Vreau sa-mi fie mila!

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Am scris in mesajele anterioare la ce fac acum referire si tu nu intelegi.
Mila si Compasiunea inseamna acelasi lucru. Unele dintre voi le dau explicatii diferite.
Chiar am atasat 2 link-uri din DEX.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Mila care insulta nu este mila, ci dispret invelit in mila. E o diferenta, totusi.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Allinta, in primul rind trebuie schimbat ce ai pus tu din DEX, caci nu se pot citi. In al doilea rind, sa cautam pe net dupa definitii stim cu totii, nu aveau rost. Nu despre defintii din DEX vorbim aici. In al treilea rind, nu ai raspuns, caci abia te-am intrebat: cum explici ceea ce aia dus in discutie, triada mila = iubire = recunostinta? Ce ai vrut sa spui cu ele, de le-ai adus asa in discutie? Pe mine m-a surprins sa ai adus recunostinta intr-o discutie despre mila. Si apoi ai pus si iubirea.... De aceea te intreb. Sigur, daca vrei sa-mi raspunzi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

"Eu nu inteleg cum poate sa-ti fie mila de cineva (poate doar intr-o situatie de neputinta, care dureaza in primul moment, cind intri in contact cu suferinta, asa cum a exemplificat Olympia) si sa te astepti la recunostinta atunci cind iubesti."

Adica cel care simte mila, asteapta recunostinta ?! Asta ai inteles tu ?!
Am scris intr-un mesaj, ca nu o data mi-am plans de mila, de multe ori am plans de mila copilului meu. Ce inseamna asta ? Ca imi sunt mie insami superioara si copilului meu, asijderea ?
Dati conotatii negative si reinventati DEX-ul.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta


Mila care insulta nu este mila, ci dispret invelit in mila. E o diferenta, totusi.



Atunci sintem de acord. Daca insulta, inseamna ca nu e mila, e altceva. Si nu cred ca trebuie sa-i cerem recunostinta celui de care ne-a fost mila daca el se simte insultat, la urma urmelor si tu ai spus ca sentimentele vin, nu le poti comanda. Cred ca am inteles la ce te referi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Nelia, daca tu citesti mesajele mele pe sarite, nu imi voi pierde timpul sa explic de doua ori acelasi lucru.
Edit : daca m-am facut inteleasa, ma bucur.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Allinta, te inseli. Am citit foarte bine si la rind mesajele tale. Insa daca imi mai raspunzi asa, nu voi mai dialoga cu tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Foarte interesant tot ce citesc.

Eu am interpretet mesajul initial insa mai mult ca o intrebare de ce recipientilor nu le place cand le spui ca ti-e mila de ei atunci cand ceea ce simti este sincer, cald si profund, pe cand daca le spui ca ai compasiune pentru ei (sentimentul interior fiind tot unul cald, sincer, profund) e in regula.

Sunt de acord cu ceea ce a spus principe. Eu una nici copilului meu nu i-am spus "mi-e mila de tine", oricat mi-era sufletul de sfasiat. I-am spus mai degraba ceva cald, sa o incurajez, am luat-o in brate ori am ajutat-o cum m-am priceput mai bine.
Mi-am amintit ce am citit de foarte curand pe un forum dedicat celor cu paralizii. Tatal unui adolescent cuadriplegic scria (intr-un context, nu e cazul sa dezvolt) ca isi transfera copilul in pat in fiecare seara si-i ureaza noapte buna cu zimbetul pe fata si cu un pumnal infipt in piept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Eu vad mila ca pe un sentiment primar, ca frica sau furia, poate fi reflexa sau chiar insuportabila, ca la vederea unor imagini socante. Compasiunea o vad ca pe un sentiment mai elaborat care a filtrat emotia primara si cuprinde in ea germenele actiunii suportive viitoare. Cand dai ceva cuiva din mila, sau ridici un ranit, o faci si ca te doare durerea lui si cumva ai vrea ca ea sa inceteze ca ti-e si tie greu de suportat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

"Si as vrea sa stiu de la cineva care a fost demn de mila, care a inspirat mila, dar din cei care spun ca mila e un sentiment bun si ar trebui simtit ca atare. In ce situatie erati, cum v-a fost transmisa mila si ce ati simti exact."

Sunt situatii in viata fiecaruia cand chiar avem nevoie de mila celor din jur. Mila ii determina sa intinda mana de ajutor pt a ne scoate dintr-o situatie dificila. Atunci, eu m-am simtit iubita de cei care m-au ajutat si, in timp, m-am recompensat pt ceea ce au facut pt mine.
Mila NU este o insulta. Este un sentiment uman si atat. Se dau prea multe interpretari gresite, izvorate doar din vanitate.


Nelia, deja scrisesem mesajul, cand tu ma intrebai la ce fac referire, cand alatur mila de recunostinta.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput