Vreau sa-mi fie mila!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

"Pentru ca nimanui, indiferent ca are sau nu o dizabilitate,nu i face bine sa i pui in prim plan debilitatile ,toti avem puncte sensibile si forte si ni le cunoastem exact asa cum si persoanele cu dizabilitati si le cunosc daaaar au si abilitati pe care de cele mai multe ori nu le cunosc pentru ca nu sunt stimulati sa treaca peste dizabilitate,pentru ca i sa emfatizata ce nu poate si nu ce poate....
Ajuti... cand faci omisa debilitatea si emfatizezi abilitatile...mai ales in cazul celor care lupta cu o dizabilitate,deoarece nu se frustreaza si si gasesc fortele si armele sa lupte si sa si invinga dizabilitatea."

Cand cuiva ii este mila de tine sau tie iti este mila de cineva nu il critici, ci il ajuti sau macar ii spui o vorba buna. Despre asta cred ca se discuta aici. Sau sunt 2 subiecte intr-unul ?




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Eu as zice ca simtim mila pentru o persoana aflata in suferinta. Mi-amintesc fata sotului cand m-a ajutat sa merg la baie prima oara dupa a doua cezariana, eu stiam ca o sa fie naspa efortul de a ma ridica, el nu ma vazuse prima oara la fapte. Expresia lui nici n-o pot descrie... neputinta, "mila" a zis el cand am vorbit despre asta mai tarziu, dar si frica. Mila nu-i ceva cu care sa poti merge la drum, nu-i o stare confortabila nici pentru cel ce-o simte nici pentru obiectul milei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Din cate am inteles eu, Viviana vrea sa discutam despre ceea ce inseamna mila, la modul general.
Daca subiectul este transformat in persoane speciale versus ceilalti, eu ma retrag.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia
[brMi-amintesc fata sotului cand m-a ajutat sa merg la baie prima oara dupa a doua cezariana, eu stiam ca o sa fie naspa efortul de a ma ridica, el nu ma vazuse prima oara la fapte. Expresia lui nici n-o pot descrie... neputinta, "mila" a zis el cand am vorbit despre asta mai tarziu, dar si frica. Mila nu-i ceva cu care sa poti merge la drum, nu-i o stare confortabila nici pentru cel ce-o simte nici pentru obiectul milei.




Da, cum spuneam e destabilizarea echilibrului intern. Frica, neputinta nu te abiliteaza. Nu poti ajuta pe nimeni neputincios fiind, incerci sa te ajuti pe tine in primul rand.

Abia cand esti Ok cu tine si ceea ce simti, il poti "vedea" cu adevarat pe celalalt.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

"Frica, neputinta nu te abiliteaza. Nu poti ajuta pe nimeni neputincios fiind, incerci sa te ajuti pe tine in primul rand."

Mila NU este egala cu ceea ce am citat mai sus.
Iar reactia la mila celor apropiati atunci cand esti in neputinta, nu ar trebui sa fie de jignire, ci de recunostinta ca esti ajutat.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Iar reactia la mila celor apropiati atunci cand esti in neputinta, nu ar trebui sa fie de jignire, ci de recunostinta ca esti ajutat.



Nu inteleg ce vrei sa spui. Din nou, nu sint ironica, ci intreb sincer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

eu am inteles ca se discuta la modul general despre mila , compasiune. nu doar pe un segment anume.

nelia, eu in general ma feresc sa fac interpretari pe baza celor citite pe forum. ptr ca ceea ce scrie cineva pe care nu-l pot vedea si nu-l cunosc in real imi este greu sa ma pronunt sau sa extrapolez despre ce, cum, cand si pentru ce, simte. pot foarte bine sa ma insel si nu vreau asta.
de aceea prefer sa am omul in fata ochilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Am inteles, Kariguld, de la celalalt subiect, de aceea nici nu am comentat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Iar reactia la mila celor apropiati atunci cand esti in neputinta, nu ar trebui sa fie de jignire, ci de recunostinta ca esti ajutat.



Nu inteleg ce vrei sa spui. Din nou, nu sint ironica, ci intreb sincer.



Nelia, poate ca tu nu ai fost niciodata in situatia de a avea nevoie de ajutorul cuiva, din mila, compasiune, cum vrei tu sa zici. Altfel, nu inteleg de ce nu intelegi.
Eu ma refer la mila celor apropiati, care este amestecata cu iubire.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Din mila care insulta nu, dar din compasiune da, am fost ajutata. Iar cind am simtit mila, am repins-o, inca de cind eram copil.

Insa eu nu am inteles de ce ai pus in aceeasi fraza mila si recunostinta.

Vorbeam in general de mila/compasiune/empatie, nu de la cei apropiati, nu?

Eu nu inteleg cum poate sa-ti fie mila de cineva (poate doar intr-o situatie de neputinta, care dureaza in primul moment, cind intri in contact cu suferinta, asa cum a exemplificat Olympia) si sa te astepti la recunostinta atunci cind iubesti.


Mergi la inceput