Fiv Turcia - 2

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nanne16 spune:

Buna fetelor,
Tot ce pot sa va zic este va luati medicamentele cu voi, insa sa īl īntrebati pe Doctor īnainte de a le lua.
Nu stiu de celelalte, dar Cetrotide chiar iti va folosi, deoarece in general, Tayfunel foloseste antagonist in cadrul stimularii. nu stiu cāte mai ai, dar o sa iti trebuiasca macar 3... Bineinteles ca se va putea cumpara de acolo.

Numai bine si drum plin de succese!

Nanne
_
Factor XIII V34L - pozitiv heterozigot; PAI 4G/4G homozigot; EPCR haplotipuri - A2/A3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nelay_star spune:

Multumesc mult Nanne !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nelay_star spune:

M-am uitat mai bine acum si am vazut ca am clexane 0.4 nu cetrotide . Oare sa il iau cu mine ? Vroiam sa va intreb.. Eu nu l-am tinut in fridiger.. Este vreo problema? Si am si Gonal F... Pe asta l-am tinut la frigider este ok sa il scot sau trebuie sa il las in continuare in frigider ? Asta oare o sa imi trebuiasca?
Multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hatice spune:

Nelay_star clexan-ul nu se pastreaza la frigider. Scrie pe cutie.Se pastreaza la temp max 25 grade.

nanne16 ce inseamna antagonist?

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Neatza fetele!
Hatice interesante remediile, cred ca o sa ma apuc sa le consum si eu.
Vreau bebel iti tin pumnii stransi, mai ai putin pana pleci!
Nelay clexanele este ok daca a fost tinut la temperatura camerei, iar Gonalul trebuie tinut la frigider in continuare, daca il iei cu tine ar trebui sa il ti in lada frigorifica.
pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei78 spune:

bebel,multumesc frumos.
Tocmai am primit raspunsul pentru FET si il postez si aici pentru ca Nanne sa ii treaca pe prima pagina,sunt sigura ca vor mai fi si alte fete interesate la un moment dat de FET:
· Este necesar sa va prezentati la consultatie in a doua zi a ciclului menstrual

· Se va indica din partea domnului dr.Tayfun Bagis un tratament pe baza de tablete (nu injectabil) pentru ingrosarea uterului

· Perioada aproximativa a tratamentului este de 15 zile, perioada in care va puteti intoarce in tara insa va fi necesar sa va prezentati o data/saptamana la control.

· Costul aprox. al transferului este de 610 EUR ( costul medicamentelor nu este inclus in aceasta suma)


bebel,eu am luat Magne b6 cu 6-7 luni inainte de FIV si am continuat toata sarcina,la fel si Aspenter si am continuat pana la 28 saptamani.No spa iti va trebui iarasi ,restul ia-le cu tine ca nu strica.Eu cred ca ar trebui sa iei Aspenter cel putin pt toata perioada cat stai acolo,la turci parca nu gasesti aceasta concentratie.

Nelay,ia cu tine Clexane,il vei folosi si acolo te costa parca putin mai mult.In orice caz e singurul medicament care e mai scump ca la noi.Gonalul trebuie sa il transporti la rece.Daca mergeti cu avionul nu cred ca puteti pune in bagajul de mana injectiile,cred ca doar in cel de cala aveti voie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinaddr spune:

Buna ziua dragele mele

Am fost sambata la Dr. Tayfun. Eu nu am avut nevoie de translator pentru ca am un cumnat de cetatenie turca si pana in cabinet m-a ajutat el. Sa ajungi la clinica cu auto este ok, daca ntrebi orice taximetrist te indruma. Intradevar este criminal sa parchezi in curtea clinicii dar daca nu gasesti loc au personal care se ocupa cu asta si lasi cheia la ei. Parcarea se plateste, ceva de genul 6 Tl aproximativ 12 lei. Mergi direct la etajul 4 cu liftul. Acolo la receptie fetele nu sunt fosrte comunicative. Te inregistreaza pe baza pasaportului si astepti. Pe mine, desi aveam programare la 12;00, m-au last ultima. Asa a vrut Tayfun. S-a uitat pe analizele din Romania (inclisiv Histerosalpingografia) mi-a facut eco transvaginala si mi-a zis sa revin in ziua a 2-a de ciclu. Mi-a dat sa iau acid folic si sa fac un set de analize aici in Romania. Urmand ca in a doua zi de ciclu sa fac analize de sange si eco si atunci si sa mi se stabileasca tratamentul. Mi-a zis ca nu intelege de ce noi ramancele nu ramanem in tara insarcinate dupa fiv, la el majoritatea au ramas la primul. Parerea mea dupa ce am fost la consultatie inainte de ziua 2: de trimis analize si istoric pe e-mail si este acelasi lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iube spune:

Buna fetelor,

Vad ca v-ati strans aici o mana de fete care vor face FIV in Turcia. Va doresc tuturor sa va intoarceti cu bebei la purtator.

Ma bag si eu in seama cu o informatie pt persoanele care calatoresc in Turcia cu masina, dar masina nu este proprietate personala. Pentru a trece in Turcia in acest caz trebuie parcursi urmatorii pasi:
- trebuie luata de la firma de leasing/proprietar imputernicire de iesire din tara cu masina respectiva
- cu imputernicirea se merge la traducator autorizat rom-tur
- iar traducerea trebuie autentificata de consulatul Turciei

Multa bafta tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinaddr spune:

Si eu am facut prostia de a traduc si legalizez in limba turca. Dar la granita am dat doar imputernicirea in engleza si a fost suficient.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinaddr spune:

rectific sa traduc si sa legalizez.....

Mergi la inceput