1.pulbere de orz verde :Sterilitate: stimuleaza activitatea hormonala atat la barbati, cat si la femei. Imbunatateste considerabil circulatia sanguina din zona genitala, chiar si la persoanele in etate sau care au fumat. Efecte bune in tratarea steriliatii

2.seminte de in :
Semintele de in contin un component esential in mentinerea sanatatii tractului genital al femeilor si in prevenirea unor afectiuni: Lignans. Aceasta substanta are o compozitie asemanatoare estrogenului, care se gaseste natural in organism si a antioxidantilor. In acest fel se asigura stabilizarea si echilibrarea raportului estrogen-progesteron din corp, acest lucru avand mai multe beneficii la nivelul aparatului reproducator:

• imbunatateste functiile uterine;

• regleaza ciclul menstrual;

• amelioreaza dismenoreea sau sindromul premenstrual;

• combate endometrioza;

• trateaza infertilitatea.

Si barbatii au de beneficiat de pe urma consumului de seminte de in in ceea ce priveste fertilitatea. Acestea asigura o calitate mai buna a spermei si o imbunatatire a proprietatilor spermatozozilor ejaculati. ( eu le adaug in paine, intregi dar am citi ca ar fi mai eficiente macinate)

3.sucul de rodie si-a recapat o parte din popularitatea sa, datorita beneficiilor pe care le are pentru sanatate: ajuta la tratamentul infertilitatii, protejeaza impotriva bolilor cardiace si contine o cantiate mare de acid folic.

Sucul de rodie este o sursa foarte buna de acid folic, esential pentru dezvoltarea intrauterina sanatoasa a unui bebelus. Acidul folic, cunoscut si drept folat, este vital pentru formarea celulelor rosii de sange si a ADN-ului, ce contine codul genetic individual.

4.migdale deoarece acestea con#355;in doze mari de vitamina E, magneziu #351;i fibre ideale pentru o stare general#259; de bine
Cel mai bine e s#259; le consumi crude pentru c#259; a#351;a vei beneficia la maximum de propriet#259;#355;ile lor.

Antioxdidanti, se pare ca sunt foarte importanti, pentru ambii parteneri.

Eu zic ca daca mananci ciocolata neagra, 75 sau 85% , poti sta linistita.
Mie imi place si ciocolata cruda, ai incercat? desi nu e ata de amara..

Va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Foarte bune informatiile, doar ca la noi fiind probl la sot, nu prea m-am preocupat de mine, in sensul ca mi-am mentinut modul de viata si de alimentatie.
AM scapat pana acum de ciclu, desi aveam zile cand ma dureau ovare de-mi venea sa verific daca mi-a venit. Daca nu ar veni pana pe 5-6.... Dupa cum e faza luteala la mine, ar tre sa vina fix pe 6. Controlul ar fi a 3 a zi, am inteles ca merge a 2 sau a 3 a. Dar poate vine seara, ca sa nu pun ziua aia la socoteala. Ar fi culmea sa se potriveasca la fix cu rezervarea
Fetele in 4 zile plec, daca nu-mi modifica ciclul asta planurile, ca tare ma mai streseaza.
Revin cu intrebarea, la procedura punctiei si transferului imi da voie cu camasuta mea roz cu barza si papuceii roz cu ursulet sau tre sa ma imbrac cu ce-mi dau ei?

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)
DOAMNE AJUTA-NE!
Eu 29,5 ani, relativ ok El 31,5 ani, OATS severa spre azoo.
Fiv 1 august 2012 Bucuresti, dr. Tutunaru - nereusit
FIV 2 - cel norocos - februarie 2013 Istanbul - Acibadem - Dr. Tayfun - Pe 8 martie anunt Beta Super Pozitiv
DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei78 spune:

bebel,la Acibadem ai tot ce trebuie acolo,nu uita ca mergi la unul dintre cele mai bune spitale din lume.O sa fie bine.
turqoise,eu inainte de FIV-ul norocos am luat cam 6-7 luni:Aspenter,Magne B6,Femibion 1,Vit.E(10 zile/luna),Acid Folic si inca ceva,dar imi scapa.Am mancat si multe rodii la Istanbul,cat am stat acolo,insa nu am stiut ca ar avea vreo importanta,asa s-a nimerit.Am mancat mai sanatos ultima luna,adica cea cu stimularea si am facut multa miscare prin Istanbul,m-am plimbat de nu mai puteam nici sa mai stau in picioare in ultimele zile de la atata mers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vreau_bebel spune:

Din lume? Ii multumesc lui Dumnezeu ca-mi da sansa sa ajung acolo, nu stiam ca are chiar asa o reputatie.
Astazi am spus si familiei ca mergem in Istanbul, insa in concediu, nu prea au parut sa ne creada, insa cred ca ne-au respectat decizia de a nu nu mai impartasi experimentul. Important e ca au mai cotizat, care cum, dupa posibilitati si am ajuns la 5000 Euro de la 4600.

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)
DOAMNE AJUTA-NE!
Eu 29,5 ani, relativ ok El 31,5 ani, OATS severa spre azoo.
Fiv 1 august 2012 Bucuresti, dr. Tutunaru - nereusit
FIV 2 - cel norocos - februarie 2013 Istanbul - Acibadem - Dr. Tayfun - Pe 8 martie anunt Beta Super Pozitiv
DOAMNE AJUTA-NE!

Mergi la inceput